Edyta Klim

Wraz z 44. Rajdem Świdnickim rusza rajdowy sezon

Już w najbliższy piątek o godzinie 17.30 na Rynku w Świdnicy ceremonią startu rozpocznie się 44. Rajd Świdnicki-KRAUSE – 1. Runda Castrol Inter Cars RSMP. Do rywalizacji przystąpią również cztery zawodniczki.

Rajd Świdnicki to jedna z najstarszych imprez samochodowych w Polsce, która na Dolny Śląsk przyciąga tysiące kibiców sportów motorowych. Po uroczystym starcie w piątek, zawodnicy mają czas na odpoczynek, by w sobotę od godziny 12.39 rozpocząć jazdę po rajdowych odcinkach. Pierwszy dzień rywalizacji to 7 odcinków specjalnych, a meta 1. etapu zaplanowana jest na godz. 20:04.

W niedzielę,  podczas drugiego etapu załogi rywalizować będą na 5-ciu odcinkach, a ostatnią próbą rajdu będzie dodatkowo punktowany i bardzo widowiskowy Power Stage (15:06), który odbędzie się w centrum Świdnicy. Meta rajdu zaplanowana na godzinę 16.30 i odbędzie się na Rynku w Świdnicy.

Video zaproszenie na Rajd Świdnicki-KRAUSE:

Lista zgłoszeń do 44. Rajdu Świdnickiego-KRAUSE liczy sześćdziesiąt załóg. Wśród nich w samochodach rajdowych zobaczymy także kobiety, a będą to: dwie zawodniczki za kierownicą i dwie w roli pilota. Podkreślić należy, że załoga z numerem 55 będzie w pełni żeńska!

Z numerem 37. na trasy rajdu wyjedzie Balbina Gryczyńska w Fordzie Fiesta, a jej pilotem w tym sezonie pozostanie doświadczony Tadeusz Burkacki:

– Pewnie nie będę oryginalna jak powiem, że nie mogę już doczekać się pierwszej rundy RSMP. Od Rajdu Dolnośląskiego 2015 nie uczestniczyłam w żadnych zawodach oraz miałam tylko jedną okazję odbycia treningu „na ostro”, za to sporo trenowałam „na sucho” i chciałabym jak najszybciej sprawdzić jakie są tego efekty. Na bazie udanej współpracy z PZ Service również w tym roku korzystamy z ich usług, a dokładnie nowej broni, jaką jest Ford Fiesta 1.0 Ecoboost. Zmiana nie jest duża, ale mam nadzieję, że zapewni nam turbo pozytywne emocje. Liczę na to, że strome, szybkie zjazdy, które cechują ten rajd nie będą dla mnie już takie straszne, jak rok temu, kiedy debiutowałam w RSMP, ale to okaże się za kilka dni. Świdnico przybywamy. Do zobaczenia na trasach – mówi zawodniczka przed rajdem.

W Hondzie Civic Type-R z numerem 49 pojedzie para Tomasz i Agnieszka Pyra. Załoga ma już za sobą małą rozgrzewkę:

– W 2015 roku debiutowaliśmy w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski w 11. Rajdzie Kaszub, a w tym sezonie walkę o punkty rozpoczynamy od 44 Rajdu Świdnickiego-KRAUSE, który będzie naszym pierwszym wyjazdowym rajdem. Wyciągnęliśmy wnioski z zeszłego sezonu i tym razem rozpoczęliśmy przygotowania od treningu, który odbyliśmy podczas II rundy Motul Rallyland Cup w Debrznie. Samochód sprawdził się bardzo dobrze, a najbardziej zadowoleni jesteśmy z zawieszenia Hondy, które pozytywnie nas zaskoczyło. Aktualnie szykujemy się do wyjazdu, kompletujemy serwis, zapoznajemy się również z mapkami tras i przeglądamy dostępne filmy z poprzednich edycji. Cieszymy się na udział w rajdzie i na czekające nas, legendarne już, odcinki. Jednak poza naturalną radością, mamy świadomość, że jest to dla nas wielkie wyzwanie, a w związku z tym zawsze pojawiają się drobne obawy, czy kierowca sprosta szybkim odcinkom, a pilot wymagającemu opisowi. Pomimo wszystko jesteśmy pozytywnie nakręceni i czekamy na niesamowite, rajdowe wrażenia. W tym sezonie oczywiście chcielibyśmy pojechać wszystkie eliminacje RSMP, jednak realistycznie patrząc w planach uwzględniliśmy przede wszystkim Rajd Kaszub Gdańsk Baltic Cup 2016 i 24 Rajd Rzeszowski. Liczymy, że przy wsparciu kibiców i naszego niezawodnego zespołu, uzyskamy dobry wynik, zdobędziemy kolejne doświadczenie, a przede wszystkim będziemy czerpać przyjemność z każdego przejeżdżanego zakrętu – podsumowuje zawodniczka.

Honda Civic z numerem 55 ma na pokładzie w pełni żeńską obsadę: za kierownicą Klaudia Temple, a w roli pilota – Katarzyna Pytel-Majkowska. Świetną informacją jest to, że Klaudia i Kasia planują startować razem cały sezon:

– Sezon 2016 zaczynamy od Rajdu Świdnickiego. W planach mamy starty w całym cyklu RSMP. Tym razem będzie to „babska” załoga, gdyż prawy fotel na cały sezon zajmie Katarzyna Pytel-Majkowska. Również i w tym roku będę startować Hondą Civic w klasie HR4. Sam Rajd Świdnicki nigdy nie był moim ulubionym rajdem, jednak zawsze czułam do niego respekt i chyba dlatego 5-ty rok z rzędu pojawię się na trasach tego rajdu – mówi Klaudia.

– Przez zimę samochód przeszedł trochę modyfikacji, oczywiście my też dbałyśmy o formę. Tuż przed rajdem wybieramy się jeszcze na testy, a potem jedziemy cały sezon i walczymy o tytuł w klasie! Zapowiada się też, że będziemy jedynym kobiecym teamem w tym sezonie  – dodaje Kasia, dla której jest to już 7-my start w tym rajdzie.

Zapraszamy na rajdowe odcinki w Kotlinie Kłodzkiej!

Więcej informacji o rajdzie i jego wyniki znajdziecie na oficjalnej stronie rajdu: http://rajdkrause.pl/

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze