Wakacje z kamperem to wyzwanie – jak przygotować się do podróży?

Z powodu pandemii wiele osób obawia się spędzać urlop w dużych ośrodkach wypoczynkowych. W tej sytuacji jednym z możliwych rozwiązań okazuje się kamper, inaczej samochód kempingowy, posiadający część mieszkalną, w której możemy nocować.

Jeżeli masa całkowita kampera nie przekracza 3,5 t, może go prowadzić kierowca z prawem jazdy kategorii B. Nie oznacza to jednak, że taki pojazd prowadzi się dokładnie w ten sam sposób, co zwykłe auto. Wyzwaniem mogą się okazać wymiary kampera, który jest wyższy, dłuższy i szerszy od samochodów osobowych. 

Powinniśmy o tym pamiętać zwłaszcza podczas parkowania i przejazdu przez wąskie bramy czy uliczki, ale także kiedy skręcamy. Starajmy się zwolnić i trzymać środka naszego pasa ruchu, tak aby nie zahaczyć o auto na sąsiednim pasie. Z kolei wysokość naszego pojazdu sprawia, że gałęzie drzew znajdujące się nisko nad jezdnią czy znaki wystające ponad pas ruchu mogą okazać się dla nas groźne. Unikajmy też podziemnych parkingów.

Zachowaj rozsądną prędkość
Do rozmiarów pojazdu należy także dostosować prędkość, z jaką się poruszamy. Droga hamowania kampera ze względu na jego masę jest dłuższa niż w przypadku niedużego auta. Trudniejsze będzie także wyprzedzanie, na które potrzebujemy więcej miejsca. Uważajmy też na przeszkody takie jak torowiska czy progi zwalniające. Kamperem należy je pokonywać wolniej niż samochodem osobowym – zwraca uwagę Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. 

Wakacje z kamperem to wyzwanie - jak przygotować się do podróży?

Patrz w lusterka
Choć podczas jazdy kamperem nie możemy wspomagać się lusterkiem wewnętrznym, to ogromne znaczenie ma korzystanie z lusterek bocznych, zwłaszcza gdy dopiero przyzwyczajamy się do prowadzenia pojazdu o takich wymiarach. Lusterka pomagają kierowcy utrzymać odpowiednią odległość od osi i krawędzi jezdni oraz przeszkód, a także prawidłowo zaparkować samochód.

Jak się spakować?
Przy pakowaniu się na wyjazd należy zachować rozsądek – nie możemy przekroczyć dopuszczalnej masy całkowitej, która uwzględnia nie tylko wagę ładunku, lecz także pasażerów. Wszystkie bagaże powinny być zabezpieczone, ponieważ przedmioty przewożone luzem mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla pasażerów w razie nagłego hamowania czy kolizji. Dla większej stabilności pojazdu zadbajmy o to, by jego środek znajdował się jak najniżej, dlatego cięższe bagaże umieśćmy w nisko położonych schowkach.

Przewożenie pasażerów
Podczas jazdy kamperem obowiązują te same przepisy co w przypadku aut osobowych. Wszyscy pasażerowie mają obowiązek jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa, a dzieci należy przewozić w odpowiednio dobranych fotelikach. Przemieszczanie się po pojeździe i korzystanie z dostępnych w nim urządzeń jest dozwolone wyłącznie podczas postoju – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

 

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze