Wypadek przy 180 km/h podczas policyjnego pościgu

Do wypadku przy prędkości niemal 180 km/h doszło na holenderskiej autostradzie podczas próby zatrzymania dwóch uciekinierów.

Jakość wideo pozostawia sporo do życzenia, ale udało nam się dotrzeć do informacji na temat tego, co dokładnie się wydarzyło. Holenderska policja rozpoczęła pościg za dwoma osobami, które napadły na supermarket i próbowały uciec.

Nagranie pochodzi z jednego z radiowozów, przed którym jadą Subaru Foresterem podejrzani o napad, a zablokować próbują ich dwa policyjne Volvo oraz nieoznakowane BMW X5. Przez większą część filmu policjanci nie mogą wiele zrobić z uwagi na obecność innych samochodów, którymi jadą osoby postronne.

Kiedy tylko ruch się zmniejszył, policjanci podjęli próbę zablokowania uciekającego Subaru. Jego kierowca chciał tego uniknąć i zmienić pas z lewego na prawy, ale policyjne BMW było zbyt blisko. Forester zawadził tyłem o przód X5, co doprowadziło do bardzo poważnego wypadku (prędkość pojazdów wynosiła wtedy około 180 km/h), w wyniku którego Subaru zostało kompletnie zniszczone. Uciekinierom udało się jednak przeżyć.

Najnowsze

Tak wygląda nowe Suzuki Jimny

48 lat od debiutu pierwszej wersji terenowego Suzuki LJ, japońska marka prezentuje nową generację jego następcy - modelu Jimny. Pozostaje ona wierna tradycji małego, lekkiego offroadera ze sprawnym napędem 4x4 i kanciastym nadwoziem.

Konstrukcja nowego Suzuki Jimny jest oparta na ramie nośnej, z tyłu zastosowano sztywny most, napęd na przednią oś dołączany jest na sztywno, a w trudnym terenie kierowcę wspomaga skrzynia redukcyjna. To chyba najważniejsze informacje dla wszystkich fanów tej małej terenówki, którzy cenili ją za klasyczną i prostą konstrukcję.

Kolejna dobra wiadomość – pod maską znajdzie się wolnossący silnik. Czterocylindrowa jednostka 1,5 l rozwija 101 KM i 130 Nm – to w zupełności wystarczy do codziennej jazdy. Silnik standardowo łączony jest z 5-biegową skrzynią manualną, a za dopłatą oferowana jest przekładnia automatyczna o 4 przełożeniach.

W zgodzie z tradycją pozostaje też design nadwozia – jest zwarte, pudełkowate i łatwo rozpoznać z jakim modelem mamy do czynienia. Nowe Suzuki Jimny ma 3645 mm długości, czyli tyle co poprzednik. Jest tylko trochę szersze (1645 mm) i wyższe (1725 mm).

Małe rozmiary i niewielkie zwisy oznaczają świetne możliwości terenowe – kąt natarcia wynosi 37 stopni, a zejścia 49 stopni. Prześwit to 21 cm.

Nowe Suzuki Jimny trudno rozpoznać jedynie we wnętrzu. Centralne miejsce na desce rozdzielczej zajmuje 7-calowy ekran systemu infotainment, a poniżej umieszczono panel sterowania automatyczną klimatyzacją. Kierowca ma przed sobą kierownicę z przyciskami do obsługi radia, komputera pokładowego oraz telefonu, a między zegarami umieszczono duży, monochromatyczny, wyświetlacz.

Jimny można wyposażyć w wiele systemów wpływających na bezpieczeństwo podróżnych. Oprócz 6 poduszek powietrznych jest to funkcja automatycznego hamowania po wykryciu przeszkody, ostrzeżenie o niezamierzonym opuszczeniu pasa ruchu, rozpoznawanie znaków drogowych, czujniki ciśnienia w oponach i automatycznie włączane światła drogowe.

Mała terenówka Suzuki pozostała autem czteroosobowym, ale zapewnia nieco więcej miejsca dla podróżnych, niż poprzednik. Większy jest też bagażnik o pojemności 377 l. Można go powiększyć składając tylną kanapę, która tworzy idealne płaską powierzchnię.

Najnowsze

Goodc

Kobiety w Arabii Saudyjskiej mogą już być kierowcami

Od 24 czerwca kobiety w Arabii Saudyjskiej mogą być kierowcami, wcześniej groziło im za to aresztowanie.

Mohammed bin Salman rozpoczął proces reformowania swojego kraju „Vision 2030”, a jedną z pierwszych zmian jest pozwolenie kobietom na prowadzenie pojazdów. Walka o to trwała 28 lat, bo wtedy po raz pierwszy, kobiety wyjechały na ulice w ramach protestu i zostały za to aresztowane. A tuż przed wejściem dekretu w życie aresztowano także kilka aktywistek, które o to prawo walczyły. Podkreślić trzeba, że o zakazie prowadzenia nie stanowił wcześniej żaden przepis, a jedynie społeczna norma zachowania.

Głównym motywem tej zmiany nie było jednak dobro kobiet, a bardziej poszerzenie ich możliwości do pracy i brak konieczności zatrudniania kierowców do przewożenia kobiet i dzieci. Arabia Saudyjska stosuje się do najsurowszych interpretacji islamu sunnickiego na świecie. Kobiety wciąż podlegają restrykcyjnym prawom opiekuńczym, które rządzą prawie każdym aspektem ich życia, pomimo prób ich złagodzenia. Nadal na podstawowe uprawnienia kobiet musi wyrazić zgodę męski członek jej rodziny.

Jednak zniesienie zakazu prowadzenia pojazdów powszechnie uznano za ważny krok naprzód w kierunku budowania praw kobiet w tym kraju, gdyż wymazuje jeden z najtrwalszych symboli seksizmu i nierówności w Arabii Saudyjskiej.

Już na początku miesiąca swoje uprawnienia mogły odebrać kobiety, które kurs ukończyły poza granicami kraju. Arabia Saudyjska ma obecnie pięć ośrodków poświęconych szkoleniu kobiet, a instruktorzy to tylko i wyłącznie saudyjskie kobiety, które uzyskały prawo jazdy w innym kraju.

Dzień 24 czerwca był dla kobiet w Arabii Saudyjskiej dniem wyjątkowym. Wiele z nich wyjechało na ulice w kobiecej paradzie, a nawet obsypało skrzyżowania płatkami róż. Składały podania o pracę w roli kierowcy taksówki i zabierały swoje rodziny na wycieczki. Firma transportowa Careem z Dubaju otrzymała 2.000 podań od kobiet o przyjęcie do pracy w roli kierowcy. A Uber ogłosił, że będzie rekrutować je od września. Ma to duże znaczenie kulturowe i gospodarcze, ponieważ kobiety bez prawa jazdy deklarują teraz, że wolałyby jeździć z innymi kobietami, jeżeli już mają taki wybór.

Najnowsze

Szaleńcza jazda Mercedesa zakończona wypadkiem

Szaleńcza jazda na brytyjskiej autostradzie zakończyła się wypadkiem. Sprawca trafił już przed sąd i usłyszał bardzo surowy wyrok.

Znaczne przekroczenie prędkości, niebezpieczne zmienianie pasów i wreszcie spowodowanie wypadku  – pewien kierowca Mercedesa wykazał się wyjątkową brawurą i bezmyślnością.

Zdarzenie miało miejsce na autostradzie M4 w Wielkiej Brytanii. Na nagraniu widać jak biała klasa C coupe wyprzedza inne pojazdy ze znaczną prędkością i co chwilę zmienia pasy. W pewnym momencie kierujący musiał źle zaplanować swój następny ruch i wygląda na to, że uderzył w Mini Clubmana (na nagraniu nie widać co się dokładnie stało), który okręcił się wokół własnej osi i uderzył w barierę.

Kierowca Mercedesa, 36-letni mężczyzna, został zatrzymany przez policję i skazany na 11 miesięcy więzienia i kolejne 29 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów.

Najnowsze

Holowanie samochodu – co poszło nie tak?

Holowanie innego samochodu nie jest takie proste, jak może się wydawać. Boleśnie przekonali się o tym dwaj kierowcy.

Kiedy zepsuje się nam samochód najprościej poprosić znajomego, aby zaholował nas do pobliskiego serwisu. Bywa to jednak ryzykowne. W aucie z wyłączonym silnikiem nie działa wspomaganie układu kierowniczego, ani hamulcowego. Skręcanie na skrzyżowaniach jest wtedy wyzwaniem, a hamowanie wymaga naprawdę dużej siły.

Czy właśnie tego typu problemy doprowadziły do wypadku, który zarejestrowała samochodowa kamera? Na nagraniu Mitsubishi holowane jest przez Volkswagena i wszystko jest w jak najlepszym porządku. Mitsubishi ma włączone światła, bez problemu pokonuje zakręty, ale na wyjściu z ostatniego z nich zaczyna wyjeżdżać na przeciwległy pas. Kierowca nie próbuje jednak odbijać kierownicą, tylko hamować, ale nie pozwala uniknąć to wypadku. Czyżby włączyła się blokada kierownicy? To mało prawdopodobne, ale trudno znaleźć inne wytłumaczenie. Jadący Mitsubishi zareagował na zachowanie auta, ale najwyraźniej nie mógł zrobić nic innego, jak tylko próbować zahamować.

Najnowsze