Walka zawodniczek o miejsce Volkswagen Scirocco R-Cup 2014

Dwanaście szybkich kobiet walczyło ze sobą na torze Motorsport Arena w Oschersleben w Niemczech o miejsce w Scirocco R Cup 2014, w tym jedna Polka - Gosia Rdest. Której udało się zwyciężyć?

Trzy dni, tyle czasu miały dziewczyny aby zademonstrować swoje umiejętności na torze w ramach kampanii „Kobiety w sportach motorowych” organizowanej od 2009 roku przez Międzynarodową Federację Samochodową FIA. Główne cele kampanii to propagowanie sportów motorowych wśród kobiet i umożliwianie im startów w różnych dyscyplinach, a także wspieranie i współpraca z organizacjami, które promują utalentowane dziewczyny.

Dwanaście dziewczyn, ale tylko jedna szansa
Wszystkie uczestniczki miały do dyspozycji ten sam samochód, którego moc wynosiła 285 koni mechanicznych. Każdy ich ruch był obserwowany i oceniany przez doświadczonych instruktorów. Kursantki musiały wykonać ćwiczenia takie jak np. przejeżdżanie okrążeń na czas.

Szkoła dla kierowców wyścigowych
Tor to nie wszystko. Dziewczyny, ramię w ramię z męskimi kandydatami do Volkswagen Scirocco R-Cup, musiały pójść do szkoły i uczestniczyć w zajęciach dotyczących teoretycznej strony sportów motorowych. W czasie kursu teoretycznego kandydatki zapoznały się z rodzajami pojazdów, teorii prowadzenia samochodu na torze wyścigowym oraz krótkie szkolenie z zasad rozmawiania z mediami.

Trening czyni mistrza
Dziewczyny musiały być absolutnie skoncentrowane i walczyć do końca. Jednak zwyciężczyni mogła być tylko jedna. Kandydatki zjechały się prawie z całego świata i każda miała inne doświadczenie. Polskę reprezentowała Gosia Rdest.

Zawodniczki na torze w Oschersleben w Niemczech walczyły o miejsce w Volkswagen Scirocco R Cup 2014.
fot. FIA

Uczestniczki szkolenia miały także możliwość podzielenia się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami. W kuluarach dało się słyszeć takie rozmowy: jak udał ci się pierwszy zakręt? Jak można zaoszczędzić czas wchodząc w zakręty?

And the winner is…
Szczęśliwą zwyciężczynią została Lucile Cypriano z Francji, która zadziwiła organizatorów i instruktorów na torze w Oschersleben, chociaż nie miała praktycznie żadnego doświadczenia w wyścigach torowych. Siedemnastolatka zaimponowała instruktorom nie tylko dobrym czasem, a także stylem jazdy – lekkim, gładkim, pewnym. Lucile ma dziesięcioletnie doświadczenie kartingowe, a zadebiutowała w 2013 roku we francuskich mistrzostwach F4.

– Jestem mocno wzruszona – mówi młoda francuska zawodniczka – Volkswagen Scirocco R-Cup to wspaniała możliwość szlifowania własnego talentu a także szansa na dalszy rozwój w innych, bardziej zaawansowanych dyscyplinach motorowych. Nie podejrzewałam, że mogłabym zostać wybrana! To coś wspaniałego i przydarza się właśnie mnie. A przecież inne dziewczyny też są dobre, mają doświadczenie, którego mnie jeszcze brakuje. Po raz pierwszy ścigałam się w taki sposób. Mam wielką nadzieję, że w 2014 roku osiągnę naprawdę dobry wynik.

Volkswagen Scirocco R-Cup świetnie pokazuje, że promocja młody dziewczęcych talentów opłaca się. Przede wszystkim dostają one możliwość brania udziału w profesjonalnych zawodach, w których konkurują z mężczyznami. Przykładem wielkiego sukcesu może być pochodząca z Danii zawodniczka Michelle Gatting, która w sezonie 2012 otrzymała wsparcie Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA i osiągnęła bardzo dobry wynik w 2013 roku. Lucile na pewno też się uda.

Lucile i jej konkurenci z niecierpliwością czekają na Volkswagen Scirocco R-Cup 2014 – w tym roku impreza będzie łączona z DTM (Deutsche Tourenwagen Masters), która odbędzie się w Rosji, a dokładnie na torze Moscow Raceway w Wołokołamsku, ok. 90 kilometrów od Moskwy. Jest to więc terytorium kompletnie nieznane dla zawodników.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze