Paula Lazarek

Wymiana akumulatora w samochodzie? Fakty i mity w internecie

Regularnie doładowany akumulator odwdzięcza nam się dłuższą pracą i żywotnością. Warto pamiętać o akumulatorze zanim będzie za późno i będzie nas czekać niemiła niespodzianka oraz wymiana magazynu energii.

Wiele istotnych kwestii wpływa na żywotność akumulatora. Do najważniejszych oczywiście należą rodzaj silnika, model auta, wyposażenie samochodu oraz warunki eksploatacji. Wiele informacji na temat samochodowych akumulatorów, które znajdziemy w internecie, szczególnie na forach internetowych, jest niezgodnych z prawdą. Skąd zatem wiedzieć co jest faktem, a co mitem? Sprawdźmy, co wpływa na kondycję akumulatora i kiedy warto pomyśleć o jego wymianie, tak aby nie dać się zaskoczyć potencjalną awarią np. tuż przed ważnym wyjazdem. 

Powoli kończą się czasy, kiedy wystarczyło pchnąć samochód z górki, by silnik uruchomił się na tyle, by dojechać spokojnie do domu bez awarii. Współczesne samochody są bogatsze w elektronikę, tym samym zużywają coraz więcej energii. Im nowszy samochód, tym coraz większy pobór energii akumulatora. 

Jak zadbać o akumulator samochodowy?

Często spotykamy się z teorią, że tylko nowe akumulatory są w pełni sprawne. To zdecydowanie mit. Wiek naszej baterii samochodowej jest oczywiście istotny, ale zdecydowanie ważniejsze jest napięcie spoczynkowe akumulatora. Przeładowanie albo nienaładowanie akumulatora szybko osłabia jego żywotność. Co robić w takim wypadku? Oczywiście regularnie sprawdzać rozruch i napięcie ładowania. Im szybciej zauważymy niepokojące sygnały pracy akumulatora, tym bardziej nie pozwolimy sobie na poranne rozczarowanie przy minusowych temperaturach. 

Pewnie słyszeliście, również o tym, że odpalanie akumulatora na krótkie odcinki jazdy samochodem, również jest szkodliwe dla baterii? Niestety, to fakt. Podczas rozruchu silnika zużywa się znacznie więcej energii – mówi się, że silnik powinnien pracować przynajmniej około 20-25 minut, aby mógł w pełni naładować akumulator. Jednak ten czas to też nie jest regułą, wiele zależy od elektroniki w samochodzie, jak i klimatyzacji – to wszystko, także żużywa energię, w konsekwencji akumulator nie jest naładowany. 

Kolejna opinia, którą często kierowcy opisują w internecie, jest związana z modą na eko jazdę. Eko jazda samochodem skutkuje oszczędnością paliwa. Kierowcy trenują techniki jazdy, które mają im w tym pomóc, np. dynamiczne przyspieszanie do danej prędkości połączone z dalszą stałą jazdą na najwyższym biegu. 

Jedno jest pewne, musimy zadbać o stan naszego akumulatora – im bardziej zatroszczymy się o niego, tym więcej od niego dostaniemy. Dla dobra samochodu, jak i własnego portfela warto regularnie zaglądać pod maskę i sprawdzić naładowanie naszego magazynu energii. 

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze