Daria Mikólska

Zakaz palenia za kierownicą. Mandat do 3000 euro

Koniec z paleniem za kierownicą w Niemczech. Nowe przepisy wprowadzą bardzo drogi mandat za to przewinienie.

Niemcy biorą się na poważnie za kierowców, którzy palą za kierownicą. Przygotowano zmianę przepisów, która wprowadzi mandat od 500 do 3000 euro za palenie w samochodzie. Szczególnie w obecności dzieci i kobiet w ciąży.

W kilku niemieckich landach trwają właśnie prace nad zaostrzeniem przepisów związanych z zakazem palenia w samochodach. Wysoka kara będzie już niebawem obowiązywać w takich landach, jak Nadrenia Północna-Westfalia, Hamurg, Brema, Szlezwik-Holsztyn oraz Dolna Saksonia.

Władze tych regionów chcą zaostrzyć przepisy dotyczące zakazu palenia, szczególnie w kwestii samochodów osobowych. Naukowcy już od lat alarmują, że palenie w samochodzie jest gorsze niż przesiadywanie w zadymionym pubie.

Zobacz: Taryfikator mandatów 2022. Za te wykroczenia kierowcy płacą najwyższe mandaty

Sytuacji wcale nie polepszają otwarte okna czy włączona klimatyzacja. Jeden papieros zapalony w kabinie zatruwa powietrze w samochodzie przez następne kilkanaście godzin.

Dlatego Niemcy starają się w skuteczny sposób pozbyć się tego nawyku. Docelowo chcą wprowadzić całkowity zakaz palenia w samochodzie. Najwyższy mandat w wysokości 3000 euro będzie groził kierowcy, który przewozi w samochodzie osobę nieletnią lub kobietę w ciąży.

Przeczytaj koniecznie: Mandat za zbyt wolną jazdę – kiedy można dostać, ile wynosi i jaka jest prędkość minimalna na autostradzie?

Podobne przepisy obowiązują już w kilku innych europejskich krajach. Warto pamiętać również o tym, że polskie prawo o ruchu drogowym również zakazuje palenia tytoniu podczas jazdy. Prawo nie dotyczy tylko kierowców ciężarówek. Taryfikator przewiduje za to przewinienie 50 złotych kary.

Komentarze:

Grzesiek - 23 marca 2022

Niech lepiej wezma sie za zywnosc!!!Bo to co sie w niej znajduje a prawno na to pozwala truje ludzi najbardziej.

Odpowiedz

Daro74 - 22 marca 2022

Osobiscie nie pale ale zaczyna sie wpierdalanie w prywatne zycie ludzi kazdy jest wolny i moze robic co chce jesli jest w swoim aucie

Odpowiedz

Marek - 22 marca 2022

„Najwyższy mandat w wysokości 3000 euro będzie groził kierowcy, który przewozi w samochodzie osobę nieletnią lub kobietę w ciąży.”

Ciekawe, ile mandatu dostanie, jeśli zapali przewożąc osobę nieletnią w ciąży.

Odpowiedz

Adi - 28 marca 2022

Coraz większą inwigilacja ludzi nie długo kamery w domach nam zrobią
Ciekawe kiedy ludzie się oburza i wyjdą na ulice zrobić porządek

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze