Wszyscy jesteśmy „Równi na drodze”

Po polskich drogach jeździ już ponad milion motocykli, jednakże miłośnicy dwóch kółek nie zawsze i nie dla wszystkich stanowią równoprawnych partnerów - uczestników ruchu drogowego.

Aby zachęcić kierowców samochodów jak i motocyklistów do bezpiecznego oraz kulturalnego poruszania się i koegzystowania na drogach, 16 maja rozpoczęła się kampania społeczna pod tytułem „Równi na drodze”.

Skierowana do wszystkich uczestników ruchu drogowego kampania jest organizowana przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego pod honorowym patronatem Komendy Głównej Policji. Ma na celu poprawę bezpieczeństwa poprzez zwiększenie u kierowców samochodów świadomości obecności motocykli w ruchu drogowym, popularyzację nawyków poprawiających bezpieczeństwo motocyklistów, takich jak np. patrzenie w lusterka czy nie otwieranie drzwi w korkach, a także zbudowanie wśród motocyklistów odpowiedzialności za koegzystencję w ruchu drogowym z innymi pojazdami i przekonania o konieczności przestrzegania przepisów.

Statystyki pokazują, że od kwietnia do października wyraźnie zwiększa się liczba pojazdów
na drogach. Wynika to także z faktu, że w tym okresie trwa tzw. sezon motocyklowy.

Ciepłe dni to czas weekendowych wyjazdów za miasto, co sprzyja zasiadaniu za kółkiem większej liczby tzw. „niedzielnych kierowców”. Kampania propaguje pozytywne zachowania wśród wszystkich kierowców i zachęca do respektowania ogólnych zasad ruchu drogowego.

Billboardy promujące kampanię pojawią się w największych miastach Polski oraz
na autobusach komunikacji miejskiej.

Partnerem wspierającym jest Fundacja „Jednym Śladem”, która w swoich działaniach promuje pozytywny wizerunek motocyklistów, zachęca do zmiany zachowań oraz integracji wszystkich użytkowników dróg, w ramach podnoszenia bezpieczeństwa i redukcji liczby wypadków.

Kampania ma swoją stronę internetową www.rowninadrodze.pl oraz fanpage na Facebooku, gdzie na bieżąco będą zamieszczane ciekawostki i informacje o wszystkich wydarzeniach
z nią związanych. Akcja rozpoczęła się w połowie maja i potrwa do późnej jesieni.

Najnowsze

Z Jaguarem na Mille Miglia

Gwiazdy biorące udział w Mille Miglia pod auspicjami Jaguara wystąpiły w krótkim filmie dokumentującym te doświadczenia. Są wśród nich modelka Yasmin Le Bon i aktorka Hannah Herzsprung.

Mille Miglia (dosłownie “tysiąc mil”) był to legendarny wyścig wytrzymałościowy, odbywający się na drogach publicznych północnych Włoch w latach 1927-1957. W późnych lata 70. został wznowiony jako Mille Miglia Storica. Do wyścigu stają historyczne pojazdy, wyprodukowane przez 1957 rokiem.

W tym roku było tych pojazdów ponad 400, co jest rekordową liczbą. Dla gwiazd zaproszonych do udziału w wyścigu przez Jaguara oznaczało to niezłe wyzwanie, zwłaszcza że wśród amatorów tylko Jim Gianopulos i Bernard Kuhnt mogli pochwalić się wcześniejszym doświadczeniem.

Yasmin Le Bon i David Gandy
fot. Jaguar

W trzech Jaguarach XK120 zasiedli sir Chris Hoy, szkocki kolarz torowy, i Andy Wallace; Oscarowy aktor Daniel Day-Lewis i Jim Gianopulos, producent filmowy, model David Gandy i modelka Yasmin Le Bon.

Natomiast w sportowych Jaguarach C-Type zasiedli regionalny przedstawiciel Jaguara na Europę – Bernard Kuhnt i aktorka Hannah Herzsprung, kierowca Alex Buncombe i żużlowiec Chris Harris, jak również projektant Salvatore Ferragamo Jr. i Michael Quinn – prawnuk założyciela Jaguara, sir Williama Lyonsa.

“Nie ma drugiego takiego wyścigu” – skomentował supermodel David Gandy. „Koniecznie chciałem wziąć w nim udział, a chociaż warunki były trudne, a pogoda niezbyt sprzyjająca, to reakcje fanów na trasie i poczucie euforii, której doznaliśmy z Yasmin przekraczając linię mety były tego warte”.

Najnowsze

Kolejne spotkanie z Warszawską Giełdą Motocyklową

W sobotę 25 maja przy ulicy Jagiellońskiej 69 w Warszawie odbędzie się cykliczna impreza adresowana do wszystkich chcących poznać świat jednośladów oraz spędzić sobotę w atmosferze rodzinnego, motocyklowego pikniku.

Tym razem również nie zabraknie atrakcji. W programie wydarzenia znalazły się m.in. pokazy stuntu motocyklowego w wykonaniu profesjonalistów (Ernest Komorowski & Kamil Gryzio), zapewniające dużą dawkę adrenaliny.

Odbędą się pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej (z pozoracją wypadku motocyklowego). Każdy z uczestników będzie mógł nauczyć się, jak prawidłowo postępować udzielając pomocy ofiarom wypadku.

Będzie można także podnieść swoje umiejętności doskonaląc pod okiem instruktora swoją technikę jazdy motocyklem oraz wziąć udział w licznych konkursach, przygotowanych przez organizatora, jak również zobaczyć, do jakiego stopnia ważny dla bezpieczeństwa jest odpowiedni ubiór motocyklisty. Dzięki firmie RetBike będziemy świadkami tego, co dzieje się ze strojem motocyklisty podczas wypadku (słynne darcie RetBike’a).

Najnowsze

Gwiazdy na starcie III edycji Rajdu Polski Kobiet

23 czerwca, czyli pierwszego dnia kalendarzowego lata rozpocznie się III edycja samochodowego Rajdu Polski Kobiet. Celem imprezy jest walka z chorobami nowotworowymi u kobiet i promowanie wykonywania badań profilaktycznych. Podobnie jak w ubiegłych latach, inicjatywę wspierają gwiazdy i znani sportowcy. Motocaina ma przyjemność patronować temu wydarzeniu.

Twarzami tegorocznego Rajdu Polski Kobiet są Jagna Marczułajtis-Walczak i Wojtek Chuchała, a na starcie staną także Megumi Osugi Stepien, Olga Bończyk, Beata Tadla, Karolina Szostak, Ilona Adamska, Karolina Lampel – Czapka, Magda Modra, Kamila Rejman, Anna Jabłońka, Maciej Wisławski, Łukasz Byśkiniewicz, Mateusz Korobacz. Kilka znanych pań ma potwierdzić swój udział do końca maja.

Jagna Marczułajtis-Walczak
fot. materiały prasowe

Tegoroczna edycja wypełniona jest po brzegi atrakcjami. Ruszamy w sobotni poranek w samym sercu stolicy (ul. Karowa), by spędzić cały dzień na rajdowych zmaganiach. Trasa biegnie przez Warszawę i okoliczne miejscowości m.in. Skierniewice, Nowe Miasto, Starą Wieś, Piekło, Niebo, Chlewiska, Czersk i została ułożona w ten sposób, by każda załoga w bezpieczny sposób mogła ją przejechać i nauczyć się nowych technik prowadzenia auta. Pierwszy dzień Rajdu zakończymy uroczystą kolacją w Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki DOJO w Starej Wsi, gdzie na uczestniczki czeka wiele niespodzianek. Drugi dzień Rajdu to kolejne odcinki rajdowe i uroczyste zakończenie na ul. Karowej. Podczas tych emocjonujących dni nie zabraknie także pokazów jazdy kierowców rajdowych – Wojtka Chuchały, Kamila Butruka oraz Maćka Wisławskiego.

Olga Bończyk
fot. materiały prasowe

Nie zapominamy o głównym celu jaki nam przyświeca – badaniach profilaktycznych. Uczestniczki oraz każda Kobieta, która zgłosi się w dn. 22-23 czerwca do Szpitala MSWiA w Warszawie przy ul. Wołoskiej 137 oraz do  Centrum Onkologii w Warszawie ul. Roentgena 5 – będzie mogła wziąć udział w badaniach USG tarczycy, mierzeniu poziomu glukozy we krwi, mierzeniu ciśnienia, pomiarze wagi ciała, a także wykonać cytologię i mammografię. W dwóch pierwszych imprezach ogółem wzięło udział 128 Pań, przejechaliśmy rajdowo 574 km i wykonaliśmy podczas rajdów, a także pikników medycznych na terenie kraju w 2011 r.: 141 cytologii, 411 mammografii, 124 osoby oddało krew, w tym 28 osób zapisano do rejestru niespokrewnionych dawców szpiku; w 2012 r.: 286 cytologii, 518 mammografii, 41 osób oddało krew, w tym 25 osób  zapisano do rejestru niespokrewnionych dawców szpiku.

Lista zgłoszeń załóg zostanie oficjalnie zamknięta 8 czerwca, ale już teraz jest wypełniona niemal w całości. Wśród uczestniczek tegorocznej edycji nie brakuje debiutantek, jak i pań, które startowały w poprzednich edycjach imprezy. Swoją obecnością zaszczycą nas nie tylko gwiazdy, celebryci i znani sportowcy, ale również przedstawicielki Ambasady Japonii, która aktywnie wspiera III Rajd Polski Kobiet.

Plan III Rajdu Polski Kobiet:

I. Dzień 22. 06.2013r

Godz. 09:00        Warszawa ul. Karowa                    Start Rajdu

Godz. 09.15        Most Siekierkowski                       Próba sprawnościowa

Godz. 09.45        Szpital MSWiA                                  Badania

Godz. 10.30        Centrum Onkologii                         Badania

Godz. 12.45        Skierniewice                                     Próba sprawnościowa

Godz. 14.30        Nowe Miasto                                   Lunch, elementy Szkolenia z techniki jazdy – prowadzą instruktorzy Szkoły Jazdy Subaru

Próba sprawnościowa

„Grand Prix Subaru”

Godz. 19.00        DoJo Stara Wieś                              Próba terenowa

Meta I Etapu

Godz. 21.00        DoJo Stara Wieś                              Uroczysta Kolacja

I etap Rajdu to ok 300km trasy

II. Dzień 23. 06.2013r

Godz. 09.00        DoJo Stara Wieś                               Sesja zdjęciowa załóg

Godz. 09.30        DoJo Stara Wieś                              Start do II Etapu

Godz. 10.30        Piekło – Niebo                                 Zadanie

Godz. 11.20        Chlewiska                                          Muzeum

Godz. 13.50        Czersk                                                 Zamek

Godz. 15.00        Warszawa, Karowa                        Meta Rajdu

Godz. 16.00        Warszawa, karowa                         Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród

II Etap Rajdu to ok 250km trasy

 

Więcej informacji: rajd-polski-kobiet.pl oraz facebook.com/RajdPolskiKobiet.

Najnowsze

GP Monako 2013, treningi: Mercedes górą, słabo Red Bull

To nie był udany dzień dla zespołu Red Bull Racing. Inaczej było za to w boksie Mercedesa oraz Ferrari, gdzie kierowcy w obu treningach pokazali, że pragną wygrywać.

Monako ma wyjątkowe miejsce w kalendarzu F1. Zespoły zjeżdżają się do świątyni hazardu i zabawy co roku pod koniec maja. Wyjątkowość tego miejsca uwidacznia się na każdym kroku. Nawet tradycyjne „piątkowe treningi” odbywają się tu w… czwartek. Dlaczego w czwartek? W Monako odbywają się również inne serie wyścigowe, a ponieważ treningi mają miejsce na ulicach, władze tego kraju nie mogą sobie pozwolić na paraliż miasta w piątek, w okresie wzmożonego ruchu.

Nico Rosberg okazał się bezkonkurencyjny na treningach
fot. Pirelli

Treningi zdominowali kierowcy Mercedesa. Pierwsza sesja odbyła się w sprzyjających warunkach pogodowych. Jako pierwszy mierzony czas okrążenia uzyskał młody Meksykanin Esteban Gutierrez. Tor Monako jest bardzo wymagający dla debiutantów. Przekonał się o tym Max Chilton, który o mało co nie staranował Felipe Massy przy wjeździe do alei serwisowej. Drobnych pomyłek z czasem przybywało. Ostatecznie zwyciężył Nico Rosberg, dobre wrażenie wywarli też kierowcy Ferrari i Lotusa.

Wyniki 1. treningu – GP Monako

Kierowca

Zespół

Czas

Strata

Okr.

 

1.

Nico Rosberg

Mercedes

1:16.195

31

 

2.

Fernando Alonso

Ferrari

1:16.282

0.087

27

 

3.

Romain Grosjean

Lotus

1:16.380

0.185

21

 

4.

Felipe Massa

Ferrari

1:16.394

0.199

23

 

5.

Lewis Hamilton

Mercedes

1:16.469

0.274

28

 

6.

Pastor Maldonado

Williams

1:16.993

0.798

27

 

7.

Mark Webber

Red Bull

1:17.020

0.825

27

 

8.

Jenson Button

McLaren

1:17.129

0.934

29

 

9.

Sergio Perez

McLaren

1:17.378

1.183

25

 

10.

Sebastian Vettel

Red Bull

1:17.380

1.185

23

 

11.

Kimi Raikkonen

Lotus

1:17.509

1.314

26

 

12.

Paul di Resta

Force India

1:17.548

1.353

27

 

13.

Adrian Sutil

Force India

1:17.625

1.430

20

 

14.

Nico Hulkenberg

Sauber

1:18.193

1.998

26

 

15.

Jean-Eric Vergne

Toro Rosso

1:18.454

2.259

25

 

16.

Esteban Gutierrez

Sauber

1:18.754

2.559

28

 

17.

Valtteri Bottas

Williams

1:18.830

2.635

28

 

18.

Daniel Ricciardo

Toro Rosso

1:19.067

2.872

25

 

19.

Giedo van der Garde

Caterham

1:19.203

3.008

21

 

20.

Charles Pic

Caterham

1:19.438

3.243

28

 

21.

Jules Bianchi

Marussia

1:19.773

3.578

20

 

22.

Max Chilton

Marussia

1:20.225

4.030

21

 

Druga sesja odbyła się w znacznie lepszych warunkach. Ponownie jako pierwszy wyjechał Esteban. Kierowcy sprawdzali mieszanki opon oraz wykonywali dłuższe przejazdy. Zaskoczeniem okazała się słabsza dyspozycja Red Bulla – Vettel zmagał się z usterką KERSu. Znów omal nie doszło do incydentu z udziałem kierowcy Ferrari – Alonso w ostatnim momencie uniknął uderzenia w wolno jadącego Hulkenberga. Pod koniec sesji Sergio Perez zatrzymał się na końcu pitlane. Na czele tabeli z czasami po raz kolejny Rosberg przed Hamiltonem. Mercedes po raz kolejny wygląda przed kwalifikacjami bardzo groźnie. Pechowo zakończył sesję Romain Grosjean, który rozbił swój bolid na pierwszym zakręcie toru.

Wyniki 2. treningu – GP Monako

Kierowca

Zespół

Czas

Strata

Okr.

 

1.

Nico Rosberg

Mercedes

1:14.759

46

 

2.

Lewis Hamilton

Mercedes

1:15.077

0.318

51

 

3.

Fernando Alonso

Ferrari

1:15.196

0.437

38

 

4.

Felipe Massa

Ferrari

1:15.278

0.519

39

 

5.

Mark Webber

Red Bull

1:15.404

0.645

42

 

6.

Kimi Raikkonen

Lotus

1:15.511

0.752

39

 

7.

Romain Grosjean

Lotus

1:15.718

0.959

10

 

8.

Jenson Button

McLaren

1:15.959

1.200

40

 

9.

Sebastian Vettel

Red Bull

1:16.014

1.255

33

 

10.

Paul di Resta

Force India

1:16.046

1.287

43

 

11.

Adrian Sutil

Force India

1:16.349

1.590

44

 

12.

Sergio Perez

McLaren

1:16.434

1.675

41

 

13.

Nico Hulkenberg

Sauber

1:16.823

2.064

43

 

14.

Pastor Maldonado

Williams

1:16.857

2.098

41

 

15.

Esteban Gutierrez

Sauber

1:16.935

2.176

45

 

16.

Daniel Ricciardo

Toro Rosso

1:17.145

2.386

38

 

17.

Jean-Eric Vergne

Toro Rosso

1:17.184

2.425

43

 

18.

Valtteri Bottas

Williams

1:17.264

2.505

47

 

19.

Jules Bianchi

Marussia

1:17.892

3.133

41

 

20.

Charles Pic

Caterham

1:18.212

3.453

44

 

21.

Max Chilton

Marussia

1:18.784

4.025

41

 

22.

Giedo van der Garde

Caterham

1:19.031

4.272

31

 

Najnowsze