Wyższe kary za brak OC!

W przyszłym roku zostanie podwyższona kara za brak polisy OC. Warto o tym pamiętać, ponieważ jest wysoka i wynosi kilkukrotność minimalnego wynagrodzenia w danym roku.

Od początku 2016 roku wzrośnie sankcja za brak ubezpieczenia OC. Wysokość opłaty karnej jest ustalana w relacji do minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce. Podstawowa kara dla samochodów osobowych wynosi dwukrotność tego wynagrodzenia, czyli 3700 złotych. W przypadku ciężarówek jest to trzykrotność, co w sumie daje 5550 złotych. 

Gdy przerwa w polisie trwa nie więcej niż 3 dni kara wynosi 20 procent opłaty podstawowej. Gdy ubezpieczenie nie obowiązuje do 14 dni, kara wynosi 50 procent opłaty podstawowej

Jak wylicza UFG, po polskich drogach około 1 procent samochodów nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, które chroni posiada posiadacza pojazdu i kierowcę przed koniecznością oddawania z własnej kieszeni odszkodowania dla ofiar wypadku spowodowanego nieubezpieczonym pojazdem. Takie świadczenia wypłaca UFG, który potem kieruje regres do sprawcy wypadku oraz nieubezpieczonego posiadacza pojazdu.

Według opracowania UFG, w 33 procentach wykrytych przypadków braku OC powodem jest wygaśnięcie ubezpieczenia zbywcy pojazdu. Wśród innych powodów znajdziemy wykupienie OC po dacie pierwszej rejestracji pojazdu (13 proc.), a także przekonanie, że niesprawny technicznie lub nieużytkowany samochód nie potrzebuje ubezpieczenia (11 procent). 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze