Wystartowały Międzynarodowe Indywidualne Mistrzostwa Polski w Motocrossie. Joanna Miller ponownie zdominowała rywalizację kobiet

24 sierpnia 2020
15
W miniony weekend wystartowały Międzynarodowe Indywidualne Mistrzostwa Polski w Motocrossie. Tor im. Tadeusza Szwemina w Człuchowie gościł zawodniczki i zawodników walczących o pierwsze punkty serii ORLEN MXMP w tym sezonie.

Człuchowski tor, położony na naturalnym wzniesieniu, jest bardzo widowiskowy i, w połączeniu ze startem najlepszych w Polsce zawodniczek i zawodników, zapewnił spektakularne widowisko motocrossowe na najwyższym krajowym poziomie.

W klasie Kobiet wszystkie oczy były zwrócone w stronę Joanny Miller. Tydzień wcześniej zawodniczka nie dała szans swoim rywalkom. Tak było również i tym razem, choć Scott holeshota zdobyła Julia Malinowska. Przez jakiś czas jechała jako druga za Miller, ale niestety błąd i upadek sprawiły, że w późniejszym etapie spadła na dalsze miejsce. W drugim wyścigu obyło się już bez błędów i Malinowska wykręciła czwarty czas. Ostatecznie Joanna Miller wyjechała z Człuchowa z wynikiem 1-1 i z kompletem punktów. Drugie miejsce zajęła Julia Jarmołkowicz (3-2), a trzecie Anna Oleśniewicz (2-3).

Klasa MX Masters to najbardziej doświadczona z klas, a zawodnicy w niej startujący są znani kibicom nie od dziś. Najlepszy start zaliczył Maciej Zdunek, który zgarnął Scott holeshota. Zaraz za nim jechał Paweł Wizgier. Zawodnik z Łowicza, po błędzie i upadku Zdunka, objął w pewnym momencie prowadzenie, ale Zdunek szybko się pozbierał i zaczął odrabiać straty. Niedługo później na prowadzeniu ponownie widzieliśmy numer 131 i tak już było do samej mety. W drugim wyścigu, tym razem już bez błędów Maciej Zdunek dowiózł prowadzenie do mety. Drugi był Paweł Wizgier, a trzeci Radosław Matuszczak.

Następnie na tor wyjechali najmłodsi, czyli klasa MX65. W obu wyścigach Dawid Zaremba nie dał szans rywalom i prowadził od początku do końca. Za nim mocno walczyli Michał Psiuk i Szymon Masarczyk, wymieniając się pozycjami na drugim miejscu. Ostatecznie pierwszy był Zaremba z kompletem punktów, drugi Psiuk, a trzeci Masarczyk.

Jako ostatni w sobotę na bramce startowej ustawili się zawodnicy klasy MX2. W pierwszym wyścigu, po bardzo dobrym starcie, Scott holeshota zdobył Karol Kruszyński. Niedługo potem na prowadzenie wysunął się Tomasz Wysocki i tam już pozostał do samej mety. Kruszyński gonił go, ale Wysocki był poza zasięgiem. Za Kruszyńskim uformowała się grupa pościgowa w osobach: Szymona Staszkiewicza, Macieja Więckowskiego i Jakuba Barczewskiego. Barczewski mocno naciskał i w pewnym momencie udało mu się wyprzedzić Więckowskiego. Staszkiewicz zdawał sobie sprawę, że rywal się zbliża, ale trzymał się mocno na trzeciej pozycji. Do czasu, kiedy w końcówce wyścigu popełnił błąd, zaliczył upadek i spadł na piątą pozycję. W pierwszym wyścigu pierwszy był Wysocki, a za nim Kruszyński, Barczewski, Więckowski, Staszkiewicz. W drugim wyścigu Wysocki prowadził od startu do mety i żaden z zawodników nie był w stanie mu zagrozić. Drugi ponownie jechał Kruszyński, a trzeci Barczewski. Dalej Więckowski i Staszkiewicz. Wysocki ukończył pierwsze mistrzowskie wyścigi MX2 z kompletem punktów. Drugie miejsce zajął Kruszyński, a trzecie Barczewski.

W niedzielę zmagania rozpoczęły się od klasy MX125. Od zdobycia Scott holeshota rozpoczął wyścig Daniel Volovich. Reprezentant gospodarzy nie oddał prowadzenia do samej mety, choć mocno atakował go Ryan de Beer z Holandii. Trzecie miejsce zajął Damian Zdunek. W drugim wyścigu prowadzenie szybko objął Ryan de Beer. Tuż za nim podążał Daniel Volovich, któremu ostatecznie udało się wywalczyć prowadzenie. Na trzeciej pozycji jechał Damian Zdunek mocno atakowany przez Aleha Makhnou. Podejścia Aleha okazały się skuteczne i to właśnie on zajął trzecie miejsce. W klasyfikacji zawodów pierwszy był Volovich, drugi de Beer, a trzeci Zdunek.

Następnie na tor wyjechała klasa MX85 i już na pierwszych okrążeniach sporo się działo. Bartosz Jaworski zgarnął Scott holeshota i wygrał wyścig. Seweryn Gazda zaczął dość pechowo, ale sukcesywnie przedzierał się przez stawkę, aby na ostatnim okrążeniu wskoczyć na drugie miejsce. Trzecie miejsce dowiózł do mety Mikołaj Stasiak. O pechu może mówić Jakub Kowalski, którego awaria motocykla wykluczyła wcześnie z rywalizacji. W drugim biegu ponownie na prowadzeniu znalazł się Bartosz Jaworski. Za nim drugą lokatę wywalczył Piotr Kajrys, a trzecią Kacper Andrzejewski. Stasiak tym razem był czwarty, a Gazda siódmy. Komplet punktów dla Jaworskiego. Drugie miejsce w klasyfikacji zawodów zajął Kacper Andrzejewski, a trzecie Mikołaj Stasiak.

Jako ostatni w ORLEN MXMP rywalizowali zawodnicy w klasie MX Open. Nie bez powodu mówi się, że to klasa królewska. Na starcie stają bowiem wielokrotni Mistrzowie Polski, zdobywcy Pucharów Polski, reprezentanci naszego kraju w najbardziej prestiżowych zawodach Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata. Z tego powodu czasami presja podczas startu jest ogromna. I tak było w przypadku pierwszego wyścigu. Karol Kruszyński popełnił błąd i pociągnął ze sobą na ziemię Łukasza Kędzierskiego i Szymona Staszkiewicza. Łukasz dość szybko się pozbierał i pojechał dalej. Karol wznawiał wyścig z ostatniego miejsca, a Szymon niestety wycofał się nie tylko z tego biegu, ale także z dalszej rywalizacji. Scott holeshota zgarnął Tomasz Wysocki i prowadząc przez cały wyścig dojechał do mety jako pierwszy. Drugi był Maciej Więckowski. Trzeci na metę dojechał Vitali Makhnou, a czwarty Jakub Barczewski. Kruszyński przez cały wyścig przebijał się do przodu stawki i ostatecznie ukończył rywalizację na ósmym miejscu.

W drugim wyścigu świetny start zaliczył Vitali Makhnou, który jako pierwszy wyszedł z pierwszego zakrętu. Szybko jednak zaatakował go Jakub Barczewski i to on objął prowadzenie. Tomasz Wysocki wystartował jako czwarty, ale to nigdy nie jest problem dla zawodnika Speed Star Yamaha Racing. Niedługo później wysunął się na prowadzenie i z dużą przewagą dojechał do mety. Barczewski utrzymał drugie miejsce, a Maciej Więckowski, który zaczynał wyścig nieco schowany w stawce, bardzo szybko wywalczył trzecie miejsce i utrzymał je do końca. W klasyfikacji zawodów pierwsze miejsce zajął Wysocki, drugie Więckowski, a trzecie Barczewski.

Na zakończenie inauguracyjnej rundy Mistrzostw Polski odbył się połączony Memoriał Tadeusza Szwemina i Łukasza Lonki. Wzięli w nim udział zawodnicy od klasy MX125 w górę. I tu ponownie, bezkonkurencyjny okazał się Tomasz Wysocki. Drugie miejsce zajął Maciej Więckowski, a trzecie Karol Kruszyński. Tym sposobem Tomasz Wysocki ustrzelił w Człuchowie hattricka – wygrał wszystkie trzy klasy, w których startował, z idealnym bilansem pięciu wygranych biegów. Widać wyraźnie, że zawodnik Speed Star Yamaha Racing jest w doskonałej dyspozycji i trudno będzie mu w tym sezonie zagrozić.

Pełne wyniki pierwszej rundy motocrossowych Mistrzostw Polski w Człuchowie można znaleźć TUTAJ

Druga runda Mistrzostw Polski w Motocrossie odbędzie się dopiero za dwa tygodnie. 5 i 6 września zawodnicy i zawodniczki ORLEN MXMP zmierzą się na torze w Więcborku.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!