Wyprzedzanie na przejściu i szybka karma

Wyprzedzanie na zakazie to jedno, ale wyprzedzanie na przejściu dla pieszych to proszenie się o tragedię.

Zakaz wyprzedzania nie jest czymś, z czym można dyskutować. Jeśli obowiązuje na danym odcinku, to znaczy, że ryzyko kolizji jest tam bardzo duże. Z kolei wyprzedzanie na przejściu, na które przecież w każdej chwili może wejść pieszy, to zwykły bandytyzm drogowy.

Kierowcy na nagraniu tak bardzo się spieszyło, że miał w nosie bezpieczeństwo swoje i innych. Nie widział niczego złego w wyprzedzaniu ciężarówki na przejściu dla pieszych, która przecież zasłaniała mu widok. Wszystko zauważył patrol policji, który szybko zgarnął nieodpowiedzialnego kierowcę.

Najnowsze

Klasyczny przykład jak dochodzi do kolizji na rondach

Ronda w założeniu mają usprawniać ruch i zmniejszać ryzyko kolizji. I to faktycznie się sprawdza, pod warunkiem, że kierowcy wiedzą jak z nich korzystać. Ten na filmie nie wiedział.

Zasady jazdy po rondzie są proste i zasadniczo takie same, jak na zwykłym odcinku drogi. Na przykład kiedy chcemy zmienić pas musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdom, które już się na tym pasie znajdują.

A co zrobił kierowca uwieczniony na nagraniu? Uznał, że kierowca na prawym pasie będzie skręcał w prawo, więc on może też skręcić, tylko na lewy pas. Nie pomyślał, że przecież całe rondo można objechać prawym pasem.

Najnowsze

Mandat albo wyzwanie – co byś wybrała?

Ciekawa inicjatywa policjantów z bielskiej drogówki, którzy postanowili w oryginalny sposób uświadomić kierowców na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz ich własnych umiejętności.

17 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Policjanci z Bielska-Białej uczcili ten dzień w nietypowy sposób, dając zatrzymanym za wykroczenia kierowcom wybór – mandat, albo wziąć udział w małym wyzwaniu i dostać tylko pouczenie.

Kierowcy chętnie korzystali oczywiście z drugiej opcji, szczególnie, że zadanie nie było trudne. Policjanci przygotowali stanowisko z urządzeniem mierzącym refleks kierowcy. Nie było żadnego wyniku, który trzeba było osiągnąć, ale w ten sposób kierujący otrzymywali cenną informację na temat tego, jak szybko potrafią reagować na pojawiające się bodźce.

Najnowsze

Omal nie przejechał dzieci na przejściu dla pieszych!

Bezmyślność i ślepota niektórych kierowców po prostu poraża. Obejrzyjcie to wideo i przekonajcie się, jak niewiele trzeba, aby doszło do potwornej tragedii.

Zabronione jest wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim – to wie każdy kierowca. Ale wielu nie zdaje sobie sprawy, że wyprzedzać lub omijać inny pojazd możemy również wtedy, kiedy zwyczajnie jedziemy sąsiednim pasem w tym samym kierunku. Również w takich sytuacjach popełniamy poważne wykroczenie, jeśli znajdujemy się w pobliżu przejścia.

Każdy dobry kierowca wie, że jeśli inny pojazd zwalnia lub zatrzymał się przed przejściem, to zaraz mogą pojawić się na nim piesi i jeśli również się nie zatrzymamy, możemy kogoś potrącić. Samochód stojący przed pasami powinien działać na każdego kierującego jak wielki czerwony sygnalizator. A mimo to, wielu nie zwraca na to uwagi. Co się wtedy dzieje?

To co na poniższym nagraniu. Dwie dziewczynki chciały przejechać na rolkach przez przejście. Kierowca auta ciężarowego z kamerą zatrzymał się, żeby je przepuścić. Ale kierujący na lewym pasie, widząc stojący przed przejściem pojazd, nawet nie pomyślał, żeby się zatrzymać. Do tragedii brakowało naprawdę niewiele.

Najnowsze

Korytarz życia – zobacz jak się tego NIE robi

6 grudnia obowiązkowe stanie się tworzenie korytarzy życia i jazda na suwak. Czasu na naukę nie zostało więc wiele i spora część polskich kierowców powinna pomyśleć o wzięciu korepetycji.

Idei korytarza życia chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć – chodzi o to, aby służby jak najszybciej dotarły do poszkodowanych w wypadku. Coraz częściej pojawiają się filmy pokazujące prawidłowe zachowanie kierowców w takich sytuacjach, ale nadal nie brakuje też takich, od których włosy jeżą się na głowie.

Sami zobaczcie i oceńcie. Wóz straży pożarnej próbuje przedrzeć się przez korek na autostradzie A1 i panuje tam kompletny… bałagan. Raz – dwa rzędy aut stoją z prawej strony, raz z lewej. Czasami na drodze znajdują się cztery rzędy pojazdów, blokując przejazd. Sami kierowcy kompletnie nie wiedzą co zrobić, kombinują, manewrują i wydają się kompletnie zaskoczeni oraz zdezorientowani pojawieniem się pojazdu uprzywilejowanego, który próbuje przejechać.

Przypomnijmy więc jak wygląda prawidłowo utworzony korytarz życia. Pojazdy z lewego pasa zbliżają się maksymalnie do lewej krawędzi jezdni, a z pozostałych pasów do prawej krawędzi. Zwracamy też uwagę, że prawa krawędź zwykle znajduje się na skraju pobocza, a nie prawego pasa! W ten sposób tworzymy pośrodku jezdni szeroki korytarz, znacznie szerszy niż pojedynczy pas ruchu. Dzięki temu nawet duże wozy strażackie mogą bez obaw poruszać się z dużą prędkością i jak najszybciej dotrzeć do poszkodowanych w wypadku.

Najnowsze