Walka serca i rozumu. Na co zwrócić uwagę kupując używane auto?

Uniknięcie ewentualnych rozczarowań, a w wielu przypadkach także nieprzewidzianych kosztów, związanych z naprawami autami, wynikającymi z jego złego stanu technicznego, wymaga nie lada wiedzy, a czasami także po prostu szczęścia. Jak zatem poszukiwać samochodu używanego, aby ustrzec się przed przykrymi niespodziankami i cieszyć się jego dalszą eksploatacją?

W gąszczu ofert, które dostępne są na rynku wtórnym, znalezienie dobrego samochodu używanego jest pewnego rodzaju wyzwaniem. Patrząc na wyniki badania opinii zrealizowanego przez Kantar TNS na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, aż 36% Polaków uważa, że zakup dobrego auta używanego jest wyzwaniem, ponieważ rynek jest zdominowany przez auta sprowadzane zza granicy, w przypadku których historia eksploatacji, serwisowania i napraw powypadkowych oraz przebieg nie są wiarygodne. Jednocześnie 58% Polaków uważa, że można kupić dobry samochód używany, ale wymaga to dużej ilości czasu oraz wiedzy i zawsze istnieje ryzyko, że auto nie będzie spełniało oczekiwań. 

Jeśli już wiemy, że chcemy kupić auto używane, wiemy też jakie marki samochodów nas interesują – możemy zacząć poszukiwania. Polacy są bardzo świadomi jeśli chodzi o parametry i cechy samochodów używanych, których oczekują. Jak pokazują wyniki badania, 82% wskazuje, że największe znaczenie przy zakupie auta ma dla nich udokumentowany stan techniczny. 80% zwraca uwagę na udokumentowany przebieg, a 67% na w pełni udokumentowaną historię serwisową i napraw blacharsko-lakierniczych. Nie jest to zaskoczeniem, gdyż kupując samochód zależy nam na tym, aby był sprawdzony i po zakupie nie dostarczał nam dodatkowych kosztów. A znając jego historię możemy oszacować, jakie naprawy będą konieczne i jednocześnie mniej więcej z jakimi kosztami się to wiąże.

Polacy zapytani o to dlaczego byli niezadowoleni z zakupu auta z rynku wtórnego wskazują 3 najważniejsze przyczyny. 40% przyznaje, że samochód był w złym stanie technicznym, o czym nie wiedzieli. Tyle samo badanych podkreśla, że auto miało ukryte przez sprzedawcę wady np. rdzę lub usterki techniczne. Z kolei 35% osób wskazuje, że samochód okazał się awaryjny. Jednak co ciekawe, 30% osób z grupy niezadowolonych z zakupu auta z rynku wtórnego przyznaje, że mimo złych doświadczeń, przy następnym zakupie także wybiorą auto używane.

Cena samochodów po wynajmie długoterminowym jest zawsze rynkowa i uzależniona od faktycznego stanu konkretnego egzemplarza oraz jego przebiegu. Pamiętając, że każde auto było regularnie serwisowane, zgodnie z zaleceniami producenta, nie należy obawiać się aut z nieco większym przebiegiem, który automatycznie ma wpływ na niższą cenę. Nie oznacza to oczywiście, że wśród ofert samochodów po wynajmie długoterminowym nie znajdziemy takich, których przebieg będzie wynosił kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. 

Obecnie w Polsce oferowanych jest ok. 60 – 70 tys. aut używanych po wynajmie długoterminowym rocznie, ale ich liczba, ze względu na bardzo dynamiczny rozwój tej branży w naszym kraju, będzie szybko rosła. Do sprzedaży trafiają praktycznie wszystkie marki i modele aut oferowane w sieciach dealerskich na polskim rynku. Samochody po wynajmie długoterminowym stanowią interesującą alternatywę dla importowanych do Polski na masową skalę aut zza granicy. 

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Jak szukaliśmy żonie auta to postawiliśmy na yarisa dwójkę z silnikiem 1.0. Auto bardzo solidne i warto było na nie postawić. Rankingi niezawodności się nie myliły

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Wystarczy tylko omijać szemrane komisy i samochody sprowadzane z Niemiec. Pewne są za to na pewno auta po kontraktach leasingowych, bo były serwisowane w ASO i na pewno mają rzetelny przebieg. Tym bardziej, że jest coraz więcej miejsc, gdzie można je kupować. Np. w salonach albo takich firmach jaka Master1, gdzie można wybierać spośród wielu różnych marek.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze