Uwielbiasz off-road? W Twoim samochodzie nie może zabraknąć wyciągarki! Sprawdź, co trzeba wiedzieć przed zakupem

Miłośnicy jazdy off-road to zdecydowanie wyznawcy zasady „no risk no fun”. To, że w najmniej oczekiwanym momencie wylądujesz w kałuży lub będziesz mieć problemy z podjazdem pod stromą górkę, jest niemal pewne. I właśnie dlatego praktycznie każdy, kto lubi jazdę terenową, wozi w bagażniku ważny sprzęt – wyciągarkę samochodową. Chcesz, by nietypowe sytuacje na bezdrożach były dla Ciebie wyłącznie źródłem zabawnych wspomnień? Sprawdź, jakiej wyciągarki off-road potrzebujesz!

Dlaczego potrzebujesz wyciągarki w swoim samochodzie terenowym?

Pytanie nie bez powodu zaczyna się nie od „czy”, ale od „dlaczego”. Jeśli lubisz szaleć swoim autem terenowym po bezdrożach, to zanurzenie się po koła w pełnej błota kałuży jest tylko kwestią czasu. Być może znasz opowieści znajomych pasjonatów off-roadu o tym, jak musieli czekać na pomoc przejeżdżającego przypadkiem kierowcy lub szukać najbliższego gospodarstwa wyposażonego w ciągnik.

Dzięki wyciągarce samochodowej łatwo wybrniesz z takiej sytuacji. To sprzęt, który przyda Ci się, gdy:

 • auto utknie na podmokłym lub śliskim terenie;
 • nie będziesz w stanie poradzić sobie na stromym podjeździe;
 • na drodze pojawi się przeszkoda, np. w postaci powalonego drzewa;
 • samochód zepsuje się i trzeba będzie załadować go na przyczepę lub lawetę;
 • pomoc będzie potrzebna nie Tobie, ale komuś innemu.

Ważną zaletą wyciągarki jest to, że może z niej korzystać każdy, niezależnie od płci, wieku i siły mięśni. Jeśli nie chcesz męczyć się przy wyciąganiu samochodu z kałuż czy błota, warto postawić na urządzenia tego typu wyposażone w silnik. Wówczas poradzisz sobie w trudnej sytuacji w zasadzie bez żadnego wysiłku.

Najpopularniejsze rodzaje wyciągarek samochodowych

Wyciągarki samochodowe, niezależnie od rodzaju, działają w ten sam sposób. Są wyposażone w mechanizm, który stopniowo nawija linę na bęben. Dzięki temu samochód podłączony do liny za pomocą haka przesuwa się, nawet gdy znajduje się na stromym, grząskim lub nierównym terenie.

To, w jaki sposób zwija się lina i jak zasilany jest mechanizm, zależy od rodzaju wyciągarki. Do swojego samochodu możesz wybrać:

 • wyciągarkę ręczną, zwaną też wyciągarką łańcuchową – obsługuje się ją za pomocą korby, jest najtańsza, ale również najmniej skuteczna, dlatego nadaje się głównie do sporadycznego użytku;
 • wyciągarkę mechaniczną – to urządzenie, które pobiera prąd z napędu samochodowego, a jej moment obrotowy jest równy momentowi obrotowemu silnika;
 • wyciągarkę elektryczną – jestwyposażona w silnik pobierający energię z akumulatora;
 • wyciągarkę hydrauliczną – dzięki temu, że korzysta z własnego układu hydraulicznego lub układu wspomagania kierownicy jest niezwykle mocna i wytrzymała.

Dopasuj wyciągarkę do Twojego samochodu

Jeśli szukasz wyciągarki do swojego auta terenowego, zacznij od wyboru rodzaju sprzętu. W przypadku jazdy off-road raczej nie poleca się wyciągarek ręcznych. Są one co prawda tanie, ale ciężkie i mało funkcjonalne. W większości przypadków nie ma także potrzeby stosowania najmocniejszych wyciągarek hydraulicznych. To urządzenia przeznaczone głównie do celów profesjonalnych. Mają dużą moc, ale pracują wolno i są bardzo ciężkie.

Twoje oczekiwania powinna natomiast spełnić wyciągarka 12 V (elektryczna, podłączana do akumulatora) lub mechaniczna. Właśnie na taki sprzęt stawiają najczęściej właściciele samochodów terenowych. Nie wymaga on dodatkowego źródła zasilania – korzysta z silnika lub akumulatora w Twoim aucie, jest lekki, łatwy w użyciu i niezawodny. Z pewnością wybawi Cię z niejednej opresji.

A skoro o doborze parametrów urządzenia mowa, to na co zwrócić uwagę na tym polu? Przede wszystkim uwzględnij wagę swojego pojazdu. Sprawdzona zasada mówi, że uciąg wyciągarki elektrycznej lub mechanicznejpowinien być dwukrotnie wyższy niż masa samochodu.

Od masy pojazdu uzależniona jest także moc. W przypadku większości samochodów do off-roadu wystarczy wyciągarka o mocy od 5 do 7 KM. Auta o masie powyżej 4 ton mogą potrzebować mocniejszej wyciągarki (około 9–10 KM).

Przy wyborze sprzętu zwróć także uwagę na jego funkcjonalność. Pamiętaj, że niektóre rodzaje wyciągarek (np. hydrauliczne)ważą naprawdę dużo – nawet 50 kg. Dla wielu osób przenoszenie i ustawianie takich urządzeń może być trudne. Jeśli zależy Ci na niskiej wadze, wybierz wyciągarkę elektryczną. Dobrym sposobem jest również zakup sprzętu z linami syntetycznymi zamiast stalowych. Funkcjonalne urządzenia są przede wszystkim łatwe w montażu.

Jak podłączyć wyciągarkę?

Do wyboru masz dwa rodzaje urządzeń:

 • wyciągarki zintegrowane – odpowiednie do montażu w miejscu przewidzianym przez producenta samochodu, najczęściej na płycie montażowej na zderzaku;
 • wyciągarki z oddzielną puszką sterującą – pozwalają one na montaż sterowania w dowolnym miejscu, także tym oddalonym od wyciągarki.

Lubisz off-road? Przekonaj się, że dzięki wyciągarce samochodowej już nic nie przeszkodzi Ci w jeździe po bezdrożach! Warto zaopatrzyć się też w inne akcesoria samochodowe, które przydadzą się w nieprzewidzianych sytuacjach.

Artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze