Wystarczy aplikacja na telefon i możesz wypożyczyć rower, hulajnogę, czy samochód na minuty

Wystarczy aplikacja na telefon i możesz wypożyczyć rower, hulajnogę, czy samochód na minuty

18 września 2019
Na ulicach pojawiają się skutery, samochody i hulajnogi z rzucającymi się w oczy logotypami marek oferujących pojazdy na minuty. Wszystkie te rozwiązania łączy jedno – by z nich skorzystać, wystarczy aplikacja na telefon.

Z czasem, wobec bogactwa różnych możliwości, powstał inny dylemat, mianowicie: czym się poruszać? W większych polskich miastach wybór jest ogromny: samochód benzynowy, hybrydowy lub elektryczny, skuter na paliwo lub na prąd, hulajnoga elektryczna, rower oraz oczywiście komunikacja miejska. Czym dojedziesz najszybciej? Czym najwygodniej? Który z rodzajów transportu będzie najbardziej przyjazny dla środowiska? Który najbardziej się opłaca? Jeśli kiedykolwiek zadaliście sobie któreś z tych pytań, poniżej wybrane zostały najciekawsze oferty w Warszawie oraz innych polskich miastach. 

CarSharing
Carsharing to bezobsługowy wynajem samochodu na minuty, który w zawrotnym tempie rozwija się w wielu polskich miastach.  Zazwyczaj opłaty obejmują długość trasy i czas użytkowania auta. 

Panek CarSharing 
Firma Panek oddała do dyspozycji kierowców jedną z największych flot samochodów hybrydowych w Polsce. Za pomocą specjalnej aplikacji w telefonie można wynająć na minuty jednego z 1000 Yarisów Hybrid lub jeden z 300 egzemplarzy Corolli i Toyoty C-HR. Opłata za kilometr jazdy w Toyocie Yaris Hybrid został wyceniony na 80 groszy, za każdą rozpoczętą minutę 50 groszy, a za minutę postoju 20 groszy. Pierwsze trzy minuty są bezpłatne, aby można było sprawdzić samochód i ewentualnie zgłosić szkody oraz przygotować się do podróży. W ofercie znajduje się ponadto usługa STOP-OVER, czyli tak zwana przerwa w jeździe – jej koszt to 20 groszy za minutę. W momencie jej aktywacji samochód pozostawiony na parkingu jest zarezerwowany i niewidoczny w aplikacji dla innych użytkowników. 

Po zakończeniu jazdy system wysyła informacje o kosztach. Koniec jazdy polega na zaparkowaniu samochodu w granicach strefy. Samochód musi stanąć na legalnym i ogólnodostępnym miejscu parkingowym. W strefie płatnego parkowania SPPN nie ponosimy żadnych wydatków (opłatę za parkowanie bierze na siebie firma Panek). 

Traficar

W przypadku tej usługi koszt przejechania jednego kilometra również wynosi 80 groszy, a opłata za minutę 50 groszy. System zapewnia 2 lub 5 minut (w zależności od pory roku) na przygotowanie się do jazdy. W cenniku znalazła się również opłata za postój – wynosi ona 10 groszy i w tym czasie samochód stoi zarezerwowany. Maksymalna dzienna opłata za czas jazdy i postoju wynosi 75 zł. Obecnie usługa dostępna jest w centrum Warszawy, a także w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Trójmieście i Katowicach. Po aktywowaniu konta użytkownik za pomocą mapy odnajduje najbliższy samochód i rezerwuje go. Następnie powinien w ciągu 15 minut dotrzeć do auta i zeskanować umieszczony na nim kod QR. Samochód można zwrócić w dowolnym miejscu w strefie. Również i w tym przypadku opłaty za parkowanie w miejskiej strefie płatnego parkowania są wliczone w stawki korzystania z usługi.

4Mobility
Najtańszym pojazdem w ofercie 4Mobilty jest Hyundai i30, ale wybór modeli obejmuje również takie samochody jak BMW serii 1 i 3 oraz Audi Q3. Cena za minutę przejazdu spalinowym Hyundaiem i30 wynosi 50 groszy za minutę, 80 groszy za każdy przejechany kilometr oraz 12 groszy za minutę postoju. Samochód odbiera się w bazie 4Mobility, zwrot musi nastąpić również w bazie lub w ramach określonej strefy.

Innogy GO
W ofercie Innogy GO są obecnie dwa modele samochodów – BMW i3 oraz mocniejsza odmiana elektrycznego BMW, czyli model i3S. Ceny samochodów uzależnione są od modelu – standardowy i3 został wyceniony na 1,19 zł za minutę, a cena użyczenia dobowego to 239 zł. Szybsza odmiana auta oznacza koszt 1,49 zł za minutę oraz 299 zł za dobę. W obu przypadkach Innogy GO nie nalicza dodatkowej opłaty za przejechane kilometry. Z uwagi na to, że są to auta elektryczne, korzystając z nich można jeździć buspasami oraz parkować za darmo w Strefie Płatnego Parkowania w Warszawie. Usługa Innogy GO obecnie jest dostępna tylko w stolicy. Skutery
W ofercie związanej z wynajmem pojazdów na minuty znalazły się również skutery. Najpopularniejsze w usługach wynajmu na minuty są skutery elektryczne, aczkolwiek jedna firma oferuje także możliwość najmu jednośladów spalinowych. 

BLINKEE
W przypadku blinkee cena wynajmu elektrycznego skutera wynosi 69 groszy za minutę (studenci 59 gr/min). Przewidziana opłata za postój to 9 groszy za minutę. Po zakończeniu usługi jednoślad można zaparkować w dowolnym miejscu na terenie Warszawy, Wrocławia, Białegostoku, Kielc, Krakowa, Trójmiasta, Lublina, Łodzi, Rzeszowa, Bydgoszczy, Serocka, Katowic, Skawina, Wieliczki, Tarnowa, Myślenic.

Hop.City
Hop City ma najtańszą ofertę najmu skutera elektrycznego i wynosi ona 49 groszy za minutę. Opłata początkowa to 2 zł, natomiast nie są naliczane dodatkowe opłaty za kilometry. Obecnie w ofercie są dwa rodzaje skuterów, rozróżniane kolorami (czerwone są starsze, zaś białe – nowsze). Dodatkowo Hop City w swoich pojazdach oprócz jednorazowego czepka, powinno zapewnić maseczki przeciwsmogowe. Skutery Hop City spotkamy w Warszawie, Łodzi, Częstochowie, Trójmieście, Szczecinie, Wrocławiu i Gliwicach. 

Hulajnogi 
Elektryczne hulajnogi na minuty to hit ostatnich kilku lat, który zmienił krajobraz na miejskich chodnikach. Liczba miast, w których mieszkańcy i turyści mają do dyspozycji te innowacyjne pojazdy, rośnie lawinowo. Wciąż przybywają także nowi operatorzy. Rozpędzające się nawet do niecałych 30 km/h pojazdy dają dużo przyjemności, ułatwiają poruszanie się po centrach miast, ale równocześnie stwarzają nowe zagrożenia na chodnikach i drogach. Sprawa tego nowego, dynamicznie rozwijającego się zjawiska wymaga pilnej zmiany przepisów, na co jednak na razie się nie zanosi. 

BLINKEE
Tak, to znów ta sama firma. W ramach jednej aplikacji można wynająć zarówno skutery, jak i elektryczne hulajnogi. Opłata startowa w przypadku hulajnogi to koszt 2,5 zł, a za minutę zapłacimy tylko 10 groszy mniej niż w przypadku skutera, czyli 0,49 zł, a jeśli chcemy daną hulajnogę wykorzystać nawet po wyjściu ze sklepu, minuta użyczenia podczas postoju będzie kosztować 9 groszy. Usługa dostępna jest w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Rzeszowie, Bydgoszczy i Poznaniu.

LIME
Lime dostępny jest w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. Cena za rozpoczęcie przejazdu wynosi 2 złote, a koszt za każdą minutę jazdy to 50 groszy. Oferuje też ponad 1500 hulajnóg w samej Warszawie. Lime jest jedną z pierwszych firm, które weszły na rynek z możliwością użyczania elektrycznych hulajnóg w miastach.

Veturilo – Warszawski Rower Miejski
Rowery Veturilo to bardzo częsty widok na ulicach stolicy. W mieście znajduje się wiele stacji, z których możemy odebrać jeden z rowerów za pomocą aplikacji na telefonie lub systemu obsługującego stację na miejscu. Najbliższy punkt Veturilo można znaleźć za pośrednictwem aplikacji oraz na stronie z mapą rowerów www.veturilo.waw.pl/mapa-stacji/. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!