Wielka góra, wielki wyścig i wielka kobieta. Film

Pikes Peak Internacional Hill Climb, zwany "wyścigiem w chmury". Jest to sprawdzian zarówno dla kierowców jak i samochodów. Osiągnięcie mety to już duży sukces, a corocznie spotykają się tam zawodnicy próbujący nie tylko zdobyć szczyt, ale i pobić rekordy czasu. Taki rekord ustanowiła również kobieta!

Szczyt Pikes Peak leży w Ameryce, 16 km na zachód od Colorado Springs. Jest to miejsce gdzie odbywa się kultowy i niezwykle wymagający wyścig. Drogę na szczyt wybudowano w 1900 roku, a pierwsze zawody Pikes Peak Auto Hill Climb odbyły się w dniach 10-12 sierpnia 1916 roku. Trasa podjazdu ma długość 20 km i 156 zakrętów, a różnica poziomów między startem, a metą wynosi aż 1439 m. Start podjazdu odbywa się na wysokości 2862 m, a droga jest początkowo łagodna. Środkowy fragment jest już znacznie trudniejszy, ale ciężko jest dopiero po przekroczeniu 3660 m n.p.m.

Suzuki Escudo Pikes Peak
fot. z archiwum PPIHC

Nawierzchnia jest zróżnicowana: żwirowa, asfaltowa lub szutrowa, a trasa błędów nie wybacza, bo dookoła są już tylko kilkusetmetrowe przepaście. Auta budowane do tego wyścigu miewają ponad 1000KM, są dostosowane do trudnych warunków tej góry, charakterystycznie poszerzane i z wielkim skrzydłem z tyłu.

 

 

 

 

 

Kobiety w historii Pikes Peak.

Pierwszą kobietą, która zdobyła Pikes Peak była dwudziestoletnia Julia Holmes, która 1858 wraz z kilkoma podróżnikami wspięła się na szczyt. A za kierownicą szlaki przecierała Terry Ives, która wystartowała w 1952 roku Porsche w Sports Car Division.

Kolejne kobiety startowały w latach: 1959 – Joyce Thompson, 1975 – Bonnie McPherson i Marge Stork, 1977 – Nancy Reeder, a w 1984 – Marie-Alaina Schneider. Wraz z upływem lat, kobiety za kierownicą spotykane były coraz częściej, a największe osiągnięcia kobiet w zawodach na Pikes Peak należą do Michele Mouton!

Michele Mouton pod Pikes Peak
fot. z archiwum PPIHC

Po raz pierwszy Michele zdobyła górę w 1984 roku, zajęła wtedy 2 miejsce w klasyfikacji generalnej i 1 w klasie samochodów rajdowych. Niedosyt pozostał, więc powróciła rok później – by wygrać zawody i ustanowić rekord trasy na 11 minut 25,39 sekundy. Do dziś Mouton wspomina ten wyścig jako najtrudniejsze wyzwanie w karierze, nie tylko dla niej, ale i dla mechaników przygotowujących jej Audi Sport Quattro S1 do startu.

 

 

 

 

Tak Michele Mouton biła rekord w 1985 roku:

Climb Dance

Wielbiciele dobrego filmu i wyścigu na Pikes Peak powinni obowiązkowo zobaczyć francuski reportaż Climb Dance. Gdzie za kierownicą turbodoładowanego Peugeota 405 T16 (grupa B) usiadł Ari Vatanen, a rekord przez niego ustanowiony w 1988 roku utrzymał się przez następne sześć lat.

Film jest bardzo dynamiczny, realizowany z kilku kamer na aucie i na trasie. Otrzymał także wiele nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych.

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze