W święta i Nowy Rok zakaz ruchu dla ciężarówek

W pierwszy i drugi dzień świąt, a także w Nowy Rok, będą obowiązywały ograniczenia w ruchu ciężarówek. A co z Wiligią i sylwestrem?

fot. Mercedes

Zakazy będą obowiązywały w godz. 8-22. Zakazów nie będzie ani w Wigilię, ani w sylwestra.

Ograniczenia w ruchu dotyczą pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, ale z wyjątkiem autobusów.

O cenie paliw w całej Polsce na święta dowiesz się tutaj.

Kierowcy, którzy złamią zakaz, będą karani mandatami w wysokości od 200 do 500 zł. Będą też musieli zjechać na parking i pozostać tam do końca obowiązywania ograniczenia w ruchu.

Zakaz nie dotyczy m.in. pojazdów uczestniczących w akcjach ratowniczych, usuwaniu awarii, pracujących przy budowie dróg i mostów, przeznaczonych do przewozu żywych zwierząt, prasy, szybko psujących się artykułów, lekarstw, środków medycznych itp.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Najnowsze

Otwarto stołeczny odcinek S8 między węzłami Salomea i Opacz

W nocy drogowcy otworzyli odcinek S8 między stołecznymi węzłami Salomea i Opacz.

Trasa ta ma ułatwić wjazd oraz wyjazd z Warszawy w kierunkach: południowym i zachodnim – poinformował we wtorek w komunikacie warszawski oddział GDDKiA.

O cenie paliw w całej Polsce na święta dowiesz się tutaj.

GDDKiA otworzyła połączenie Alej Jerozolimskich z południową obwodnicą Warszawy, czyli odcinek trasy Salomea-Wolica od węzła Salomea do węzła Opacz. Na nową ekspresówkę kierowcy wjeżdżają zaraz za węzłem Łopuszańska w Alejach Jerozolimskich i dojeżdżają nią do POW, skąd mogą pojechać w kierunku południowo-wschodnim (dojazd do al. Krakowskiej, lotniska, Piaseczna, Ursynowa i Trasy Siekierkowskiej) lub północno-zachodnim (dojazd do węzła Konotopa i autostrady A2 w kierunku Łodzi oraz trasy S8 na wschód).

O zakazie ruchu ciężarówek w święta – w jakie dni konkretniedowiesz się tutaj.

Ulica Nowolazurowa, prowadząca od Alej Jerozolimskich do ul. ks. J. Chrościckiego we Włochach uzyskała połączenie z Alejami we wszystkich kierunkach. „Równocześnie otwarte zostało bezkolizyjne połączenie Alej z POW wiaduktami do i z Pruszkowa.

Za dwa lata właśnie tą trasą będzie poprowadzony główny wjazd oraz wyjazd z Warszawy w kierunku Krakowa i Katowic. „GDDKiA buduje już dalszy ciąg trasy – od węzła z POW do S8 (trasy katowickiej) w Wolicy k. Nadarzyna wraz z łącznikiem z S7 (trasy krakowskiej) w Sękocinie. Zakończenie robót budowlanych zaplanowano na koniec 2015 r.

W poniedziałek późnym wieczorem pierwsi kierowcy skorzystali z nowo wybudowanej ul. Gierdziejewskiego w Ursusie. Celem prac było skomunikowanie Konotopy i Zachodniego Ursusa położonych po obu stronach torów z Warszawy do Poznania. W ramach inwestycji powstała nowa prawie półtorakilometrowa dwujezdniowa droga z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach zapewniająca połączenie z ul. Połczyńską w Warszawie wraz z wiaduktem nad linią kolejową Warszawa – Poznań. Wybudowane zostały także drogi dojazdowe, chodniki i ścieżki rowerowe, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronie internetowej www.infoulice.um.warszawa.pl.

Źródło: GDDKiA

fot. GDDKiA

Najnowsze

Otwarto kolejny odcinek autostrady A1 z Trójmiasta do Włocławka

Autostrada A1 od węzła Czerniewice pod Toruniem do węzła Włocławek Zachód otwarta!

W weekend pierwsi kierowcy pojechali nowo wybudowanym odcinkiem autostrady A1 od węzła Czerniewice pod Toruniem do węzła Włocławek Zachód. Nowy odcinek łączy Toruń z obrzeżami Włocławka. Drogowcy udostępnili kierowcom 45 kilometrów autostrady. Między węzłami Włocławek Zachód i Kowal nadal brakuje 19 kilometrów autostrady – ten fragment cały czas jest w budowie – GDDKiA ma ogłosić termin oddania całości na początku przyszłego roku (całe połączenie autostradowe Gdańska z Łodzią to ok. 300 km). Jak wiadomo, w Strykowie koło Łodzi można zjechać na autostradę A2, która łączy Warszawę z zachodnią granicą Polski.

Na budowę odcinka firma Lotos Asfalt dostarczyła ok. 30 tys. ton najwyższej jakości asfaltu. Budowa była realizowana przez Konsorcjum SALINI POLSKA Sp. z o.o IMPREGILO S.p. A oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów KOBYLARNIA S.A, a inwestorem była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Bydgoszczy.

Autostrada A1 to jedyna polska autostrada o przebiegu południkowym i jedno z najważniejszych połączeń komunikacyjnych Polski i Europy. Od sierpnia 2006 r. do grudnia 2013 r., na cały 221-kilometrowy odcinek A1 z Trójmiasta do węzła Kowal w pobliżu Włocławka, LOTOS Asfalt dostarczył ponad 130 tys. ton asfaltów, zarówno klasycznych, jak i modyfikowanych.

Wjazd na nową autostradę od strony Torunia jest możliwy południową obwodnicą miasta (czyli drogą S-10) na węźle Czerniewice lub przez węzeł w Lubiczu i most autostradowy. Nie będzie za to możliwości, aby w Czerniewicach zjechać na A1 z drogi krajowej nr 91 (dawnej jedynki). Dotychczasowe połączenie zostanie zamknięte.

Źródło:Grupa Lotos, GDDKiA

Najnowsze

Ceny paliw w całej Polsce na święta

Opierając się komunikacie cenowym Polskiej Izby Paliw Płynnych można określić średnie ceny na stacjach w Polsce za konkretny rodzaj paliwa.

Przez ostatni tydzień w rafineriach Pb95 zdrożał o 4, a ON 3 grosze na litrze. Za to na stacjach zarówno Pb95, jak i ON potaniały o 2 gr/l.

Średnie ceny detaliczne w piątek, 20 grudnia br. kształtowały się na poziomie: olej napędowy 5,39 zł/l; benzyna 95-oktanowa 5,33 zł/l; LPG 2,68 zł/l*. W skali 7 dni (od 13 grudnia) oba podstawowe paliwa tanieją więc 2 gr/l, a autogaz 1 gr/l.

Najtańszy olej napędowy ma tradycyjnie woj. śląskie: średnia 5,29 zł/l (od 13 grudnia -3 gr/l). Najdroższego diesla tankują z kolei kierowcy w woj. zachodniopomorskim: 5,47 zł/l (-4 gr/l).

Najtańsza benzyna jest w tym tygodniu w woj. pomorskim: średnia 5,21 zł/l (od 13 grudnia -1 gr/l); zachodniopomorskie to średnia: 5,43 zł/l (-3 gr/l).

Najtańszy autogaz ma woj. lubelskie: 2,62 zł/l (bez zmian od ubiegłego tygodnia). Najdroższy świętokrzyskie: 2,74 zł/l (b.z.).

Na nadchodzący tydzień można prognozować kształtowanie się cen w przedziale: benzyna 95-oktanowa 5,02-5,50 zł/l; olej napędowy: 5,18-5,53 zł/l.

Ceny hurtowe w PKN Orlen:

  • benzyna Pb95 kosztuje dziś 4067 zł/m3 (netto w temperaturze referencyjnej 15st.C) , czyli od wczoraj +11zł/m3, a przez ostatni tydzień (od 14 grudnia) ok. +4 gr/l brutto, od 1 listopada +31 zł/m3 .
  • Pb98 [czyli benzyna premium] drożeje znacząco mniej: +4 zł/m3 (na co niewątpliwy wpływ ma brak mrozów); jej cena to 4213zł/m3; w skali tygodnia oznacza to 3 gr/l brutto, a od 1 listopada +8 zł/m3 .
  • olej napędowy: +9 zł/m3; poszczególne jego gatunki w płockiej rafinerii kosztują więc: ON (zwykły olej napędowy) 4195, B100 (biodiesel) 4095, Arktyczny 2 (ON premium) 4375 zł/m3; oznacza to zmiany: 7 dni +26 zł/m3 (ok. +3 gr/l brutto) i -16 zł/m3 od 1 listopada.
  • olej opałowy (ONG Ekoterm Plus) kosztuje dziś 2981 zł/l (+24 zł/m3); przez 7 dni jest to ok. 2 gr/l brutto; a od 1 listopada +17 zł/m3 netto .

Rok temu, 20 grudnia 2012 r., benzyna z Płocka kosztowała 4121 zł/m3 netto (tj. ok. 7 gr/l brutto więcej niż dziś), a olej napędowy 4232zł/m3 (ok. +5 gr/l).

W Lotosie:

  • Pb95 kosztuje dziś 4074 zł/m3 (netto w temperaturze referencyjnej 15st.C); czyli przez ostatnie 7 dni zdrożała 10 zł/m3; od 1 listopada +40 zł/m3 netto (tj. ok. +5 gr/l brutto).
  • Pb98 to 4218 zł/m3; 7 dni +5 zł/m3, od 1 listopada +13 zł/m3 netto (tj. ok. -0,02 gr/l brutto).
  • olej napędowy przez ostatnie 7 dni +10 zł/m3. ON kosztuje dziś w rafinerii gdańskiej 4198; B100 4148; a I Z-40 4378 zł/m3 (od 1 listopada: -11 zł/m3 netto, tj. ok. -1 gr/l brutto).
  • olej opałowy Lotos Red: 2981 zł/m3 (7d: +5 zł/m3; od 1 listopada +15 zł/m3 netto (+2 gr/l brutto).

Ropa Brent to dziś 110,09 USD/b: zmiana 7 dni +1,22%; miesiąca +2,72%, roku -1,92%.

Waluty: wg NBP dolar to dziś 3,0525 zł; 7 dni+0,31%; 30 dni -1,36%; rok -1,55%.

Paliwa gotowe na rynkach światowych wg PAP/ Bloomberg

Cena minimalna Pb95 na rynku ARA wzrasta dziś o 25 USD do 957 USD/t; 7d +1,54%; 30 dni
+2,79%; od początku roku: -2,55%.

ON również drożeje 16,5 USD do 934 USD/t; 7 dni +0,92%; 30 dni: +2,75%; rok -0,85%.

* Zestawienie wg monitoringu cen paliw prowadzonego przez Polską Izbę Paliw Płynnych

Najnowsze

Diverse NIGHT of the JUMPs 22 marca 2014 w Ergo Arenie

Już w marcu najlepsi zawodnicy freestyle motocrossu, w tym byli i obecni Mistrzowie Świata, zmierzą się w walce o punkty polskiego Grand Prix i zaprezentują swoje nawet najbardziej szalone ewolucje na motocyklu.

W przyszłym roku NIGHT of the JUMPs odbędzie się 22 marca 2014 roku. Organizatorzy gwarantują, że mocnych wrażeń nie zabraknie. Poza rywalizacją wirtuozów freestyle motocrossu, na widzów czeka sporo dodatkowych pokazów oraz atrakcji. Jedną z nich będzie, podobnie jak w tym roku – tandem backflip w wykonaniu Petra Pilata i Iwony Guzowskiej.

Po przerwie impreza odbędzie się ponownie pod egidą Diverse – marki, która jako pierwsza przedstawiła polskiej publiczności wydarzenie tak wysokiej rangi siedem lat temu w Katowickim Spodku.

Przyszły rok przyniesie fanom wysokich lotów i ekstremalnych tricków jeszcze więcej wrażeń. Nie dość, że wirtuozi Freestyle Motocrossu ponownie odwiedzą Polskę, w zawodach nie zabraknie Polaków, to dodatkowo organizator ma w zanadrzu mocną niespodziankę! Zostanie ona przedstawiona na konferencji prasowej w styczniu przyszłego roku. Podobnie, jak podczas poprzedniej edycji będzie to rzecz, której nigdy wcześniej w Polsce nie było!

Diverse NIGHT of the JUMPs 22 marca 2014 w Ergo Arenie
fot. organizatorzy

Historia Mistrzostw Świata FMX w Polsce
Widzowie, którzy wybrali się w listopadzie 2006 roku do katowickiego Spodka, po raz pierwszy mogli zobaczyć zawodników światowej klasy walczących o punkty w Mistrzostwach Świata FMX. W ramach Diverse NIGHT of the JUMPs rozegrano dwie ostatnie rundy MŚ, które pozwoliły ustalić końcową klasyfikację. Mimo kontuzji i obserwowania zmagań innych zawodników z trybun, nic nie mogło już przeszkodzić Matowi Rebeaud w zdobyciu pierwszego tytułu mistrzowskiego w historii Freestyle Motocrossu. Po dwóch, wygranych w Katowicach, rundach wicemistrzem świata został Libor Podmol, a Polak – Bartek Ogłaza dwukrotnie triumfował w konkursie na najwyższy skok motocyklem.

Rok później zawodnicy, również na zaproszenie Diverse, ponownie odwiedzili stolicę Górnego Śląska. Tym razem publiczność mogła oglądać każdego wieczora różnych zwycięzców: Andre Villa wygrał w pierwszy dzień, a Fredrik Johansson w drugi. Dodatkowo startował także Ailo Gaup, który tytuł mistrzowski, podobnie jak Mat rok wcześniej, miał już zagwarantowany. Można powiedzieć, że w 2007 roku rywalizację w Spodku zdominowali Skandynawowie.

Diverse NIGHT of the JUMPs 22 marca 2014 w Ergo Arenie
fot. organizatorzy

Od czasu rozgrywek w Katowicach do momentu, kiedy NIGHT of the JUMPs powróciło do Polski w 2011 roku minęły cztery lata. ERGO ARENA na granicy Gdańska i Sopotu stworzyła dużo bardziej komfortowe warunki rozgrywania tej jednej z najniebezpieczniejszych dyscyplin na świecie, niż legendarny, ale „ciasny” Spodek. Wzorem dwóch pierwszych edycji zawody rozgrywano przez dwa dni. Tym razem równych sobie nie miał Remi Bizouard, który dwukrotnie stawał na najwyższym stopniu podium. Zacięta rywalizacja jaka toczyła się przez cały sezon 2011 pomiędzy Francuzem, a Javierem Villegasem (Chile), sprawiła, że nowego Mistrza Świata nie poznaliśmy w Polsce, ale dopiero podczas finałowej rundy w Bułgarii. Polskę w ERGO ARENIE reprezentowało aż dwóch zawodników, wyłonionych z cyklu Mistrzostw Polski FMX SKILLZ UP: Michał Daciuk oraz Artur Puzio.

Ostatnia, najświeższa, edycja NIGHT of the JUMPs odbyła się w marcu tego roku, ponownie w ERGO ARENIE. Tym razem organizatorzy zdecydowali się rozegrać tylko jedną rundę, co jednak nie ujęło wydarzeniu ani sportowych emocji, ani nie wpłynęło na poziom rozgrywek. Rywalizację wygrał aktualny lider klasyfikacji generalnej MŚ – David Rinaldo zostawiając w przegranym polu trzykrotnego Mistrza Świata Remi’ego Bizouarda oraz niemniej utytułowanego Libora Podmola. Poza konkursem głównym oraz konkursami tradycyjnie już rozgrywanymi przy okazji Mistrzostw Świata widzowie, którzy wybrali się do ERGO ARENY mogli zobaczyć Iwonę Guzowską w dość niecodziennej roli. Iwona, która kojarzyć się może z bokserskim ringiem lub salą sejmową, tym razem wspólnie z Petrem Pilatem podjęła się, z pełnym sukcesem, wykręcenia Tandem Backflipa.

Bilety w cenie od 60 zł do nabycia – kliknij tu.

Oficjalna strona Mistrzostw Świata Night of the Jumps: www.nightofthejumps.com

Oficjalny profil na Facebook’u: http://www.facebook.com/NIGHToftheJUMPs

Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/227523027429535/?fref=ts

Diverse NIGHT of the JUMPs 22 marca 2014 w Ergo Arenie
fot. organizatorzy

Najnowsze