Upewnij się, że możesz jechać. Kampania „Ile mogę wypić”

Długi weekend majowy to okres wzmożonego ruchu na drogach – i zwiększonego niebezpieczeństwa. W 2011 roku nietrzeźwi kierowcy spowodowali 2075 wypadków, w których życie straciło 265 osób.

Nie ryzykuj życiem swoim i innych
fot. motocaina.pl

Rok temu podczas weekendu majowego zatrzymano aż 2268 nietrzeźwych kierowców, przy czym część z nich nawet nie wiedziała, że znajduje się pod wpływem alkoholu. Nieświadomie stanowili zagrożenie – dla siebie i innych.

W porównaniu ze statystykami policyjnymi z roku 2010, w 2011 niestety doszło do wzrostu liczby wypadków drogowych. Często kierowcy nie mają wystarczającej wiedzy dotyczącej spożycia alkoholu i czasu jego wydalania z organizmu. Nie zdają sobie sprawy, że trzeba brać poprawkę na szereg czynników: masę ciała, płeć, wiek, picie na pełny czy pusty żołądek. Ilość to jeszcze nie wszystko.

Przyjmuje się, że w ciągu godziny organizm mężczyzny jest w stanie spalić maksymalnie 100 mg alkoholu na każdy kilogram ciała. Kobiety w tym samym czasie spalają dawkę ok. 85 mg na każdy kilogram ciała. Oznacza to, że w ciągu godziny organizm ludzki nie jest w stanie spalić nawet ćwierci kieliszka wódki.

Wsiadając do auta nawet następnego dnia po zakrapianej imprezie ryzykujemy, że nadal jesteśmy „pod wpływem”.

Alkohol zmniejsza umiejętność oceny sytuacji, pogarsza refleks kierującego oraz negatywnie wpływa na rozumienie sygnałów odbieranych z otoczenia. W razie najmniejszych wątpliwości – lepiej przebadać się alkomatem. Stawką może być ludzkie życie i zdrowie.  .

Akcja społeczna „Ile mogę wypić?” (www.ilemogewypic.pl) zachęca do świadomego spożywania alkoholu. Sprawdź wirtualnym alkomatem, jak długo znajdujesz się pod wpływem alkoholu na stronie  http://www.ilemogewypic.pl/alkomat.php

Nie ryzykuj!

Rok 2011 w liczbach (źródło: policja.pl)

2717 to liczba wypadków z udziałem nietrzeźwych użytkowników dróg, w których zginęło 30 osób, a 3753 zostało rannych.

Nietrzeźwi kierowcy samochodów spowodowali 2075 wypadków, w których zginęło  265 osób.

299 wypadków zostało spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących motocyklami i motorowerami – 15 ofiar śmiertelnych.

Pijani rowerzyści spowodowali 244 wypadki, a śmierć poniosło 12 osób.

99 wypadków zostało spowodowanych przez pozostałe pojazdy, a zginęło w nich 8 osób.

 

Najnowsze

Fiat Viaggio debiutuje w Pekinie

Włosi planują podbijać chiński rynek motoryzacyjny. Ma im w tym pomóc właśnie zaprezentowany w Pekinie Fiat Viaggio. Chińczycy poznają go pod nazwą Fei Xiang.

Nowy Fiat Viaggio to kompaktowy sedan, którego konstrukcja opiera się na płycie podłogowej Alfa Romeo Giulietty. Zaprojektowano go oczywiście w Turynie, we współpracy Fiata i Chryslera. Viaggio ma 4,7 metra długości, 1,85 metra szerokości i rozstaw osi 2,71 metra.

Fiat Viaggio
fot. Fiat

Jeżeli chodzi o silnik, to będzie to turbodoładowana jednostka o pojemności 1,4 litra i mocy do wyboru – 120 lub 150 KM. Skrzynia biegów może być ręczna, 5-biegowa, ale również automatyczna, dwusprzęgłową, 6–biegowa, z podwójnym suchym sprzęgłem: samochód został pomyślany tak, żeby swobodnie współpracować z jedną i drugą.

Viaggio – czyli podróż. W tym wypadku podróż do Chin
fot. Fiat

Pierwsze egzemplarze trafią do sprzedaży pod koniec roku, na razie tylko na rynku chińskim. Produkować je będzie fabryka Gac-Fiat w Changsha.

Najnowsze

Nowe Audi A3: trzecia generacja

Na światowe rynki trafia trzecia generacja modelu Audi A3. Auto należące do segmentu premium samochodów kompaktowych zadebiutowało podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie.

Materiały wykorzystane przez Audi do produkcji nowego modelu są na tyle lekkie, że Audi A3 waży o 80 kg mniej od swojego poprzednika – 1175 kg. Długość pozostała ta sama (4,24 m), natomiast rozstaw osi wzrósł do 2,60 m, a słupek C jest pochylony jak w coupé. Z przodu wyróżnia się osłona chłodnicy „singleframe”, w opcji dostępne są reflektory w technologii Xenon plus z diodowymi światłami do jazdy dziennej.

Nowe Audi A3
fot. Audi

Przednie błotniki i maska silnika zostały wykonane z aluminium; większość elementów karoserii powstała natomiast z formowanej na gorąco stali o wysokiej wytrzymałości.

Kolorowy ekran systemu informacji kierowcy (należący do wyposażenia standardowego wersji Ambition oraz Ambiente) wyświetla trójwymiarową grafikę w wysokiej rozdzielczości.

Audi oferuje do wyboru trzy wersje wyposażenia: Attraction, Ambition oraz Ambiente. Klient może wybierać spośród wielu opcji sportowych oraz komfortowych, od systemu adaptive light z funkcją dynamicznego doświetlania zakrętów przez zawieszenie magnetic ride aż po szklany dach panoramiczny.

Audi A3 prezentowane w Genewie przy dźwiękach muzyki
fot. Audi

Pojawiły się też nowe systemy wspomagania kierowcy. Oferta obejmuje radarowy tempomat adaptacyjny, asystenta zmiany pasa ruchu (Audi side assist), asystenta toru jazdy (Audi active lane assist), system rozpoznawania znaków drogowych czy system bezpieczeństwa (Audi pre sense basic).

Nowe Audi A3 będzie dostępne z zupełnie nowymi jednostkami – trzema silnikami czterocylindrowymi. Dwa silniki TFSI oraz jeden TDI czerpią moc
z pojemności 1.4, 1.8 oraz 2.0 litrów. Wynosi ona odpowiednio 90 kW (122 KM), 132 kW (180 KM) oraz 105 kW (143 KM).

Silnik 1.8 TFSI standardowo współpracuje z siedmiostopniową przekładnią
S-tronic; jednostki 1.4 TFSI oraz 2.0 TDI pracują z sześciobiegową manualną skrzynią biegów. We wszystkich przypadkach napęd kierowany jest na przednie koła.

Audi A3 podczas prezentacji w Genewie
fot. Audi

Układ stabilizacji toru jazdy ESP jest wyposażony w elektroniczną blokadę mechanizmu różnicowego, co w założeniu ma zwiększać płynność prowadzenia pojazdu na zakrętach.

Za pomocą opcjonalnego systemu Audi drive select (w standardzie w wersji Ambition) kierowca może zmieniać działanie układu kierowniczego, parametry przyspieszenia oraz charakterystykę przełożeń. System uwzględnia również adaptacyjne amortyzatory, wykorzystujące technologię Audi magnetic ride.
Koła mają średnicę od 16 do 18 cali.

 

Najnowsze

MINI United 2012 – jesteś miłośniczką marki MINI?

Zbliża się doroczny zjazd wielbicieli brytyjskiej marki MINI: MINI United 2012. Uczestnicy imprezy będą mieli okazję wysłuchać koncertów światowych gwiazd, obejrzeć pokazy kaskaderskie i wziąć udział w prawdziwym rajdzie.

MINI Coupe'
fot. MINI

W dniach 11-13 maja na torze Formuły 1 Circuit Paul Ricard we francuskim Le Castellet odbędzie się czwarty już festiwal MINI United. Zabawa potrwa pełne trzy dni, a muzyczne wrażenia zapewnią artyści, m.in. Iggy and the Stooges, Martin Solveig, Gossip i The Ting Tings.

Oprócz tego zaplanowano szereg innych atrakcji: pokazy nowych modeli, wystawy modeli klasycznych, zawody i konkursy.

MINI przygotowało też szereg rajdowych wyzwań na torze Formuły 1 – Circuit Paul Ricard.Festiwalowy line-up:

Piątek , 11 maja:

Iggy and the Stooges, Martin Solveig, Hubert-Félix Thiéfaine, The Rifles, Naive New Beaters

Sobota, 12 maja:

Gossip, The Ting Tings, Ben Mazué, SOMA, Charlie Winston, Birdy Nam Nam

Więcej informacji pod adresem: www.MINIspace.com/MINIunited.

Najnowsze

Kupię talon na balon: zmiana 2

123456789

Przykładowa treść ogłoszenia

 

Najnowsze