Edyta Klim

W stolicy rusza 53. Rajd Barbórka

Ponad 20 kilometrów rywalizacji na siedmiu odcinkach specjalnych - tak będzie wyglądało uroczyste zwieńczenie sezonu rajdowego. Na trasie zobaczymy 13 zawodniczek.

Już w sobotę rano 89 rajdowych załóg stanie do rywalizacji na dwukrotnie pokonywanych odcinkach: Tor Służewiec, PGE Narodowy (nowość w tegorocznej edycji) oraz Autodrom Bemowo. Zwieńczeniem rajdowego dnia będzie pojedynek o miano króla Karowej, na trasie krótkiego, ale kultowego i niesamowicie widowiskowego, Kryterium Asów.

 Wstęp na Rajd Barbórki jest biletowany – można zakupić Karnet Kibica (49 zł w przedsprzedaży internetowej, podczas rajdu 59 zł) upoważniający do wstępu na wszystkie odcinki specjalne, bilety jednorazowe (30-40 zł), nalepki parkingowe oraz zestawy z biletami na trybuny na Karową (89-239 zł).

Jedną z kobiet za kierownicą rajdówki będzie Magda Wilk, pilotowana przez Kacpra Wróblewskiego w BMW BMW E30 318is z numerem 62:

– Rajd Barbórka to wyjątkowa impreza, a ja nieprzerwanie od 2010 r. biorę w niej czynny udział. Ostatnie 2 lata na  fotelu pilota, więc tym bardziej cieszy mnie fakt,  że ponownie wracam za kółko. Dla mnie to domowy start, szczególnie, że mój rodzimy Automobilklub Polski jest jego organizatorem. Z pewnością ciężko będzie się moim „skromnym” BMW E30 318is przebić w bardzo licznej i mocnej klasie 2 (aż 25 aut). Chcemy jednak pokazać się z efektownej i efektywnej strony. A jak nie – to bokiem do przodu jeśli tylko się da (śmiech). Wprawdzie nie jest to typowy rajd, ale mam nadzieję, że na odcinkach pojawi się dużo kibiców, w tym moich znajomych, przyjaciół, którzy na co dzień nie mają możliwości zasmakować rajdowych emocji. Tutaj mają praktycznie wszystko pod nosem. Plan na sobotę? Spędzić miły dzień w rajdówce, a następnie zakręcić słynną beczkę na Karowej. Mam nadzieję, że pędzący Wilk z numerem 62 przyniesie kibicom choć odrobinę frajdy. Chciałabym również zadedykować ten start wszystkim, którzy mnie wspierają, kibicują ale i tym, którzy nie do końca są przekonani do tego co robię – mówi zawodniczka.

A drugą zawodniczką prowadzącą rajdówkę będzie znana w wyścigów górskich i rajdów – Anna Wojewoda. Zobaczymy ją jednak w osobnej klasyfikacji Barbórka Legend, gdyż wyjedzie na trasę w Renault 11 GTS. Jej pilotem będzie Bartosz Bil.

Felix Baumgartner, który spadał ze stratosfery, szczególnie upodobał sobie nasz wieńczący sezon rajd. Wraca po raz kolejny, a tym razem przywozi ze sobą swoją dziewczynę Mihaelę Schwartzenberg. Tą wyjątkową parę zobaczymy w Subaru Imprezie z numerem 502.

Mihaela to pochodząca z Rumunii artystka, która jest członkiem jury tamtejszej edycji „Mam Talent”, pisarką, prezenterką telewizyjną, dziennikarką, aktorką, podróżniczką, reporterką, twarzą wielu kampanii min. humanitarnych i charytatywnych. Zrobiła dla swojego kraju tak wiele, że 4 razy została wybrana najbardziej wpływową kobietą roku. Z Felixem zapewne połączyła ją miłość do sportów ekstremalnych, gdyż Michaela z powodzeniem radzi sobie w: stuncie, paralotniarstwie, skokach spadochronowych i bungee, akrobatyce lotniczej, wspinaczce, nurkowaniu, tyrolkach, strzelectwie, kite- i wakesurfingu, snowboardzie. Niesamowita kobieta!

Kolejne dwie załogi mają już doświadczenie, zdobyte na poprzednich edycjach tego rajdu. Z numerem 33 w Audi Quattro zobaczymy Artura Rowińskiego, któremu dyktować będzie Magdalena Tokarska. Następna rajdówka z kobietą na pokładzie to BMW 320i z numerem 60. Pojedzie nią Paweł Poletyło, a na prawym fotelu towarzyszyć mu będzie Justyna Waliszewska:

– Przygotowania przed rajdem zawsze są podobne, jednak tym razem wsiadam „z marszu” i jadę (śmiech). Z braku czasu tak po prostu wyszło… Ale jestem dobrej myśli, że wszystko pójdzie dobrze, o ile pogoda nas nie zaskoczy. Startuję z tym samym kierowcą, już szóstą Barborkę i oczywiście liczymy na Panią Karową (śmiech), ale zobaczymy jak będzie… Stres i adrenalina są na wysokim poziomie, więc wszystko w normie, tak jak być powinno! (śmiech) Po pierwszym oesie to wszystko odpuszcza i zaczyna się rywalizacja! Do zobaczenia na oesach – mówi Justyna.

W Subaru Imprezie z numerem 51 pojadą: Łukasz Lechowicz i Katarzyna Jankowska, która zwykle trzyma kierownicę w samochodach off-roadowych.

Kolejna pilotka na liście zgłoszeń to Olga Goźlińska w Hondzie Civic z numerem 64 (kierowca: Konrad Strzeżysz). A Joanna Szymków w Hondzie Civic VTI z numerem 89 towarzyszyć będzie kierowcy Wiktorowi Matuszewskiemu:

– Tegoroczna Barbórka jest już moją drugą w tym składzie, ale towarzyszące mi emocje są nadal ogromne. W końcu jest to nadal jeden z bardziej prestiżowych rajdów w Polsce. Pogoda w tym roku znów nie rozpieszcza i brak wyczekiwanego przez nas śniegu, ale tym bardziej rajd może okazać się pełen niespodzianek. Szczególnie przy próbie na Służewcu, gdzie jak zwykle jest szybko, ale na nieuważnych czyhają pułapki. Po zeszłorocznej Barbórce zmieniliśmy samochód na większy i szybszy – z Fiata Cinquecento Kitcar przesiedliśmy się do Hondy Civic VTI. W praktyce mieliśmy jednak mało okazji do przetestowania naszego nowego “rajdowozu”, bo postawiliśmy na jego budowę i przygotowanie idealnie „na miarę” do naszych potrzeb. Te przygotowania trwały aż do ostatniej chwili, bo jeszcze w tygodniu poprzedzającym Barbórkę nasz serwis Basteam Garage kończył ostatnie prace nad samochodem i go dopieszczał. Sami nie wiemy do końca czego się spodziewać po naszym potworze i czym nas jeszcze zaskoczy (śmiech). Ze zmiany póki co, jesteśmy jednak zadowoleni – jest to dla nas o krok bliżej do spełnienia kolejnych, wyznaczonych celów, a są nimi starty w Rajdach Okręgowych. Mamy nadzieję, że z pomocą sponsorów uda się nam zrealizować te zamierzenia i następną Barbórkę będziemy mogli pojechać już nie rozpoczynając sezon, a odpowiednio go podsumowując. Do zobaczenia na oesach! – mówi zawodniczka.

BARBÓRKA LEGEND

Tradycyjnie już, na odcinkach Rajdu Barbórka fani motoryzacji będą mieli okazję zobaczyć także samochody, które na stałe wpisały się w historię rajdów. Rajdówki zgłoszone do Barbórki Legend (41 załóg) będą miały do pokonania zdecydowanie krótszą trasę, bo łączny dystans pięciu odcinków specjalnych – wyniesie 12 kilometrów. W tym roku piętnaście najlepszych załóg Rajdu Barbórka Legend pokona Kryterium Karowej z pomiarem czasu.

Pierwszą zawodniczką na tej liście zgłoszeń jest Joanna Popko u boku niemieckiego kierowcy Darius Drzensla w Fordzie Escorcie RS z numerem 207:

– Moja ekipa rajdowa dopiero dojeżdża do Warszawy, więc nie mieliśmy czasu na specjalne przygotowania do rajdu. Jestem bardzo podekscytowana i chyba nie do końca dociera do mnie ogrom tego wydarzenia. To mój debiut, ale mam nadzieję że po tym rajdzie uda wreszcie mi się zacząć starać o rajdową licencję. Nie mogę się doczekać i mam nadzieję, że to będzie świetna zabawa i kolejna mega przygoda! – mówiła zawodniczka przed rajdem.

Z numerem 209 zobaczymy Lancię Beta Coupe, a w niej Tomasza Szostaka za kierownicą i Alicję Gnatowską na prawym fotelu pilota. Zawodniczka ma już doświadczenie w tej roli, bo rajdy są jej pasją od kilku lat:

– To mój drugi start w Rajdzie Barbórka, pierwszy miał miejsce w 2013 roku z Adamem Dowgirdem Polonezem FSO 2000 Rally. A tym razem z Adamem przyjdzie nam rywalizować. W tym sezonie „powożę” się Lancią z Tomkiem Szostakiem. Jestem bardzo pozytywnie nastawiona do startu. Dla nas liczy się tylko jedno – oby do mety! Jest to mój 14. start w tym roku i chciałabym zakończyć ten sezon pozytywnie, na Karowej – mówi Ala.

Następna zawodniczka z listy zgłoszeń to Ewa Miziak, która nie pierwszy raz wystartuje w tej imprezie z mężem Marcinem. Parę zobaczymy w Mercedesie 190E z numerem 211. W kolejnym Mercedesie (280 CE z numerem 214) zobaczymy dziennikarkę motoryzacyjną, artystkę, motocyklistkę – Aleksandrę Kutz u boku Grzegorza Barana. A ostatnia zawodniczka w roli pilota to Karolina Woźnica w BMW z numerem 216 (kierowca: Piotr Życzyński).

Wszystkie informacje o rajdzie, harmonogram, listy zgłoszeń i wyniki – znajdziecie na jego oficjalnej stronie: http://www.barborka.pl . Zapraszamy na pełną rajdowych emocji sobotę do stolicy!

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze