Uważajcie na śliskiej drodze!

Zimowe warunki drogowe bywają bardzo zdradliwe, nawet jeśli droga przed nami nie jest pokryta śniegiem albo lodem.

Na tym nagraniu nie zobaczycie spektakularnej kraksy, albo bezmyślnego zachowania. Jego autor jechał przed siebie prostą i odśnieżoną drogą. Gdy nagle wpadł w poślizg. Nie zderzył się na szczęście z żadnym innym pojazdem, ani z przechodniem.

Oglądając ten zapis zwróćcie uwagę jak niewiele trzeba było, aby kierowca nagle stracił panowanie nad samochodem. Pamiętajcie, że zimowa aura potrafi być zaskakująco zdradliwa.

Najnowsze

Kradzieże paliwa zmorą kierowców

Wysokie ceny paliw sprzyjają zwiększonemu popytowi na olej napędowy i benzynę z nielegalnych źródeł. Złodzieje korzystają z koniunktury, a poszkodowani są zarówno właściciele prywatnych samochodów, jak i właściciele firm dysponujących flotami pojazdów.

W połowie grudnia policjanci z Kielc zatrzymali dwóch 19-latków podejrzanych o kradzieże paliwa ze zbiorników samochodów. Dostawali się do nich używając wierteł i wkrętaków. W Jeleniej Górze mundurowi aresztowali mężczyzn, którzy przyznali się do kradzieży z aut ponad 500 litrów paliwa. Inny cel obrał 38-latek z Biłgoraja, który cenny płyn pozyskiwał m.in. z maszyn budowlanych – został oskarżony o kradzież 600 litrów oleju napędowego. Funkcjonariusze z Wołomina na tyle poważnie podeszli do tematu kradzieży paliwa, że wydali poradnik mający pomóc w uchronieniu się przed tym procederem.

Z punktu widzenia właścicieli pojazdów straty związane są nie tylko z samymi kosztami paliwa. Działania amatorów cudzej własności często powodują również uszkodzenia baków. W efekcie wydatki liczone są niejednokrotnie w tysiącach złotych. Nic dziwnego, że chcąc zabezpieczyć swoją własność i utrudnić działania złodziejom, kierowcy i zarządcy flot pojazdów inwestują w systemy monitoringu, które pozwalają sprawować pieczę zarówno nad samochodem (na wypadek kradzieży), jak cennym paliwem znajdującym się w jego zbiorniku.

Moduły namierzające montowane w autach osobowych, ciężarowych czy maszynach budowlanych pozwalają na stałe monitorowanie parametrów pojazdów, w tym uruchomienia i wyłączenia silnika, pokonywanych trasach czy średnich prędkościach. Dzięki uzupełnieniu systemu o odpowiednie czujniki, dostępne są również informacje o otwarciu korka wlewu paliwa lub nagłym ubytku paliwa.

Informacje takie w formie alertów wysyłane są na urządzenie mobilne właściciela pojazdu lub zarządcy floty. Dane można odbierać za pośrednictwem aplikacji lub wiadomości SMS. Daje to możliwość natychmiastowej reakcji, która pozwoli przyłapać złodzieja na gorącym uczynku – zauważa Cezary Ezman, R&D manager w firmie Gannet Guard Systems. „Z punktu widzenia osób zarządzających flotą, monitoring ma jeszcze tę zaletę, że pozwala wykryć działania nieuczciwych pracowników spuszczających paliwo z baków – dodaje.

Najnowsze

Cristina Gutiérrez – najszybsza zawodniczka Rajdu Dakar

Cristina Gutiérrez – najszybsza zawodniczka wśród kobiet startujących w tegorocznej edycji rajdu Dakar w kategorii samochodów - po raz trzeci ukończyła ten najcięższy maraton na świecie. Gutiérrez za kierownicą Mitsubishi Eclipse Cross osiągnęła metę słynnego Dakaru na 26. pozycji w klasyfikacji generalnej.

Cristina Gutiérrez spędziła za kierownicą Mitsubishi Eclipse Cross 55 godzin, 56 minut i 14 sekund, przez 10 dni pokonując 3 096 kilometrów peruwiańskiego Dakaru. Oprócz 26. pozycji w klasyfikacji generalnej, dojechała także jako siódma w swojej kategorii T1.2 (modyfikowanych samochodów terenowych z napędem 4×4). To jedyny hiszpański kierowca, któremu udało się ukończyć Dakar w rywalizacji samochodów.

Cristina Gutiérrez znacząco poprawiła wynik w stosunku do swoich poprzednich startów w Dakarze, który kończyła na 38. w 2018 i 44. pozycji w 2017 r. Tym razem dojechała tuż za 25 najlepszymi zawodnikami, a metę przekroczyła prowadząc najwyżej sklasyfikowany pojazd Mitsubishi.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Wrażenia są nie do opisania, ponieważ samochód prowadził się doskonale od pierwszych minut i wszystko szło świetnie. Było kilka dni z problemami, które skończyły się dla nas karnym czasem – według mnie niezasłużonym – który uniemożliwił nam ukończenie rajdu na wyższej pozycji”. – podsumowała Cristina, po przekroczeniu mety w Limie.

Choć Cristina Gutiérrez walczyła o wyższą pozycję, zmniejszając pod koniec rajdu różnicę czasu, zabrakło jej niecałych 13 minut do wpisania się na listę 25 najlepszych w tej edycji Dakaru. Zapewnia jednak, że jest zadowolona z wyniku: „26. pozycja w klasyfikacji generalnej, w trzecim roku startów w Dakarze, to duży sukces.”

Dakar 2019 był nietypowy, krótszy niż zwykle i zorganizowany w całości w jednym kraju, co oznaczało, że niektóre fragmenty trasy przejeżdżano kilkukrotnie. Jednak tegoroczna edycja była również niezwykle trudna technicznie: „Ciężko powiedzieć, który Dakar oceniam jako najtrudniejszy, ale w tym roku były momenty szczególnie dla nas ciężkie” – przyznała zawodniczka. Niełatwo było stawić czoła wyjątkowo upalnemu drugiemu tygodniowi zawodów, kiedy w przedostatnim dniu temperatura we wnętrzu samochodu przekroczyła 60 stopni. Udało się uniknąć większych problemów dzięki niezawodności i dobremu przygotowaniu Mitsubishi Eclipse Cross, w którym Cristina czuła się bardzo pewnie: „Samochód reagował doskonale i daje wiele frajdy z jazdy.” Gutierrez jako oficjalny kierowca Mitsubishi Motors Hiszpania zaprezentowała się w tej edycji Dakaru bardzo dobrze, unikając większych błędów. Przyczynił się do tego cały zespół i jej partner w tej przygodzie, Pablo Huete, który w swoim pierwszym Dakarze okazał się równie dobrym mechanikiem, jak pilotem: „Był bezbłędny, niesamowity od pierwszego dnia. Jestem bardzo wdzięczna za zaufanie, jakim mnie obdarzył. Ma przed sobą wspaniałą przyszłość.”

W podobny sposób Paul mówił o Cristinie i swoim starcie w Dakarze: „Muszę jej podziękować za szansę, którą mi dała, dzięki której mogłem tu przyjechać i przeżyć to doświadczenie. To niesamowite, jak ona pracuje i jak jeździ. Udowodniła, że równie dobrze mogłaby przyjechać w dwudziestce najlepszych.”

Hiszpański zespół po ukończeniu rywalizacji podziękował wszystkim fanom, którzy wspierali ich podczas rywalizacji „Dziękujemy wszystkim, którzy codziennie nam kibicowali, przesyłając posty i wiadomości. Odczuwaliśmy to wsparcie bardzo mocno.”

Najnowsze

Agresywne zachowanie kierowcy BMW

Niektórzy kierowcy uważają, że inni użytkownicy dróg mają wręcz obowiązek ustępowania im drogi i robienia wszystkiego, aby ci nie musieli dotykać hamulca.

Samochód z kamerą i poprzedzające go auto wyprzedzały inne pojazdy poruszające się prawym pasem. Za nimi jechało, ze znacznie większą prędkością, BMW, którego kierowca nie chciał czekać, aż ci zakończą wyprzedzanie. Próbował się wepchnąć między te dwa samochody z prawego pasa, ale kierujący autem z kamerą mu tego w żaden sposób nie ułatwił.

Zaraz potem oba auta zjechały na prawo, aby przepuścić narwańca w BMW. Ten natychmiast z tego skorzystał, ale wcześniej kilka razy zajechał drogę kierowcy, który chciał wcześniej zakończyć wyprzedzanie w swoim tempie i nie miał powodu, aby ustępować mu miejsca.

Najnowsze

Tak się kończy hamowanie bez ABS-u

Dzisiaj wielu kierowców zapomniało już jak kiedyś hamowało się zimą bez ABS-u. To nagranie im to przypomni.

Według opisu nagrania za kierownicą Seicento siedziała mama odwożąca dziecko do szkoły. Nie poruszała się szybko, ale kiedy nacisnęła hamulec auto nagle wpadło w poślizg, zjechało na chodnik i o mały włos nie wpadło w rosnące obok drzewa.

Zdarzenie było potencjalnie bardzo niebezpieczne, ponieważ Seicento mogło uderzyć w drzewa, w auta jadące z naprzeciwka, albo w przechodnia. Na szczęście udało się tego uniknąć, a na chodniku nie było nikogo.

Najnowsze