Zagranica na czterech kółkach – wyjazd leasingowanym autem za granicę

Wyjazd samochodem w leasingu za granicę wiąże się z koniecznością posiadania pisemnej zgody właściciela pojazdu - firmy leasingowej. Związane jest to z faktem, iż leasingobiorca nie jest prawnym właścicielem pojazdu, a jedynie jest mu on użyczony przez firmę leasingową. W jaki sposób uzyskać zgodę i czy jest ona niezbędna?

Zgoda na wyjazd za granicę leasingowanym autem – by formalności stało się zadość

Wyjeżdżając poza terytorium naszego kraju leasingowanym pojazdem, należy zwrócić uwagę na dwie istotne kwestie: wymagania leasingodawcy, a także obowiązki i prawa, jakie nakładane są na nas przez kraj, w którym będziemy poruszać się autem.

Teoretycznie prawo większości państw europejskich obliguje do posiadania pisemnego upoważnienia od właściciela do dysponowania pojazdem. Oznacza to, że lokalne służby mundurowe mogą wymagać przedstawienia upoważnienia na korzystanie z auta.

O ile rzadko słyszy się o przypadkach kontrolowania zgód na podróżowanie autem w leasingu za granicą, o tyle przed wyjazdem warto się w taki dokument wyposażyć – zarówno dla własnego komfortu psychicznego, jak i zmarginalizowania nieprzyjemności związanych z potencjalną kontrolą.

A co z ubezpieczeniem pojazdu za granicą?

Zapewnienie ochrony ubezpieczeniowej pojazdu jest najistotniejszą kwestią, jaką należy uwzględnić podczas wyjazdu za granicę. Do poruszania się po większości krajów Europy w zupełności wystarczy polska polisa AC i OC, które obligatoryjnie wykupywane są podczas finalizowania umowy leasingowej.

Chcąc przemieszczać się leasingowanym autem po: Serbii, Bośni i Hercegowinie, Albanii, Ukrainie, Turcji, Rosji, Iranie, Izraelu, Macedonii, Mołdawii, Maroku i Tunezji konieczne jest wyrobienie Zielonej karty, będącej dodatkowym ubezpieczeniem OC w ruchu zagranicznym.

W jaki sposób firmy leasingowe wystawiają upoważnienia do wyjazdu autem za granicę?

Firmy leasingowe mogą mieć różne podejście dotyczące wystawiania upoważnień. Często zdarza się, że leasingodawcy życzą sobie uiszczenia dodatkowej opłaty za wydanie pozwolenia, co może dotknąć zwłaszcza te osoby, które często podróżują poza Polską. Wiąże się to z niepotrzebnymi dodatkowymi kosztami oraz formalnościami, którym muszą sprostać leasingobiorcy.

W innych przypadkach leasingodawcy bezpośrednio po podpisaniu umowy wystawiają upoważnienie na użytkowanie pojazdu zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jeszcze inne przedsiębiorstwa leasingowe – np. Carsmile, wychodząc naprzeciw oczekiwań swoich klientów, wymagają jedynie zgłoszenia wyjazdu do kraju należącego do Unii Europejskiej.

Słowem podsumowania

Oczywiście leasingowanym autem można wyjechać za granicę „po cichu”, bez uzyskania upoważnienia oraz nie informując o wyjeździe podmiotu finansującego auto. Rozwiązanie to jest jednak bardzo problematyczne, zwłaszcza gdy dojdzie do kontroli pojazdu przez lokalne służby lub podczas zdarzenia drogowego – wypadku, szkody lub stłuczki.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Dobrze wiedzieć, bo mam xlv w leasingu a chciałem nim pojechać do Austrii na narty. Trzeba będzie sie zakręcić za takim papierkiem, żeby sie dodatkowo na urlopie nie stresować

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Ubezpieczenie auta w leasingu jest ogólnie dość skomplikowanym tematem, nawet jeśli poruszamy się nim jedynie w kraju. Ostatnio na stronie porównywarki Ubea ukazał się artykuł wyjaśniający, jak dokładnie działa ubezpieczenie AC auta w leasingu.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze