Wynajem samochodu czy leasing – co opłaca się bardziej?

Obecnie większość dealerów samochodowych przygotowuje atrakcyjne oferty finansowania samochodów dla firm. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą już możemy korzystać z nowego samochodu przy niewysokich kosztach. Sprawdź, co bardziej się opłaca - wynajem samochodu czy leasing?

Wynajem samochodu – na czym polega?

Wynajem samochodu polega na podpisaniu umowy z dealerem lub sprzedawcą samochodów na długoterminowe użytkowanie danego pojazdu. Z takiego rozwiązania może skorzystać zarówno przedsiębiorca, jak i osoba prywatna nie posiadająca działalności gospodarczej. Długoterminowy wynajem samochodu ma wiele zalet. Przede wszystkim dostajemy pojazd w abonamencie, czyli płacimy jedną stałą ratę za użytkowanie. W miesięcznej racie zawierają się wszystkie opłaty związane z eksploatacją samochodu. Nie interesują nas więc koszty ubezpieczenia, przeglądów, wymiany opon, czy ewentualnych usterek. Wszystko pokrywa właściciel pojazdu, którym z punktu widzenia umowy nie jesteśmy. Kolejną zaletą jest możliwość użytkowania wielu drogich samochodów z segmentu premium. Możemy je szybko wymieniać i przesiadać się na inne modele. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku segmentu premium abonament będzie droższy. Minusem może być też tak zwany limit kilometrów, który narzuca na nas firma udostępniająca pojazd. Przekroczenie limitu może generować dodatkowe koszty. Wiele nowych firm wynajmujących samochód nalicza też opłaty za każdy przebyty kilometr.

Leasing – czym się charakteryzuje?

Leasing zdecydowanie bardziej opłaca się przedsiębiorcy, ponieważ zarówno wpłatę inicjalną, jak i ratę leasingu oraz wykup można zaliczyć jako koszt. Koszt obniża podatek dochodowy przedsiębiorcy. Poza tym wszelkie inne koszty związane z użytkowaniem pojazdu przedsiębiorca może amortyzować (np. zakup paliwa, części samochodowe, naprawy). Co prawda salony samochodowe oferują również leasingi konsumenckie, ale są one alternatywą dla zwykłego kredytu na samochód. Podstawową różnicą między leasingiem a wynajmem długoterminowym jest możliwość wykupu samochodu na własność po okresie trwania umowy leasingowej. W przypadku wynajmu nie ma takiej możliwości, chyba że oferta zostanie w taki sposób skonstruowana. Powiedzmy, że płacimy za użytkowanie samochodu przez 5 lat w ramach wynajmu, a kwota którą przeznaczyliśmy na ten cel wynosi 60 000 zł. Po zakończeniu umowy tych pieniędzy nigdy nie odzyskamy. W przypadku leasingu mamy jednak możliwość wykupu samochodu, a następnie sprzedaży.

W jaki sposób możemy użytkować nowy samochód?

Istnieje jeszcze trzecia możliwość, by użytkować nowe samochody, z możliwością szybkiej zmiany modeli. Mowa wypożyczalni samochodów. To świetna propozycja dla osób potrzebujących pojazd na kilka dni, podróżujących w delegacje lub dla miłośników motoryzacji, którzy za niewielką opłatę chcą przetestować różne modele samochodów. Tego typu usługi są dostępne w wielu miastach Polski, np. wypożyczalnia samochodów w Poznaniu umożliwia odebranie samochodu z wielu punktów ulokowanych po mieście. Warto sprawdzić ofertę carfree.com.pl, w przypadku, gdy interesuje nas wynajem samochodów na określony czas.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze