Wystartował rajd pań

Polskie aktorki, piosenkarki i prezenterki zaproszone do udziału w imprezie Rajdu Pięknych Pań - Lancia Gran Turismo, już wystartowały. Będziemy na bieżąco śledzić postępy uczestniczek, dostarczając Wam ciekawych zdjęć z imprezy.

Zapraszamy do obejrzenia dotychczasowych zdjęć.

Najnowsze

Nowy szef FIA

Nowym Prezydentem Międzynarodowej Federacji Samochodowej został dziś wybrany Jean Todt. Były szef teamu Ferrari przejmie dowodzenie sportami motorowymi po swoim koledze Maxie Mosley'u, który piastował tę funkcję nieprzerwanie od 1993 roku.

Jean Todt jako szef Scuderia Ferrari
fot. Ferrari

Według oficjalnego oświadczenia FIA, Jean Todt zwyciężył w tajnym głosowaniu nad kandydaturą Ari Vatanena, przeważającą liczbą głosów: 135 – 49.

Urodzony w 1946 roku Francuz związany jest ze środowiskiem sportów motorowych przeszło 43 lata. W okresie od 1966 do 1981 r. jeździł jako pilot rajdowy, zdobywając z Talbotem Lotusem tytuł mistrzowski wśród producentów. Ukończył także studia w paryskiej School of Economics, co po zakończeniu kariery umożliwiło mu zajęcie się zarządzaniem grupą rajdową w Peugeot.

Pod jego przywództwem w 1986 roku Juha Kakkunen startując w Peugeocie 205 zdobył tytuł Mistrza Świata. Todt stworzył także zespół Peugeot Talbot Sport, który zdobył dwa rajdowe tytuły mistrzowske wśród konstruktorów i czterokrotnie zwyciężał w Rajdzie Paryż – Dakar, a potem okazał się najlepszym konstruktorem samochodów sportowych w 1992 roku i zwycięzcą 24-godzinnych wyścigów Le Mans w 1992 i 1993 roku.

Podczas kariery we francuskim teamie, Todt był jednocześnie dyrektorem PSA Peugeot-Citroen. Zaraz potem objął posadę głównego menadżera w dywizji wyścigowej Ferrari – Maserati Group. Kiedy w 1996 roku Ferrari podpisało umowę z Michaelem Schumacherem okazało się, że panowie są w stanie zbudować świetnie współpracujący zespół na miarę historii sportów motorowych. Razem zdobyli  5 tytułów indywidualnych i 6 konstruktorskich. W 2006 roku Jean Todt został CEO Ferrari SpA.  Po zakończeniu kariery przez Schumachera, Francuz pozostał szefem zespołu F1 do 1 stycznia 2008, kiedy zastąpił go Stefano Domenicali. W marcu br. ogłosił swoje odejście ze stanowiska CEO w Ferrari, przygotowując się do objęcia posady szefa FIA.

Wspólnie z Todtem pracować będą:

President of the Senate
Nick Craw, President, Automobile Competition Committee for the US (USA)

Deputy President Automobile Mobility & Tourism
Brian Gibbons, Chief Executive, New Zealand Automobile Association (New Zealand)
Deputy President Sport
Graham Stoker, Council Chairman, Motor Sports Association (UK)

Senate Members
Hernan Gallegos Banderas, President, Automovil Club del Ecuador (Ecuador)
HH Tunku Mudzaffar bin Tunku Mustapha, Chairman, Automobile Association of Malaysia (Malaysia)S.H. Rudolf Graf von der Schulenburg, President, Automobilclub von Deutschland (Germany)
Carlos Slim Domit, Patron, Asociación Mexicana Automovilistica (Mexico)
Jainchang Yan, Deputy President, Federation of Automobile Sports of China (China)   

Mobility Vice Presidents 
Carlos Barbosa, President, Automovel Club de Portugal (Portugal)
Victor Dumot, President, Touring and Automobile Club of Paraguay (Paraguay)
Ignacio Gonzalez Fausto, President, Asociación Mexicana Automovilistica (Mexico)
Gus Lagman, President, Automobile Association Philippines (Philippines)
Franco Lucchesi, Delegate to the FIA, Automobile Club d’Italia (Italy)
Jorge Rosales, President, Automobile Club of Argentina (Argentina)
Danijel Starman, President, Avto-moto zveza Slovenije (Slovenia)  

Sport Vice Presidents  
José Abed, President, Organizacion Mexicana del Deporte Automovilistico Internacional (Mexico)
Michel Boeri, President, Automobile Club de Monaco (Monaco) 
Morrie Chandler, Honorary President, MotorSport New Zealand (New Zealand)
Enrico Gelpi, President, Automobile Club d’Italia (Italy) 
Carlos Gracia, President, Real Federación Española de Automovilismo (Spain)
Mohamed ben Sulayem, President, Automobile and Touring Club for United Arab Emirates (UAE)
Surinder Thatthi, Automobile Association of Tanzania (Tanzania)

 

Najnowsze

Porozmawiaj ze swoim samochodem

Jeśli czasem zdarzy Ci się porozmawiać ze swoim samochodem lub użyć wobec niego pieszczotliwego imienia nie musisz się tego wstydzić. Badania dowodzą, że podobnie jak Ty robi to ponad 75% kierowców.

Porozmawiajmy..
fot. Motocaina

Niby maszyna, a jednak dla nas jakby żywa – nasz ukochany samochód. Czasem delikatnie go pogłaszczemy, nazwiemy miłym zdrobnieniem lub podebatujemy razem stojąc w korkach – my czyli prawie wszyscy kierowcy – niezależnie od płci !

Brytyjskie badania przeprowadzone na próbie 1200 kierowców przez portal motors.co.uk  dowodzą, że aż 75% kierowców rozmawia ze swoimi samochodami, a różni ich tylko częstotliwość takich zachowań. 44% badanych robi to „czasami”, a 31% „zawsze”. W której grupie jesteście?

Analitycy zastanawiają się, czy powodem naszych samochodowych dyskusji są mówiące do nas nawigacje satelitarne, wydawanie komend głosowych (w tych lepiej wyposażonych autach), a może po prostu sympatia do samochodów?

26% kierowców nadaje swoim ukochanym czterem kółkom zdrobniałe imiona, zatem – naszym zdaniem – po prostu bardzo zaprzyjaźniamy się z naszymi samochodami.

Najnowsze

Mini ma duszę…

Są reklamy i są reklamy o legendarnych samochodach. Takim jest właśnie film o 50-leciu Mini. Zobacz jak bardzo emocjonalnie przywiązują się kobiety i nie tylko, do swojego ukochanego auta. Jak powiedziała Ira z Ukrainy: jestem przekonana, że Mini ma duszę.

Takie filmy ogląda się z przyjemnością – niby są reklamą, ale także specyficznym dokumentem, o ludziach związanych sercem z określoną marką. Zobacz, posłuchaj, z jakimi emocjami wiąże się posiadanie i prowadzenie Mini.

 

Najnowsze

Wypadek Moniki Jaworskiej – film

Włoskie media krytykują Alessie Falzoni, która w ostatniej rundzie Mistrzostw Włoch zaatakowała Monikę Jaworską uniemożliwając jej walkę o pierwszą lokatę wyścigu. Zobacz na filmie, jak wygłądał ten wypadek.

O całości wydarzenia przeczytasz klikając tutaj. Relację Moniki Jaworskiej z ostatniej rundy Mistrzostw Włoch przeczytasz tu.

Wiemy, że Monika do tej pory ma pewne dolegliwości po wypadku, ale na szczęście już się czuje znacznie lepiej.

Zobacz, jak wyglądał wypadek Moniki. 

Najnowsze