Unikatowy Rolls – Royce z 1926 roku na aukcji

W 85. rocznicę powstania pierwszego konceptu sportowego pojazdu marki Rolls - Royce, model 10 EX postanowiono wystawić na aukcję. Kolekcjonerzy już zacierają ręcę, aby 27 czerwca przystąpić do licytacji tego niesamowitego pojazdu.

Tradycja Rolls-Royce’a w tworzeniu koncepcyjnych pojazdów sięga 1919 roku, kiedy to producent stworzył model Silver Ghost – nomen omen na jego projekcie opierał się prezentowany niedawno ekologiczny 102 EX.

Model 10 EX – zwany „Torpedo” z 1926 roku.
fot. RM Auctions

Model 10 EX – zwany „Torpedo” to kolejny koncept, który zbudowany został w 1926 roku. Samochód miał udowodnić, że Rolls – Royce potrafi wyprodukować nie tylko eleganckie, a zarazem ciężkie auta, ale także sportowy samochód, który może dawać całkiem niezłe (oczywiście jak na owe czasy) osiągi.

Model 10 EX – zwany „Torpedo” z 1926 roku.
fot. RM Auctions

Auto oczywiście zbudowano w oparciu o ramę modelu Phantom1, zmniejszono natomiast jego wymiary oraz postarano się o to żeby karoseria była znacznie lżejsza.

Sześciocylindrowy silnik o pojemności 7668 cm sześciennych i mocy około 50 KM, pozwalał osiągnąć prędkość 147 km/h, przy czym napęd przenoszony był na tylne koła za pośrednictwem skrzyni biegów o czterech przełożeniach. Auto posiadało również mechaniczne hamulce ze wspomaganiem.

Na podstawie danych zebranych w oparciu o testy 10 EX powstały kolejne sportowe koncepty 15 EX, 16 EX i 17 EX. Auto zostało również wypożyczone przez słynnego T. E. Lawrence – żołnierza i pisarza, znanego jako Lawrence z Arabii, który odbył 10 EX swoją pierwszą podróż po Europie.

Model 10 EX – zwany „Torpedo” z 1926 roku.
fot. RM Auctions

W 85. rocznicę powstania modelu postanowiono wystawić na sprzedaż odrestaurowany 10 EX. Pojazd podobno jest w idealnym stanie technicznym, jak również posiada pełną dokumentację. Według wyceny ekspertów auto warte jest nawet 800 tysięcy euro (3,2 miliona złotych), czy osiągnie tę cenę? Biorąc pod uwagę, że dwa lata temu za kwotę 480 tysięcy euro (1,9 miliona złotych) został sprzedany sportowy model 17 EX, są na to duże szanse.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze