Upewnij się, że możesz jechać. Kampania „Ile mogę wypić”

Długi weekend majowy to okres wzmożonego ruchu na drogach – i zwiększonego niebezpieczeństwa. W 2011 roku nietrzeźwi kierowcy spowodowali 2075 wypadków, w których życie straciło 265 osób.

Nie ryzykuj życiem swoim i innych
fot. motocaina.pl

Rok temu podczas weekendu majowego zatrzymano aż 2268 nietrzeźwych kierowców, przy czym część z nich nawet nie wiedziała, że znajduje się pod wpływem alkoholu. Nieświadomie stanowili zagrożenie – dla siebie i innych.

W porównaniu ze statystykami policyjnymi z roku 2010, w 2011 niestety doszło do wzrostu liczby wypadków drogowych. Często kierowcy nie mają wystarczającej wiedzy dotyczącej spożycia alkoholu i czasu jego wydalania z organizmu. Nie zdają sobie sprawy, że trzeba brać poprawkę na szereg czynników: masę ciała, płeć, wiek, picie na pełny czy pusty żołądek. Ilość to jeszcze nie wszystko.

Przyjmuje się, że w ciągu godziny organizm mężczyzny jest w stanie spalić maksymalnie 100 mg alkoholu na każdy kilogram ciała. Kobiety w tym samym czasie spalają dawkę ok. 85 mg na każdy kilogram ciała. Oznacza to, że w ciągu godziny organizm ludzki nie jest w stanie spalić nawet ćwierci kieliszka wódki.

Wsiadając do auta nawet następnego dnia po zakrapianej imprezie ryzykujemy, że nadal jesteśmy „pod wpływem”.

Alkohol zmniejsza umiejętność oceny sytuacji, pogarsza refleks kierującego oraz negatywnie wpływa na rozumienie sygnałów odbieranych z otoczenia. W razie najmniejszych wątpliwości – lepiej przebadać się alkomatem. Stawką może być ludzkie życie i zdrowie.  .

Akcja społeczna „Ile mogę wypić?” (www.ilemogewypic.pl) zachęca do świadomego spożywania alkoholu. Sprawdź wirtualnym alkomatem, jak długo znajdujesz się pod wpływem alkoholu na stronie  http://www.ilemogewypic.pl/alkomat.php

Nie ryzykuj!

Rok 2011 w liczbach (źródło: policja.pl)

2717 to liczba wypadków z udziałem nietrzeźwych użytkowników dróg, w których zginęło 30 osób, a 3753 zostało rannych.

Nietrzeźwi kierowcy samochodów spowodowali 2075 wypadków, w których zginęło  265 osób.

299 wypadków zostało spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących motocyklami i motorowerami – 15 ofiar śmiertelnych.

Pijani rowerzyści spowodowali 244 wypadki, a śmierć poniosło 12 osób.

99 wypadków zostało spowodowanych przez pozostałe pojazdy, a zginęło w nich 8 osób.

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze