Ewa Kania

Czy można stracić prawo jazdy za jechanie na rowerze po alkoholu? Przepisy są jasne

Starsi czytelnicy z pewnością pamiętają czasy, w których pijanych rowerzystów traktowano na równi z pijanymi kierowcami. Teraz prawo nie jest aż takie ostre, ale to nie znaczy, że rowerzyści mogą uważać, że mają taryfę ulgową. Co grozi za jazdę na rowerze po alkoholu?

Spis treści

Czy można jeździć rowerem po alkoholu?

Przepisy nadal tego surowo zabraniają. Będąc pod wpływem alkoholu nie można prowadzić żadnego pojazdu, nie tylko mechanicznego. Jednak jadąc pojazdem inny niż mechaniczny, grożą nam za to niższe kary.

Ile wynosi kara za jazdę po alkoholu na rowerze?

Podobnie jak w przypadku kierującego samochodem czy motocyklem, również kierujący rowerem musi liczyć się z wysokim mandatem za taki czyn. Jego wysokość zależy od stężenia alkoholu w organizmie:

  • powyżej 0,2 do 0,5 promila – 1000 zł
  • ponad 0,5 promila – 2500 zł

Rowerzysta nie musi jednak bać się punktów karnych, ani innych kar finansowych. Nie grozi mu także inna, typowa dla kierowców samochodów kara.

Kiedy można jechać lewym pasem? Za złamanie tych zasad grożą wysokie mandaty

Czy za jazdę na rowerze po alkoholu można stracić prawo jazdy?

Lata temu prawo nie rozróżniało, czy pijany jedzie samochodem czy rowerem – groziły za to takie same kary utraty uprawnień do kierowania. W ten sposób przejażdżka rowerem po kilku piwach mogła zakończyć się utratą prawa jazdy. Teraz takiej kary się nie stosuje, choć nadal istnieją okoliczności, w których możecie ją otrzymać.

Wszystko zależy od waszego zachowania oraz decyzji policjanta. Funkcjonariusz może uznać, że wasze zachowanie spowodowało zagrożenie w ruchu drogowym i skierować sprawę do sądu. Tam maksymalna grzywna to nawet 30 tys. zł. Sąd może też orzec wobec was zakaz prowadzenia pojazdów. Więc tak, nadal można stracić prawo jazdy za jazdę na rowerze po alkoholu.

Czy można jechać na rowerze po piwie bezalkoholowym?

Piwo bezalkoholowe oficjalnie nie jest napojem alkoholowym, więc tu nie ma przeciwskazań. Zalecamy jednak ostrożność.

Obecnie na rynku jest wiele rodzajów piwa bezalkoholowego, radlerów itd. Są także tak zwane piwa niskoalkoholowe, mające na przykład 2 proc. alkoholu. Często ten sam napój występuje w dwóch wariantach – 0,0 proc. oraz 2,0 proc. O pomyłkę nietrudno. Po jednym piwie niskoalkoholowym nie przekroczycie limitu 0,2 promila, ale zalecamy uwagę i ostrożność.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze