Paula Lazarek

Wakacje 2021: Polacy wybiorą się na urlop samochodem. Samorządy przygotują dodatkowe miejsca parkingowe

Na tegoroczne wakacje Polacy wyruszą samochodem – przewidują przedstawiciele urzędów miast, gmin oraz urzędów marszałkowskich, zajmujący się turystyką i promocją.

Tak wynika z ankiety* przeprowadzonej przez Avis Polska, jedną z wiodących marek wynajmu samochodów. Znaczna część samorządów przygotowuje w związku z tym dodatkowe miejsca parkingowe. Z kolei bezpieczeństwo i komfort podróży zwiększą inwestycje w infrastrukturę, które wykonano na przestrzeni ostatniego roku.

Na wakacje samochodem

Zdecydowana większość, bo aż 92% uczestników ankiety spodziewa się, że samochód będzie najpopularniejszym środkiem transportu tego lata. Podobne badanie Avis Polska przeprowadził przed wakacjami 2020. Wówczas dużej popularności auta jako sposobu na wakacyjną podróż spodziewało się nieco mniej ankietowanych – 88%. Inne badanie, zlecone przez Avis Polska, również potwierdza, że znaczna część Polaków woli indywidualny środek transportu w czasie pandemii. Zadeklarowało to 85% ankietowanych.

W trakcie pandemii wiele osób przekonało się o zaletach podróży samochodem, stąd utrzymanie trendu. Jest to indywidualny środek transportu, który pozwala zachować dystans społeczny. Co prawda obecnie rośnie liczba zaszczepionych, a zatem możemy mieć nadzieję na stopniowe wychodzenie z pandemii, jednak wciąż zalecana jest ostrożność. Samochód, który pozwala uniknąć kontaktu z przypadkowymi osobami to rozsądny wybór – komentuje Sascha Hümmerich, dyrektor generalny Avis Budget Group na Polskę i Czechy. Aby zapewnić podróżującym maksimum bezpieczeństwa, wdrożyliśmy dodatkowe procedury mycia i dezynfekcji aut. Zależy nam również, aby podróżujący mogli dokonywać rezerwacji bez obaw. Dlatego znieśliśmy opłaty za zmianę lub anulowanie rezerwacji, dokonywanych co najmniej 24 godziny przed dniem rozpoczęcia wynajmu w przypadku wyboru opcji „zapłać online” – podkreślił Sascha Hümmerich. 

Bezpieczniej i wygodniej na polskich drogach

Dla komfortu i bezpieczeństwa podróży bardzo ważna jest jakość infrastruktury drogowej. Inwestycje w jej poprawę, takie jak renowacja dróg czy modernizacja oświetlenia ulicznego, przeprowadzono w minionym roku na terenie 59% badanych samorządów.  

Wybierzemy wczasy w Polsce

Jak przewidują eksperci zajmujący się turystyką i promocją w samorządach, podróżujący będą wybierać wakacje w kraju. Dużego zainteresowania wczasami w Polsce spodziewa się 68% badanych. Pandemia spowodowała również wzrost zainteresowania mniej popularnymi destynacjami. Kontynuacji tego trendu w tegoroczne wakacje oczekuje 53% uczestników ankiety.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze