Wiózł betonowe elementy, położone luzem na płaskiej naczepie!

Bez żadnego zabezpieczania uniemożliwiającego przemieszczenie się ładunku przewoził elementy betonowe kierowca ciężarówki zatrzymanej do kontroli przez patrol wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Na drodze krajowej numer 72, przy wyjeździe z Konina, inspektorzy ITD zauważyli zestaw przewożący duże elementy betonowe w kształcie litery „L”. Ładunek nie był w żaden sposób zabezpieczony – ani pasami ani służącymi do tego celu łańcuchami. Sama naczepa miała formę płaskiej platformy, więc nie było mowy o nawet prowizorycznym zabezpieczeniu ładunku przez burty.

Niezabezpieczony ładunek i niesprawne hamulce, ale kierowca miał na to wytłumaczenie

Po zatrzymaniu kierowca przyznał, że nie zabezpieczył ładunku przez zmianą położenia, ponieważ nie miał do tego odpowiednich przyrządów. Szofer nie ukrywał, że zdawał sobie sprawę z niebezpieczeństwa. To rzadko spotykana postawa – większość kierowców zatrzymanych w podobnych okolicznościach, tłumaczy, że położony luzem na naczepie ładunek jest bardzo ciężki, więc nie ma szans się przesunąć. Dlatego nie stosują pasów zabezpieczających, nawet jeśli je mają.

Był świeżo po przeglądzie, a kilka dni później lista usterek przyprawiała o zawrót głowy. Jak to możliwe?

Za stwierdzoną nieprawidłowość inspektorzy ukarali kierowcę 500-złotowym mandatem. Otrzymał też zakaz dalszej jazdy do czasu zabezpieczenia ładunku.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze