Wnętrza samochodów z recyclingu coraz bliżej wdrożenia

Skórzane obicia powoli przestają być wyznacznikiem prestiżu, a ich miejsce zajmują tkaniny produkowane z surowców roślinnych lub odnawialnych. Szczególną rolę w projektowaniu wnętrz „ekologicznych” samochodów przyszłości odegrają także innowacyjne tworzywa sztuczne, które są lekkie, wytrzymałe i przydatne do recyklingu.

Na fali ekotrendów za produkt luksusowy uważa się obecnie wszystko to, co nie pozostawia śladu węglowego w procesie produkcji i może być użyte ponownie. Wciąż rośnie liczba osób, które na co dzień chcą otaczać się produktami zgodnymi z ich ekologicznymi przekonaniami. Duże koncerny motoryzacyjne dostrzegają te zmiany i pracują nad nowymi, bardziej przyjaznymi naturalnemu środowisku materiałami, które już są lub za chwilę będą używane do produkcji wyposażenia luksusowych serii samochodów. Ekologia nie jest jednak tylko modą, jak popularne w latach 70. drewniane panele czy nowoczesne obicia ze skóry Nappa. To globalny kierunek, który będzie miał istotny wpływ na wiele gałęzi przemysłu. Zmieni on także sposób, w jaki konstruujemy i zasilamy samochody. Stawia to zupełnie nowe wyzwania zarówno dla producentów samochodów, jak i części samochodowych. Duży potencjał pod kątem rozwoju ekologicznych pojazdów mają zwłaszcza innowacyjne tworzywa sztuczne, jak np. spieniony polipropylen EPP oraz spieniony polistyren EPS.

Na tegorocznej wystawie New York International Auto Show Land Rover zaprezentował nową linię wegańskich materiałów, które mają już w przyszłym roku zdobić wnętrza wybranych modeli samochodów tej marki. Wśród nich znalazła się między innymi tkanina z włókien eukaliptusa, do której produkcji zużywane są mniejsze ilości wody, a także zamsz tkany z mikrowłókien pochodzących z recyklingu plastikowych butelek. Stosowanie surowców roślinnych nie jest jednak nowością w branży motoryzacyjnej. Toyota używa glikolu z trzciny cukrowej do produkcji wypełnień siedzisk w swoich samochodach, a Ford – pianki na bazie nasion soi. To jednak tylko elementy większej ewolucji, która ma zmienić nie tylko wygląd samochodów przyszłości, ale przede wszystkim sposób, w jaki są napędzane. 

Istnieje wiele rodzajów tworzyw sztucznych używanych do produkcji konstrukcji nowoczesnych pojazdów, jednak szczególne miejsce zajmuje spieniony polipropylen (EPP). Firmy z branży automotive chętnie wybierają produkowane z niego elementy wyposażenia wewnętrznego ze względu na ich minimalny ciężar i doskonałe właściwości amortyzacji uderzeń. Nowoczesne, zaawansowane technologie pozwalają na precyzyjne formowanie dowolnego rodzaju kształtek, jak m.in. elementy desek rozdzielczych czy zderzaków, wypełnienia siedzeń, panele drzwiowe czy nawet wytrzymałe toolboxy i wypełnienia do bagażników. Co ważne, możliwość recyklingu zużytych części z EPP w 100% pozwala istotnie zmniejszyć wpływ branży motoryzacyjnej na środowisko naturalne, dlatego materiał ten w pełni wpisuje się w wiodące kierunki jej rozwoju. 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze