Wyjątkowa okazja dla kobiet w Formule E

W krótkiej historii Mistrzostw Formuły E ścigały się jak dotąd trzy kobiety – Katherine Legge, Michela Cerruti oraz Simona de Silvestro. Przez ostatnie dwa lata wszystkie samochody elektrycznej serii wyścigowej były jednak obsadzone przez mężczyzn.

W krótkiej historii Mistrzostw Formuły E ścigały się jak dotąd trzy kobiety – Katherine Legge, Michela Cerruti oraz Simona de Silvestro. Przez ostatnie dwa lata wszystkie samochody elektrycznej serii wyścigowej były jednak obsadzone przez mężczyzn. Władze serii chcą przeciwdziałać temu trendowi, m.in. organizując dzień testowy dla kobiet.

Po pierwszej rundzie sezonu 2018/2019, jaka będzie mieć miejsce w grudniu na torze ulicznym w Rijadzie, zostanie zorganizowany wspólny dzień testowy. Zgodnie z regulaminem, każdy zespół może wystawić po jednym swoim samochodzie, lecz w ramach promocji zaangażowania kobiet w sporty motorowe oraz tego, że Arabia Saudyjska dopuściła kobiety do prowadzenia samochodów, postanowiono wydać zgodę na wystawienie do testu drugiego auta, o ile poprowadzi go kobieta.

Odzew ze strony społeczności Formuły E był znakomity – aż dziewięć z jedenastu ekip zadeklarowało wystawienie drugiego samochodu, a lista nazwisk jest imponująca. Poza wspomnianymi wcześniej Legge (Mahindra) i de Silvestro (Venturi) – które w przeszłości ścigały się również w IndyCar – podczas testów zobaczymy Tatianę Calderón (DS Techeetah), która niedawno jeździła samochodem Formuły 1, najmłodszą zwyciężczynię Brytyjskich Mistrzostw GT Jamie Chadwick (NIO), startującą na co dzień w GT4 Beitske Visser (BMW i Andretti) czy Amnę Al Qubaisi (Virgin Racing), piszącą historię jako pierwsza kobieta-kierowca wyścigowy z Emiratów Arabskich.

Na liście potwierdzonych zawodniczek znalazła się też Carmen Jorda (Nissan e.dams), która swoimi kontrowersyjnymi poglądami podzieliła wyścigową społeczność, a teraz zasiada w komisji ds. kobiet, działającej przy FIA. Dwa zespoły – HWA Racelab oraz Dragon Racing – wyraziły zamiar wystawienia dwóch samochodów, lecz nie wiadomo jeszcze, kto je poprowadzi.

Test będzie składać się z dwóch sesji i odbędzie się 16 grudnia na nowym w kalendarzu Formuły E torze w Rijadzie, o długości 2,495 km.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze