Wypadków jest coraz więcej, mimo to motocykliści nie kupują polisy na życie

Wypadków jest coraz więcej, mimo to motocykliści nie kupują polisy na życie

20 maja 2020
3
Jedno ze znanych towarzystw ubezpieczeniowych sprawdziło, czy motocykliści decydują się na dodanie do ubezpieczenia jednego lub więcej dobrowolnych rozszerzeń, m.in. AC, assistance czy NNW.
Loading module...

Z analizy towarzystwa ubezpieczeń  wynika, że posiadacze jednośladów w zdecydowanej większości kupują wyłącznie obowiązkową polisę OC. Aż 85% z nich w żaden sposób nie rozszerza ochrony. Zupełnie inaczej postępują kierowcy samochodów osobowych. 

Drogie AC i niepotrzebne assistance?
Przed finansowymi skutkami kradzieży chroni kierowców ubezpieczenie AC (każdego roku z polskich dróg „znika” kilkaset maszyn). Wielu właścicieli jednośladów przeważnie rezygnuje z tej ochrony, uważając ją po prostu za drogą. Jednak w ostatnich latach składki wyraźnie zmalały z poziomu ok. 25% wartości pojazdu do ok. 4-10%.

Z kolei assistance zapewnia przede wszystkim holowanie na ustalonym z ubezpieczycielem dystansie i usunięcie usterki na miejscu zdarzenia. Można wymienić katalog sytuacji, w których usługi pomocowe najczęściej przydają się kierowcom jednośladów. To przede wszystkim przebita opona, która w związku z brakiem koła zapasowego urasta nieraz do rangi poważnego problemu. Dużym kłopotem bywa też brak paliwa w niewielkim zbiorniku pojazdu. Dotyczy to zwłaszcza starych motocykli, w których nieprecyzyjnie wskazywana jest rezerwa paliwa lub brakuje pomiaru jego poziomu. 

Tylko co dziesiąty motocyklista ma NNW
Ze statystyk wyłania się zaskakujący obraz braku zainteresowania posiadaczy jednośladów rozszerzeniem ubezpieczenia komunikacyjnego o NNW, które chroni zarówno kierującego, jak i pasażera. Tylko 10% motocyklistów i skuterzystów wykupuje taką polisę. Dla porównania, wśród kierowców samochodów osobowych zainteresowanie tego rodzaju ochroną sięga 60%. 

Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group

Komentarze

Piotrek
20 maja 2020 08:59
Moze dla tego ze zadne towarzystwo nie oferuje sensownego ubezpieczenia dla motocyklisty a NNW to jakis zart?!?!?
Tom > Piotrek
20 maja 2020 10:46
No dobra ale w sumie jak Ci ukradną motocykl, to jakąś kasę dostaniesz potem. Więc trudno mówić, że sensu całkiem w tym brak.. W takim ac np. A nnw trudno powiedzieć, ale z drugiej strony to jest parę dych na rok.
Czarek
28 maja 2020 12:04
Co prawda sezon w pełni, ale trzeba też pomyśleć o przezimowanie sprzętu. Ja w ubiegłym roku skorzystałem z Less Mess Storage. Mają tam świetne warunki przechowywania i całkiem niezłe opłaty. W ubiegłym roku była bardzo korzystna promocja, warto sobie to przemyśleć.