Agnieszka Serafinowicz

Wypadki na drogach – najwięcej wypadków na drogach było 16 grudnia

Wypadki na drogach wciąż się zdarzają, ale w tym miesiącu jest ich póki co mniej, niż w analogicznych okresach poprzednich lat. Utrzymajmy to.

Kiedy wypadki na drogach zdarzają się najczęściej? Część wskaże okres tuż przed Świętami, kiedy pośpiech wielu osób w połączeniu z niesprzyjającą prowadzeniu zimową aurą prowadzi do większej liczby zdarzeń, inni powiedzą, że Nowy Rok, ze względu na dużą liczbę pijanych kierowców. Okazuje się jednak, ze w ubiegłym roku najwięcej wypadków wydarzyło się 16 grudnia. Jak będzie w tym roku?

Wypadki na drogach – jeden wskaźnik niepokoi

Po pierwszych 10 dniach tegorocznego grudnia policyjne statystyki pokazują, że wypadków i ofiar śmiertelnych jest mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Niestety wzrósł jeden, niechlubny wskaźnik: liczba prowadzących po alkoholu. Przez pierwsze 10 dni grudnia tego roku policjanci złapali 2 097 kierowców prowadzących po spożyciu alkoholu. To o prawie 13% więcej niż w tym samym okresie 2021 r. i aż 38% więcej niż w 2020 r. Wynik przewyższył też o 8% analogiczny czas sprzed pandemii. Dane z 1-10.12.2022 r. dają średnio dziennie prawie 210 takich przypadków, a można spodziewać się, że szczyt dopiero przed nami. Pod względem liczby prowadzących „na podwójnym gazie” na przełomie starego i nowego roku od lat niechlubnie wyróżnia się bowiem pierwszy dzień stycznia (w 2020 r. z wynikiem 332 odnotowanych pijanych kierowców, w 2021 r. – 321 i w 2022 r. – 386). Czy tym razem będzie ich mniej?

Wypadki na drogach – cieszy trend spadkowy

Patrząc na grudniowe policyjne dane daje się zauważyć pozytywną tendencję w postaci mniejszej liczby wypadków. W ostatnim miesiącu 2021 r. tego typu zdarzeń było o nieco ponad 5% mniej w porównaniu do 2020 r. i ponad 35% mniej niż w tym samym okresie przed pandemią (1-31.12.2019 r.). Pierwsze 10 dni tegorocznego grudnia potwierdza, że trend spadkowy może się utrzymać (wypadków jest o przeszło 30% mniej w zestawieniu z analogicznym okresem 2019 r.), jednak dzień, który w ubiegłym grudniu okazał się najniebezpieczniejszy jest właśnie dziś – to 16.12.2021 r. W ubiegłym roku tego dnia doszło do 91 wypadków, w dodatku z aż 11 ofiarami śmiertelnymi. Na liczbę niebezpiecznych zdarzeń drogowych wpływ może mieć wiele czynników, jak chociażby nagła zmiana pogody utrudniająca jazdę samochodem.

Paradoksalnie jednak fatalne warunki atmosferyczne mogą wpłynąć pozytywnie na mniejszą liczbę najcięższych zdarzeń. Gęste opady śniegu, zalegający śnieg, lód i błoto pośniegowe na drogach, sprawiają, że wielu kierowców instynktownie jeździ sporo wolniej. Mniejsza prędkość to mniejsze konsekwencje ewentualnych zdarzeń drogowych. Owszem, pogorszenie warunków atmosferycznych zwykle pokazuje w statystykach ubezpieczycieli większą liczbę zdarzeń z wezwaniem assistance, ale jazda z mniejszą prędkością skutkuje tym, że większość zdarzeń to niegroźne kolizje i stłuczki, a nie najpoważniejsze wypadki z ofiarami śmiertelnymi.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze