Karolina Chojnacka

Zakaz handlu w niedzielę. Czy stacje benzynowe dalej będą otwarte?

Czy wy też co weekend zerkacie w kalendarz, zastanawiając się czy w niedzielę uda się zrobić zakupy? Czy to dziś jest niedziela handlowa? Najczęściej odpowiedź na to pytanie jest negatywna. Oczywiście są pewne wyjątki, i niektóre sklepy oraz stacje benzynowe dają nam możliwość zrobienia zakupów.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Sklepy próbują jednak z nią „walczyć”. I ponieważ zakaz nie obejmuje między innymi działalności pocztowej, to większość sklepów nagle stała się placówkami pocztowymi i była czynna w niedzielę. Teraz już tak kolorowo nie będzie, bo przepisy zostały zmienione.

Sejm przyjął w ostatnich dniach nowelizację, która uszczelniła zakaz handlu w niedzielę i święta. Zgodnie z nowymi zapisami, w niedzielę będą mogły być czynne tylko i wyłącznie te sklepy, które mają 50% przychodów z usług pocztowych.

Czy w związku z tym stacje benzynowe dalej będą otwarte w niedzielę?

Zakaz handlu w niedzielę. Czy stacje benzynowe dalej będą otwarte?

Nowelizacja nie dotyczy stacji benzynowych. Kierowcy nie muszą się zatem martwić, czy będą mogli tankować w niedzielę i święta. To samo dotyczy możliwości zrobienia zakupów na stacji.

Jakie sklepy są wyłączone z zakazu handlu w niedzielę?

Oprócz stacji benzynowych z zakazu wyłączone są apteki, kwiaciarnie, cukiernie, lodziarnie, sklepy z pamiątkami, sklepy w hotelach oraz placówki pocztowe.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 złotych do 100 tysięcy złotych kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze