Valerie Chiasson – pierwsza kobieta zgłoszona do GP Kanady

07 sierpnia 2014
Ma 26 lat, kocha włoską kuchnię i szybką jazdę. Z jej CV dowiecie się, że jest instruktorem jazdy, testerem aut na zlecenie producentów i... kierowcą wyścigowym. W tym roku była pierwszą z kobiet oficjalnie zgłoszonych do GP Kanady. Oto Valerie Chiasson.
Valerie Chiasson

fot. materialy prasowe zawodniczki

Po kilku udanych sezonach w kartingu i zdobyciu dwóch tytułów  wicemistrza (w Toyota Cup Series i Quebec  ACT series) Valerie Chiasson postanowiła iść za ciosem i wziąć udział w Canadian Touring Car Championship (CTCC) , na torze Gilles-Villeneuve. Była pierwszą kobietą zgłoszoną do udziału w tegorocznej edycji tej imprezy. Podpisała umowę z renomowanym zespołem Lombardi Honda Racing  i zasiadła za kierownicą a samochodu,  w którym Benjamin Distaulo zdobył Grand Prix du Canada w CTCC w zeszłym roku. Nie ukrywała, że było to dla niej niecodzienne przeżycie, szczególnie, że przez ostatnie 5 lat, zamiast kręcić świetne czasy na torze,  skupiała się raczej na szkoleniu innych ludzi w zakresie prowadzenia różnych rodzajów pojazdów i na testowaniu aut na zlecenie producentów. Dodatkowo od początku podkreślała jak budujące jest dla niej wsparcie ze strony tak renomowanego zespołu.

Umowa z Lombardi Honda Racing została zawarta w odniesieniu do dwóch wydarzeń: czerwcowego Grand Prix du Canada i sierpniowego Trois-Rivières.

Lombardi Honda ma dość bogatą historię udziału w wielu wyścigach i wciąż ma chrapkę na więcej sukcesów. Doszli oni do wniosku, iż Valerie, wraz z pozostałymi filarami zespołu: Benjaminem Diastulo i Tonym  Lombardi do tych właśnie triumfów się przyczyni.

Komisja FIA Women in Motorsport w pełni popiera udział Valerie ( i innych kobiet) w wyścigach.

Prezydent tejże komisji, Michele Mouton  chwilę  po zgłoszeniu Valerie fo Grand Prix w Kanadzie,  udzieliła wywiadu, w którym powiedziała: ” z ogromną przyjemnością  potwierdzam udział Valerie w wyścigach CTCC. Obecność kobiet w tym sporcie powinna być szeroko promowana i  głęboko wierzę, że każdy utalentowany kierowca, niezależnie od płci, może prawdziwie wyrazić siebie za kółkiem i wygrywać”.

Valerie Chiasson

fot. materialy prasowe zawodniczki

Głos w sprawie zabrał również  François Dumontier, Prezydent  I  CEO Formuły 1 Grand Prix du Canada, wg niego: ” to zaszczyt gościć Valerie na Grand Prix Kanady. Kariera Chaisson : od kartingów do współpracy z Lombardi Honda Racing to wyraz niezwykłej ambicji , pewności siebie i ogromu pracy włożonej w treningi. Miejmy nadzieję, że będzie inspiracją dla udziału innych kobiet w sportach motorowych”.

W czerwcowych wyścigach zajęła wysokie miejsca: czwarte w pierwszym wyścigu  i piąte w drugim (mimo technicznych problemów). Zajęła również pierwsze miejscie wśród kierowców ”Rookie” (nowicjuszy). To zdecydowanie dobry start!

Życzymy jej powodzenia na dalszej ”drodze”.

Valerie Chiasson

fot. materialy prasowe zawodniczki

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!