Karolina Chojnacka

„Wyprzedzamy nowotwór” na trasie 49. Rajdu Świdnickiego – Krause. Żółty Golf ściga się w słusznej sprawie

W miniony weekend w Górach Sowich, oprócz pędzących rajdówek, ponownie słychać było bardzo ważny komunikat: Dzieci też chorują onkologicznie. Dlatego zachowajmy czujność, bo wcześnie rozpoznany nowotwór jest możliwy do wyleczenia!

49. Rajd Świdnicki – Krause był okazją do przypomnienia, że projekt „Żółty golf znów na rajdowych trasach. Jedziemy dla dzieci” wciąż trwa. Wojtek Sroczyński i Emilia Kotarska, czyli załoga Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową, pokonywali odcinki specjalne, przypominając jak ważna jest błyskawiczna reakcja nie tylko w rajdach, ale także podczas diagnostyki chorób onkologicznych u dzieci.

„Wyprzedzamy nowotwór” na trasie 49. Rajdu Świdnickiego - Krause
„Wyprzedzamy nowotwór” na trasie 49. Rajdu Świdnickiego – Krause, fot. Jakub Rozmus

Żółty VW Golf II GTi jest częścią kampanii społecznej ”Wyprzedzamy nowotwór”. Akcja edukacyjna, która łączy sport samochodowy z onkologią dziecięcą, na dobre zagościła na OS-ach i już od 3 lat regularnie pojawia się przy okazji startów zawodników Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

„Wyprzedzamy nowotwór” na trasie 49. Rajdu Świdnickiego - Krause
„Wyprzedzamy nowotwór” na trasie 49. Rajdu Świdnickiego – Krause, fot. Jakub Rozmus

Emilia Kotarska członek zarządu Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową, pilot rajdowy, zwraca przede wszystkim uwagę na cel kampanii:

Rajdowanie sprawia mi dużą frajdę, ale pamiętam głównie o tym, co chcemy przekazać naszym jeżdżeniem. A sprawa jest poważna. Nowotwory są wciąż drugą – po wypadkach, urazach i zatruciach – przyczyną śmierci dzieci! A w ostatnim roku, ze względu na pandemię, problem z diagnostyką jest jeszcze większy i dzieci częściej trafiają do onkologa, gdy choroba jest już zaawansowana.

Jak podkreślają twórcy kampanii, problem z rozpoznawaniem chorób onkologicznych u dzieci wynika z kilku czynników. Po pierwsze, brak jest powszechnej świadomości, że dzieci także chorują na nowotwór. Po drugie, symptomy choroby nowotworowej u dziecka są często niespecyficzne i przypominają objawy zwykłych chorób wieku dziecięcego, a dodatkowo nowotwory u dzieci rozwijają się niezwykle szybko. Dlatego tak ważna jest czujność rodziców i lekarzy, aby wychwycić chorobę jak najszybciej.

Kampania „Wyprzedzamy nowotwór”

Kampania „Wyprzedzamy nowotwór”ma przede wszystkim na celu zwrócenie uwagi rodziców i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na fakt, że dzieci również chorują na nowotwór. Fundacja prowadzi działania edukacyjne, informuje jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców i kiedy należy udać się do lekarza.

Co roku w Polsce odnotowuje się około 1200 nowych zachorowań na nowotwory wśród dzieci i młodzieży. Najczęściej występujące nowotwory u dzieci to: białaczka (26% wszystkich rozpoznań), guzy mózgu (19%), chłoniaki (13%), neuroblastoma (8%), nowotwory kości (7%), guz Wilmsa (6%).

Rozpoznanie choroby na jak najwcześniejszym etapie ma ogromne znaczenie dla powodzenia procesu leczenia. Czujność rodziców oraz wnikliwość i skrupulatność lekarzy pierwszego kontaktu są podłożem sukcesu w leczeniu chorób nowotworowych u dzieci.

Objawy, które powinny zaniepokoić:

 • Ból przeszkadzający w codziennych czynnościach
 • Guzy i wybrzuszenia
 • Ból kończyn
 • Powiększenie obwodu brzucha
 • Ból głowy, wymioty
 • Gorączka
 • Osłabienie
 • Zaburzenia w oddawaniu moczu i stolca
 • Powiększone węzły chłonne
 • Przedłużające się infekcje, uporczywy kaszel, wysięk z ucha
 • Nietypowe zmiany skórne
 • Duże objawy po małym urazie

Więcej informacji na stronie wyprzedzamynowotwor.net.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze