Yamaha wita Rossiego – video

Wielokrotny mistrz świata Moto GP, Valentino Rossi ponownie zasilił szeregi Yamaha Racing Team. Z tej okazji, szefowie reklamy japońskiej załogi przygotowali krótki filmik na oficjalne przywitanie Rossiego w swoich szeregach.

Film ukazuje krótki skrót historii Valego w królewskiej klasie – od debiutu w Welkom w 2004 roku na motocyklu YZR-M1 kierowca zanotował na koncie cztery tytuły mistrza świata, 84 podia, 46 wygranych i 29 pole positions, aż do końca przygody w Walencji w 2010 roku. Następnie, Rossi opuścił Yamahę i zasilił szeregi Ducati. Czy był to odpowiedni krok? To już kwestia dyskusyjna. We włoskim teamie zawodnik nie odniósł żadnych spektakularnych sukcesów, co wielokrotnie podkreślał i co również było poddawane krytyce przez jego kolegów (patrz – Stoner krytykuje Rossiego).

Był to kontrakt pełen nadziei i oczekiwań na kolejne zwycięstwa, jednakże włosko-włoska współpraca nie przynosiła owocnych rezultatów. Teraz Valentino ponownie powraca na „stare śmieci”, a niżej załączony film wyraźnie przedstawia, że Yamaha ma bardzo duże oczekiwania względem Włocha.

Najnowsze

Na motocyklu po damsku

Burmistrz miasta Lhokseumawe w indonezyjskiej prowincji Aceh nie ma nic przeciwko kobietom jeżdżącym na motocyklach. Warunek jest jeden – muszą to czynić w sposób przyzwoity...

Przyzwoitość oznacza stanowczy zakaz jeżdżenia okrakiem – motocyklistki mają siedzieć bokiem, na zasadzie damskiego siodła, tym samym nie prowokując męskiej chuci i nie narażając się na nieprzystojne zaczepki. Przepis jest zgodny z zasadami prawa muzułmańskiego (w Indonezji żyje największa na świecie społeczność muzułmańska).

fot. materiały prasowe

Islamska policja, dbająca o przestrzeganie rzeczonego przepisu, czuwa również nad odpowiednim ubraniem motocyklistek (i kobiet w ogóle): w szaty maskujące kształty i chusty.

Najnowsze

W Irlandii kobiety jeżdżą bezpieczniej

Debata dotycząca likwidacji przywilejów względem składek ubezpieczeniowych dla kobiet w UE jest wciąż żywa. Tymczasem pojawiają się kolejne statystyki dowodzące bardziej odpowiedzialnego zachowania płci pięknej za kierownicą.

Badania przeprowadzone w Irlandii objęły okres od września 2008 do grudnia 2012 roku. Wynika z nich, że mężczyźni wykazują zdecydowanie większą skłonność do przekraczania dozwolonej prędkości, jak również jazdy pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Dotyczy to w szczególności młodych kierowców.

Aż 40% badanych Irlandczyków przyznało, że siada za kółkiem po wypiciu kilku głębszych. 71% kobiet natomiast zapewnia, że przyjęło zasadę, by nigdy nie prowadzić pod wpływem alkoholu.

fot. materiały prasowe

Liczba mężczyzn przekraczających prędkość jest dwukrotnie wyższa aniżeli liczba kobiet.

47% mężczyzn i 34% kobiet w przeciągu ostatnich trzech lat było bliskich kolizji z innym pojazdem na rondzie.

55% mężczyzn i 54% kobiet nie korzysta z zestawu słuchawkowego, rozmawiając przez telefon podczas jazdy.

I ciekawostka na koniec: 28% mężczyzn przyznało, że omal nie spowodowało wypadku, zapatrzywszy się na atrakcyjną przedstawicielkę płci przeciwnej. Analogiczna sytuacja dotyczy jednak tylko 2% kobiet.

Najnowsze

Najwolniejsze miasta w Polsce

Które polskie miasta są najbardziej zakorkowane? Gdzie możemy spodziewać się największych spowolnień w ruchu? Małe podsumowanie danych z 2012 roku – sprawdź, jak wyglądają warunki w twoim mieście.

W badaniu udział brało dziewięć miast. Trzy pierwsze miejsca zajęło w sumie aż sześć miast, co oznacza, że rywalizacja między nimi była zacięta. Pierwsze miejsce zajęły ex aequo Kraków i Wrocław. Drugie – Poznań wraz z Warszawą. Trzecie Łódź i Szczecin. Prymusami okazały się Gdańsk i Rzeszów, w których kierowcy osiągali średnio najwyższe prędkości (prawie 38 km/h).

W porównaniu z ostatnim, majowym raportem średnie prędkości nie uległy znaczącym zmianom. Należy jednak zauważyć, że poprzednio najwyższa obserwowana prędkość wyniosła 39 km/h (Białystok). Obecnie najlepszy wynik (należący do wspomnianego Gdańska i Rzeszowa) jest nieco gorszy i wynosi (37,50 km/h).


Kraków z czwartej pozycji przywędrował do pierwszej i teraz razem z Wrocławiem dzierży tytuł najwolniejszego miasta. Poznań z miejsca trzeciego wspiął się na drugie, a towarzyszy mu Warszawa. Łódź i Szczecin przywędrowały odpowiednio z 6. i 5. miejsca na pozycję trzecią.  Liderami miast okazały się tym razem Gdańsk i Rzeszów. W poprzednim raporcie oba miasta uzyskały odpowiednio siódme i ósme miejsce.

Warszawa

W porównaniu z grudniem 2011 roku, prędkości w stolicy znacząco wzrosły. Średnio o ok. 12 km/h. Największą zmianę zaobserwować można w odległości 2-5 km od centrum miasta. Przyrost prędkości od grudnia 2011 do grudnia 2012 wyniósł tam ok. 15 km/h.

Sytuacja wygląda trochę mniej różowo jeżeli porównać dane z maja 2012 i grudnia 2012.
W centrum miasta (0-5 km) średnie prędkości pojazdów w zasadzie nie uległy zmianie. Jednak w dalszych częściach Warszawy (5-10 km od centrum) prędkościomierze w grudniu wskazują trochę niższe liczby niż w maju.

Wrocław

W porównaniu z grudniem 2011 obecna sytuacja przedstawia się bardzo korzystnie. W ścisłym centrum (0-2 km) średnia prędkość pojazdów wynosi 29 km/h. W zeszłym roku było to zaledwie 18 km/h. Podobne zmiany zaszły też w dalszych obszarach Wrocławia. Między grudniem 2011, a grudniem 2012 prędkości wzrosły średnio o 12 km/h.

Nieco mniej korzystnie wygląda porównanie maja 2012 do grudnia 2012. Średnie prędkości uległy zamrożeniu i utrzymały się na stałym poziomie. W ścisłym centrum Wrocławia kierowcy raczej nie przekraczają 30 km/h. W odległości 2-5 km od centrum miasta sytuacja wygląda nieco lepiej, gdyż średnia szybkość pojazdów wynosi 38 km/h. W obszarze oddalonym od centrum Wrocławia o 5-15 km, prędkościomierze wskazują ok. 52-53 km/h.

Szczecin

W porównaniu z grudniem 2011 średnie prędkości w mieście znacznie podskoczyły – nawet o 12 km/h. Tak było w przypadku obszaru miasta oddalonego 2-5 km od centrum. W grudniu 2011 jeżdżono tam z szybkością ok. 25 km/h, a w grudniu 2012 z prędkością 37 km/h. Podobną sytuację możemy obserwować w obszarze oddalonym 5-10km od centrum. W grudniu 2011 średnia prędkość wynosiła tam ok. 32 km/h, w grudniu 2012 kierowcy poruszają się tam z szybkością 44 km/h.

Sytuacja na szczecińskich drogach nie wygląda tak spektakularnie jeżeli porównamy maj 2012 i grudzień 2012. Średnie prędkości osiągane przez kierowców podczas tych dwóch badań praktycznie nie uległy zmianie.

Poznań

Jak się okazało, w porównaniu z analogicznym okresem z zeszłego roku, ruch na ulicach Poznania znacząco przyspieszył. Najbardziej widoczną różnicę widać w odległości 0-2 km od centrum. W grudniu 2011 średnia prędkość pojazdów wynosiła 16 km/h. W grudniu 2012 oscyluje już ona wokół 30 km/h. To prawie dwukrotny wzrost w ciągu jednego roku. Przyspieszenie widać też wyraźnie w pozostałych częściach miasta. Warto zwrócić uwagę na to, że sytuacja na ulicach Poznania uległa największej poprawie między grudniem 2011 a majem 2012. Wtedy to mieliśmy do czynienia z największym skokiem średnich prędkości. Między majem 2012 a grudniem 2012 nie obserwujemy już większych zmian. Nieznaczne przyspieszenie nastąpiło jedynie w obszarach dalej położonych od centrum miasta.

Łódź

W porównaniu z grudniem 2011 średnie prędkości wzrosły i to nawet o 11 km/h (w odległości 2-5 kilometrów od centrum). To z pewnością dobra informacja dla łódzkich kierowców.

Z drugiej strony, w porównaniu z szybkościami osiąganymi przez kierowców w maju 2012, pojazdy nieznacznie zwolniły. W odległości 0-2 kilometrów od centrum średnia prędkość pojazdów wynosi 31 km/h, w maju były to 33 km/h. Podobną sytuację zaobserwowano w odległości 2-5 km od centrum. Obecnie średnia prędkość pojazdów wynosi ok. 38 km/h, w maju oscylowała ona wokół 33 km/h.

Kraków

Jak się okazało w porównaniu z ubiegłym rokiem zmieniło się niewiele. W ścisłym centrum średnia prędkość pojazdów nadal wynosi około 29 km/h. W odległości 2-5 kilometrów od centrum średnia prędkość nieznacznie wzrosła i wynosi obecnie około 38 km/h. Znacznie szybciej, bo z prędkością ok. 49 km/h poruszają się kierowcy o odległości 5-10 km od centrum. Podobnie sytuacja wygląda w odległości 10-15 kilometrów od centrum, pojazdy osiągają tam prędkości oscylujące wokół 48 km/h.

Warto zwrócić uwagę, że jeszcze lepsze wyniki Kraków osiągał w maju tego roku.

Gdańsk

Średnia prędkość pojazdów w ścisłym centrum (0-2km) wynosi ok. 38 km/h. W odległości 2-5 kilometrów od centrum średnia szybkość oscyluje wokół 37 km/h. W dalej położonych częściach miasta (5-15km) średnia prędkość wynosi 52 km/h.

Największego postępu Gdańsk dokonał między grudniem zeszłego roku a majem roku bieżącego. W ciągu pół roku średnie prędkości wzrosły wtedy o kilkanaście oczek. Obecne dane wskazują, że średnie prędkości w mieście uległy małej stabilizacji i są podobne do majowych wyników.

Białystok

Na zmotoryzowanych czeka dobra wiadomość – w porównaniu z zeszłorocznymi wynikami badań, średnie prędkości na ulicach Białegostoku przyspieszyły i to znacznie. W odległości do dwóch kilometrów od centrum miasta przeciętna szybkość pojazdów wynosi 34 km/h. Jest to aż 10 km/h więcej niż było to w ubiegłym roku. W odległości 2-5 km od centrum średnia prędkość oscyluje wokół 40 km/h. Kierowcy, którzy poruszają się w pasie oddalonym od centrum o 5-10 km, osiągają prędkość ok. 53 km/h. Jeszcze szybciej, bo z prędkością 65 km/h poruszają się pojazdy w promieniu 10-15 od centrum Białegostoku.

Zdaje się, że Białystok to pod względem średnich prędkości miasto wzlotów i upadków. Przypomnijmy, rok temu jazda w ścisłym centrum oznaczała dla kierowców poruszanie się z prędkością ok. 24 km/h. Latem tego roku średnia prędkość w centrum znacząco wzrosła i oscylowała wokół 36 km/h. Obecnie, szybkość w centrum Białegostoku trochę zmalała i wynosi ok. 34 km/h.

Rzeszów

W porównaniu z majem 2012 średnia prędkość pojazdów albo w ogóle nie uległa zmianie albo nawet nieco zmalała. Na przykład: w odległości 2-5 kilometrów od centrum w maju 2012 kierowcy poruszali się z szybkością 44 km/h, w grudniu 2012 średnia szybkość oscyluje wokół 42 km/h. Na pocieszenie można dodać fakt, że prędkość w ścisłym centrum miasta (0-2 km) nie uległa zmianie – w maju 2012 była taka sama jak w grudniu 2012 (33 km/h).

Zaskakującą poprawę sytuacji na rzeszowskich drogach widać po spojrzeniu na dane z grudnia 2011 i grudnia 2012. Miasto dokonało dużych postępów. Prędkość pojazdów wzrosła w sumie o średnio 16 km/h. Największy przyrost odnotowano w odległości 5-10 km od centrum – w grudniu 2012 jeździ się tam o 18 km/h szybciej.

 

Źródło: Creandi.pl

Najnowsze

Audi A4 na 2014 rok z napędem e-quattro

Już niebawem na rynku pojawi się kolejna generacja samochodu Audi A4, najlepiej sprzedającego się modelu spośród wszystkich propozycji niemieckiego producenta.

Jedną z proponowanych nowości, znanych już przeciez z innym modeli marki, będzie system zawieszania pracy dwóch cylindrów (cylinder on demand), którego działanie pozwoli na około pół litra na 100 kilometrów mniejszą konsumpcję paliwa, niż dotychczas. Ponadto, dla A4 zafundowano nowy napęd na cztery koła zwany e-quattro. Jego obecność ma zastąpić stosowane dotąd mechaniczne dyferencjały na rzecz elektrycznie napędzanej tylnej osi.

Co więcej, samochód będzie niemal 100 kilomgramów lżejszy od swojego poprzednika – jego masa będzie wynosić około 1330 kg. Poza tradycyjnymi wersjami silnikowymi, niemiecki producent szykuje także mocniejsze odmiany, jak na przykład tę z silnikiem benzynowym o pojemności 2 litrów, który generuje 225 KM lub 2-litrowym turbodieslem o mocy 200 KM. Audi planuje też rozwój technologii hybrydowej przedstawiając koncepcję modelu B9 PHEV z dwulitrowym silnikiem benzynowym o mocy 226 KM i silnikiem elektrycznym (35 KM).

fot. materiały prasowe

Audi wprowadzi również kilka poprawek w dziedzinie designu, jednak można zaklasyfikować je do kategorii kosmetycznych. Fani marki z pewnością dostrzegą zmnienioną osłonę chłodnicy i LED-owe reflektory.

Model zaprezentowany będzie prawdopodobnie w połowie 2014 roku w oznaczeniu kodowym B9. Wyżej wspomniane nowinki i modernizacje prawdopodobnie znajdą się również w przyszłości w modelach A5 coupe i Sportback.

Najnowsze