Wpływ substancji psychoaktywnych na prowadzenie samochodu

Kierowcy powinni zwracać uwagę na przyjmowane substancje psychoaktywne. Zaliczamy do nich alkohol, narkotyki, leki przeciwbólowe i nasenne oraz sterydy anaboliczne. Ich wspólną cechą jest oddziaływanie na mózg, wywołujące zmianę nastroju, procesów myślowych czy zachowania.

Informacje na temat zagrożenia, jakie niesie jazda pod wpływem alkoholu, są powszechnie znane. Statystyki prezentują mało optymistyczny obraz kierowców jeżdżących po alkoholu, ale kierowców świadomych zagrożeń i niewsiadających za kółko po spożyciu alkoholu jest coraz więcej. Trudna do zdiagnozowania natomiast jest liczba kierowców podróżujących pod wpływem narkotyków. Podstawową przyczyną jest brak powszechnie stosowanych narkotestów, które pozwoliłyby na szybkie ustalenie, czy kierowca zażywał narkotyk. 

W latach 2008-2010 Instytut Transportu Samochodowego, Instytut Ekspertyz Sądowych i Komenda Główna Policji przeprowadziły szeroko zakrojone badania pod nazwą DRUID. Na terenie całego kraju sprawdzono alkomatami i narkotestami ponad 4 000 kierowców. U 44 osób wykazano niedozwolone prawem stężenie alkoholu. U 102 kierujących wykryto natomiast inne substancje psychoaktywne.

Kierowcy powinni wiedzieć, że każdy stosowany narkotyk wpłynie na ich zachowanie za kierownicą. Siła reakcji zależy od rodzaju i ilości zażytej substancji.

Trzeba mieć świadomość, że substancje psychoaktywne powodują szereg zaburzeń. Mogą być one związane z funkcjami poznawczymi, spowolnieniem czasu reakcji, zaburzeniami koncentracji uwagi, koordynacji ruchów, równowagi i wyczucia odległości. U wielu kierowców po zażyciu takich substancji pojawia się nadmierne poczucie pewności siebie, bądź ataki nieuzasadnionego lęku, przyśpieszona akcja serca, zwiększona skłonność do ryzykownych i agresywnych zachowań na drodze. Wiele substancji powoduje też trudną do opanowania dla kierowcy senność, obniżenie refleksu i zdolności szybkiej oceny sytuacji. Należy również pamiętać, że wiele z powyższych objawów to efekty uboczne przyjmowania niektórych leków. Dlatego tak ważne jest czytanie ulotek zażywanych medykamentów.

Jazda pod wpływem narkotyków zwiększa ryzyko wypadku, dodatkowo, kierujący ponosi surowe konsekwencje karne nawet jeśli do żadnego zdarzenia drogowego nie dojdzie. Tę sytuację regulują przepisy kodeksu karnego. Jazda pod wpływem narkotyków zagrożona jest sankcją, od kary grzywny, przez karę ograniczenia wolności po pozbawienie wolności do lat 3.   

W przypadku spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, kierujący zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 12. Dodatkowo kierowca może być pozbawiony prawa do kierowania pojazdami tymczasowo lub na zawsze.

Najnowsze

Magda Wilk 3. w Clio Cup!

Start w 8. Wyścigu Górskim Limanowa – Przełęcz pod Ostrą Magda Wilk może uznać za udany. Podczas 7. i 8. Rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, która stanowiła również eliminację Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Górskich, zawodniczka zarówno w sobotę jak i niedzielę zdobyła 3. Miejsce w Clio Cup i 4. miejsce w klasie A-2000.

– „Limanowa” jest niesamowita pod wieloma względami! Wyścig przyciągnął na trasę tysiące kibiców i czołówkę zawodników Mistrzostw Europy w Wyścigach Górskich. Super uczucie znaleźć się w gronie tylu kierowców i przybić „piątkę” z najlepszymi! Sama trasa wyścigu była  szybka, techniczna, długa, kręta – frajdy z jazdy aż na 5,5 kilometra! Z całego weekendu jestem bardzo zadowolona co potwierdza podwójnie zdobyte 3. miejsce w Clio Cup i 4. w klasie A-2000. Dzięki wskazówkom Jacka Spentanego i Kacpra Wróblewskiego widać po czasach ogromny progres.

Każdy podjazd wyścigowy kończył się urwaniem kilku sekund. Fajnie byłoby też wyposażyć moje Clio w szperę i krótszą skrzynię biegów.  Jeśli dorzucimy do tego pracę nad niuansami dotyczącymi stylu jazdy to wtedy cała ta układanka złoży się w jedną całość i pozwoli mi kręcić jeszcze lepsze czasy. Do pełni szczęścia brakuje już tak niewiele. Ale i tak razem z  całym zespołem jesteśmy zdania, że po przesiadce na Załużu do nowego auta i po przejechanych całych dwóch weekendach wyścigowych zbliżamy się do konkurencji.
Plan na ten weekend był taki, żeby zejść poniżej pewnego czasu – zabrakło zaledwie 0,025 sek ale to już właśnie jest ta praca nad detalami. Za kilka tygodni kolejne rundy – tym razem w Banovcach. Mam nadzieję, że pokaże się tam z jak najlepszej strony. Na koniec tylko dodam, że jeśli ktoś powie, że wyścigi górskie są nudne to niech chociaż raz przyjedzie, wystartuje a dopiero potem oceni. Na takich trasach jak ta  adrenalina jest ogromna!

Podziękowania dla moich partnerów i patronów: Automobilklub Polski w tym Koło Młodych Automobilklubu Polski, RallyAddict, motocaina.pl oraz WrOOOOm TV.  Gratulacje dla całego teamu za super weekend oraz dla organizatorów i wszystkich kibiców, dzięki którym te zawody były na prawdę wyjątkowe – podsumowuje zawodniczka.

8. Wyścig Górski Limanowa – Przełęcz pod Ostrą rozpoczął drugą połowę sezonu Górskich Samochodowych Mistrzostwa Polski. Kolejne rundy już 29-31 lipca w Banovcach. Dla zawodniczki Automobilklubu Polski będzie do pierwszy start na słowackiej trasie.

Najnowsze

Upał w samochodzie? Nie włączaj od razu klimy!

W lecie temperatura w środku samochodu potrafi dochodzić nawet do 50-60°C, co nie jest bez znaczenia dla działania klimatyzacji. Po wejściu do pojazdu nie włączajmy od razu chłodzenia - jest to jeden z wielu błędów jakie robimy korzystając z klimatyzacji.

– Jeśli najpierw wywietrzymy wnętrze samochodu to klimatyzacja schłodzi nam powietrze z 30, a nie 60°C. Będzie działała szybciej i pewniej – mówi Zenon Rudak, kierownik działu technicznego Hella Polska.

Duszące i gorące powietrze we wnętrzu samochodu jest przyczyną stresu i utraty koncentracji podczas jego prowadzania, czego wynikiem jest podwyższone ryzyko wypadku. Dlatego pamiętać musimy o tym, że sprawnie działająca klimatyzacja zwiększa nie tylko komfort naszej jazdy, ale i jej bezpieczeństwo.

Dodatkową kwestią są wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia –  pył, kurz i różnego rodzaju alergeny które osadzają się również na częściach układu klimatyzacji, głównie na filtrze, którego zadaniem jest oczyszczenie powietrza, które trafia do systemu.

 – Od filtra kabinowego zależy jakość powietrza którym oddychamy w samochodzie, co również ma bezpośrednie przełożenie na komfort jazdy. Filtr powinniśmy sprawdzać i wymieniać raz w roku, gdy poruszamy się głównie po drogach gruntowych lub prowadzących przez pola lub lasy – nawet dwa razy do roku. Pamiętać o tym muszą szczególnie alergicy – dodaje Zenon Rudak

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na zdrowie wszystkich osób podróżujących samochodem jest osadzania się bakterii i grzybów, które często pojawią się w miejscach ciemnych i wilgotnych – nic więc dziwnego, że układ klimatyzacji lub ogólnie systemy przewietrzania pojazdu są idealne do zasiedlania i rozmnażania się mikroorganizmów.

Po włączeniu wentylacji/klimatyzacji zostają one rozproszone po wnętrzu pojazdu, co nie tylko może być nieprzyjemne, ale również niebezpieczne dla zdrowia.

Oznaką pojawienia się grzybów będzie przede wszystkim nieprzyjemny zapach wydobywający się z wentylacji – w takim wypadku powinniśmy udać się do serwisu w celu dezynfekcji toru przepływu powietrza w naszym pojeździe.

Instalacja klimatyzacyjna może tracić od 10 do 15% czynnika chłodniczego w ciągu roku. Wynikiem tych strat jest pogorszenie się chłodzenia wnętrza.

Aby zapobiegać awariom i nie ponosić z ich powodu wysokich kosztów, serwis klimatyzacji wykonujemy co rok. Takie postępowanie gwarantuje utrzymanie całego układu w pełnej sprawności, regularną wymianę filtrów, właściwy poziom czynnika chłodniczego i usuwanie zawczasu drobnych usterek, które mogą unieruchomić układ kiedy będzie najbardziej potrzebny – mówi Zenon Rudak

Dodatkowo pamiętajmy również, że układ chłodzenia silnika i klimatyzacji to dwa oddzielone od siebie układy, które wywierają na siebie wpływ. Używanie klimatyzacji obciąża układ chłodzenia silnika, który chroni silnik przed przegrzaniem. Niesprawności w jednym z tych układów, szczególnie przy długich przejazdach w czasie upałów, mogą doprowadzić do przerwania podróży i kosztownej naprawy. Dlatego przy okazji kontroli klimatyzacji, sprawdźmy również układ chłodzenia silnika.

Najnowsze

Jak uciec przed policją w Rosji?

Ten kierowca chyba zbyt dużo grywał w GTA i postanowił wykorzystać przewagę techniczną nad goniącym go patrolem policji.

W sieci pojawił się film na którym widzimy pościg policji za uciekinierem. Zarówno przestępca jak i stróże prawa przemieszczają się wytrawnymi produktami radzieckiej motoryzacji. 

Po jednej stronie UAZ 469, a po drugiej UAZ 452. Różnica jest taka, że jeden potrafi poradzić sobie w terenie, a drugi nie. Dlatego kierowca uciekający przed radiowozem postanowił po prostu zjechać z drogi i wjechać pod pierwszą napotkaną górkę. Naturalne ukształtowanie terenu okazało się przeszkodą nie do przejechania.

Zobaczcie całą sytuację. Jest naprawdę kuriozalna.

https://www.youtube.com/watch?v=lFiaLkrrVY0

Najnowsze

Kilogramowa moneta dla fanów F1

Formuła 1 to sport dla bogatych. Nie tylko uczestników, ale także widzów. Właśnie w sprzedaży pojawiła się okolicznościowa moneta ważąca kilogram, wykonana z 24-karatowego złota.

Właściciel praw do Formuły 1, Bernie Ecclestone, stworzył wraz z firmą Rosland Capital specjalną, okolicznościową monetę ważącą kilogram. Wykonano ją z 24-karatowego złota.

Powstanie tylko 15 egzemplarzy, a jeden z nich zostanie zaprezentowany już podczas brytyjskiego Grand Prix. Koszt jednej kilogramowej monety to 40 tys. dolarów. Fani Formuły 1 o mniejszej objętości kieszeni będą mogli nabyć mniejszą monetę, której cena to zaledwie tysiąc dolarów. Alternatywą są jeszcze wersje wykonane ze srebra. Twórcy okolicznościowej pamiątki zapowiedzieli, że przed wyścigami we Włoszech, USA i Brazylii powstaną kolejne specjalne wersje.

Szef firmy Rosland Capital jest zaskoczony zainteresowaniem klientów. Sprzedaż monet w USA rozpoczęła się kilka tygodni temu. Dodał, że ludzie kupujący monetę mogą się poczuć udziałowcami świata Formuły 1. Spośród piętnastu kilogramowych monet, cztery znalazły już nabywców. Reszta powinna się sprzedać w kilka dni.

Taka moneta może być dobrą inwestycją, szczególnie gdy na horyzoncie pojawia się widmo kryzysu wywołanego przez Brexit. W ciągu ostatnich kilku tygodni cena tego kruszcu wzrosła o 4-5 procent.

Najnowsze