Wyprzedzamy nowotwór – wrzesień miesiącem świadomości chorób nowotworowych u dzieci

Wrzesień to miesiąc świadomości chorób nowotworowych u dzieci i młodzieży. Jest to szczególny czas, gdy jeszcze mocniej niż zwykle staramy się nagłośnić problemy onkologii dziecięcej. Dlatego dodatkowego znaczenia nabiera kampania „Wyprzedzamy nowotwór”, która w tym miesiącu kilkukrotnie pojawiła się na rajdowych odcinkach specjalnych i torach wyścigowych.

Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową już od 29 lat aktywnie wspiera chore dzieci i ich rodziny. Wieloletnie obserwacje pokazują, że nadal niestety jest problem z rozpoznawaniem chorób onkologicznych u dzieci. Wynika to z wielu czynników, a u ich podstawy leży brak świadomości, że dzieci też chorują na nowotwór! Dlatego fundacja od dwóch lat intensywnie prowadzi kampanię edukacyjną „Wyprzedzamy nowotwór”. We wrześniu, miesiącu świadomości chorób nowotworowych u dzieci i młodzieży, akcja nabiera dodatkowego znaczenia.

Kampania społeczna „Wyprzedzamy nowotwór” to połączenie onkologii dziecięcej z sportem samochodowym. Od 2018 roku symboliczną naklejkę akcji można zobaczyć podczas każdej rundy rajdowych mistrzostw Polski. Kampanię od samego początku wspiera Polski Związek Motorowy i zawodnicy Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Nie inaczej było podczas Rajdu Śląska, który odbył się 11 i 12 września, kiedy to 13 załóg samochodów historycznych zmierzyło się z odcinkami specjalnymi o długości ponad 100 km. Najszybsi byli Robert Luty i Marcin Celiński w Subaru Legacy.

W tym roku do akcji włączył się także cykl wyścigowy Miata Challenge czyli Ogólnopolski Puchar Mazdy MX-5 i RX-8 oraz Hot Hatch Cup. Karol Himber, współtwórca obu cyklów, zawsze pamięta, aby naklejki z logo akcji znalazły się na wszystkich autach biorących udział w zawodach. W każdej z wrześniowych imprez na Torze Kielce i na torze Silesia Ring ścigało się ponad 200 zawodników.

Każdy rajd, każdy wyścig to nowe osoby, które dowiadują się o problemach z diagnostyką choroby nowotworowej u dzieci. A temat jest bardzo ważny. Pomimo, że nowotwory dziecięce zaliczane są tzw. chorób rzadkich czyli nie występują często, są drugą, po wypadkach i zatruciach, przyczyną śmierci dzieci. – mówi Emilia Kotarska, członek zarządu Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

Kampania ma przede wszystkim na celu zwrócenie uwagi rodziców i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na fakt, że dzieci również chorują na nowotwór. Fundacja prowadzi działania edukacyjne, informuje jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców i kiedy należy udać się do lekarza. Natomiast lekarzom pierwszego kontaktu i pediatrom oferuje bezpłatne szkolenia online, umieszczone na Medycznej Platformie Edukacyjnej (https://bit.ly/3mIVjdu).

W tym roku nasza kampania nabiera dodatkowego znaczenia. Od kilku miesięcy tematykę zdrowotną dominuje koronawirus i Covid-19, a zapomnieliśmy o innych chorobach. Musimy jednak pamiętać, że nowotwory nie śpią i nie czekają na czas „po pandemii”. Jeśli zauważymy u dziecka niepokojące objawy, musimy niezwłocznie udać się do lekarza – mówi Emilia Kotarska.

Co roku w Polsce odnotowuje się około 1200 nowych zachorowań na nowotwory wśród dzieci i młodzieży. Najczęściej występujące nowotwory u dzieci to: białaczka (26% wszystkich rozpoznań), guzy mózgu (19%), chłoniaki (13%), neuroblastoma (8%), nowotwory kości (7%), guz Wilmsa (6%).

Rozpoznanie choroby na jak najwcześniejszym etapie ma ogromne znaczenie dla powodzenia procesu leczenia. Na wczesne rozpoznanie duży wpływ ma świadomość i wiedza o objawach choroby. Rodzice, opiekunowie, lekarze rodzinni muszą być bardzo czujni, bo objawy nowotworu są niespecyficzne i często przypominają inne choroby wieku dziecięcego.

Znajomość niepokojących objawów, obserwacja dziecka, samokontrola wśród młodzieży, tzw. bilanse pediatryczne – to wszystko jest ogromnie ważne i pomaga rozpoznać chorobę na wczesnym etapie.

Objawy, które powinny zaniepokoić:

 • Ból przeszkadzający w codziennych czynnościach
 • Guzy i wybrzuszenia 
 • Ból kończyn 
 • Powiększenie obwodu brzucha
 • Ból głowy, wymioty
 • Gorączka
 • Osłabienie
 • Zaburzenia w oddawaniu moczu i stolca
 • Powiększone węzły chłonne
 • Przedłużające się infekcje, uporczywy kaszel, wysięk z ucha
 • Nietypowe zmiany skórne
 • Duże objawy po małym urazie

Więcej informacji na stronach: fundacja.net oraz wyprzedzamynowotwor.net.

 

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Jeśli ktoś choruje na nowotwór warto z leczeniem brać olejki CBD . Zażywał je około 3 lat temu członek mojej najbliższej rodziny, olejki kupiliśmy w Konopnej Farmacji z Poznania tam Pani dobrała odpowiednie dawkowania i jak zacząć … na początek stosowana była wersja 5% RAW a poźniej 5 % decarboxylowana firmy essenz następnie 10% . Olejki Pomogły wyleczyć złośliwy nowotwór (normalne leczenie/operacja nie pomogły, i np po operacji „odrósł” on 2 większy). poczytać o tym produkcie można na www konopiafarmacja pl tam jest też numer do nich więc warto po prostu zapytać

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze