W długi weekend nie unikniesz drogówki – zobacz gdzie stoją

W tym roku początek długiego weekendu wypada wyjątkowo w pierwszy dzień wakacji. Musimy się więc liczyć, że na drogach zrobi się tłoczno - i mowa tu nie tylko o spragnionych wypoczynku urlopowiczach, ale także wzmożonych patrolach drogówki. Gdzie mamy największe szanse na spotkanie ze stróżami prawa?

Nikt z ns nie chiałby spotkać się z drogówką. Bo po co? Tłumaczenia, mandaty, opóźnienie w podróży. Ale Policja wie co robi. Wyłapanie piratów drogowych i kierujących pod wpływem alkoholu wpływa też i na nasze bezpieczeństwo na drodze. Ujmijmy więc gazu jadąc ma wakacje nie tylko dlatego, aby bezpiecznie dojechać do celu, ale także dlatego, aby zaoszczędzić fundusze na dobrą zabawę.

Zestawienie miejsc, w których najczęściej można natknąć się na patrol drogówki, a także ranking najczęściej kontrolowanych odcinków dróg krajowych w poszczególnych województwach powstały na podstawie ostrzeżeń zgłaszanych przez użytkowników nawigacji NaviExpert oraz z aplikacji antyradarowej Rysiek.

– Analizowany przez nas 31-dniowy okres rozpoczął się w piątek przed majówką i trwał do 26 maja. Zestawienie uwzględnia więc inną, równie popularną okazję do dłuższych wyjazdów jaką jest majówka. To o tyle istotne, że wiele ze wskazanych na mapie miejsc to kontrole na popularnych „weekendowych” trasach w kierunku gór, wybrzeża czy Mazur. Tym razem może być ich jeszcze więcej – w tym roku wakacje zaczynają się tuż przed długim weekendem- tłumaczy Katarzyna Przybylska z Telematics Technologies.

Tam spotkasz drogówkę na bank!
Czego dowiemy się z zestawienia? A między innymi tego, która z dróg krajowych jest niekwestionowanym zwycięzcą, jeśli chodzi o liczbę często prowadzonych na niej kontroli drogowych! Jak się okazuje, tytuł ten należy do drogi krajowej nr 7 (E77) – zarówno jeśli będziemy nią chcieli jechać z Warszawy nad morze jak i w kierunku Zakopanego. Ta droga króluje w zestawieniach najczęściej kontrolowanych odcinków dróg krajowych aż w 3 województwach: mazowieckim, świętokrzyskim i małopolskim. Na miano „drogowego ewenementu” zasługuje także inna droga, którą wielu z nas podąża w drodze na bałtyckie plaże. Chodzi o drogę krajową nr 6 (E28). Na stosunkowo krótkim, bo 85-kilometrowym jej odcinku między Gdynią a Nową Dąbrową (trasa na Słupsk) system NaviExpert odnotował najwięcej zgłoszeń kontroli drogowych w całym województwie pomorskim! Innymi, stosunkowo mocno „lubianymi” przez patrole policji drogami są droga krajowa nr 1 (zarówno na jej odcinkach w województwie śląskim, jak i województwie łódzkim),  DK 10 (w województwach kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim), DK 3  ( w województwach dolnośląskim i zachodniopomorskim) oraz DK 11 (w województwach wielkopolskim oraz opolskim).

Miejsca najczęstszych kontroli drogowych w okresie 26.04-26.05.2019

Najczęściej kontrolowane odcinki dróg krajowych w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim oraz lubuskim

Najczęściej kontrolowane odcinki dróg krajowych w województwach: łódzkim, małopolskim, mazowieckim, opolskim

Najczęściej kontrolowane odcinki dróg krajowych w województwach: podkarpackim, podlaskim, pomorskim, śląskim

Najczęściej kontrolowane odcinki dróg krajowych w województwach: świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Oczywiście, planując podróż nie warto jeździć na pamięć – prezentowane materiały mają bowiem charakter poglądowy, a sytuacja na drogach cały czas się zmienia.

Wybierając się w podróż pamiętajmy, że na szali kładziemy bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich, a rolą nawigacji wyposażonej w ostrzeżenia o zdarzeniach drogowych nie jest zachęcanie kierowców do omijania przepisów, ale prewencja. Po pierwsze: kontrole często (choć niestety nie jest to reguła) odbywają się w miejscach, w których rzeczywiście ze względów bezpieczeństwa warto zdjąć nogę z gazu. Po drugie: informacja o kontroli podana zawczasu eliminuje gwałtowne hamowania na widok policji. Jak dodaje Przybylska: – Zależy nam na bezpieczeństwie, dlatego nasza aplikacja na bieżąco przypomina kierowcom o dopuszczalnej prędkość na danym odcinku drogi. Dodatkowo, o tym by zwolnić może nam przypominać na przykład… głos bliskiej osoby. Jeśli nagramy komunikat zachęcający do bezpiecznej jazdy, to będzie się on odtwarzał gdy będziemy jechać za szybko.

Przygotowane zestawienia nie uwzględniają kontroli na autostradach i drogach ekspresowych. Dlaczego? Mimo że również tam występują, to jednak ich lokalizacje są przewidywalne i prowadzone zazwyczaj przez patrole drogówki w okolicach bramek oraz przez Inspekcję Transportu Drogowego przy wagach dla aut ciężarowych.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Jak masz yanosika to unikniesz 😀

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze