Umowa kupna sprzedaży samochodu – jak sporządzić?

Kupiłeś wymarzone auto? A może właśnie przymierzasz się do sprzedaży twojego samochodu? W jednej i drugiej sytuacji niezbędne będzie sporządzenie umowy kupna sprzedaży pojazdu. Kto ma obowiązek przygotować ten dokument: sprzedawca czy nabywający? Jakie informacje powinny się w nim znaleźć? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule.

Kto sporządza umowę kupna sprzedaży samochodu?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu to istotny dokument nie tylko dla stron transakcji. Wgląd do tego dokumentu mieć będą także różne urzędy i instytucje, do których zaliczyć można chociażby wydziały komunikacji, skarbówkę czy towarzystwa ubezpieczeniowe. Właśnie dlatego powinien zostać sporządzony dokładnie. Co ciekawe, nie ma obowiązku przygotowywania go na specjalnym druku. Wystarczy zwykła kartka papieru, na której zapisane zostaną najważniejsze dane. Ale łatwiejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z gotowych druków, które można znaleźć w sieci.
W praktyce sporządzenie umowy to obowiązek sprzedającego. Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży auta?

Umowa kupna sprzedaży samochodu powinna zostać sporządzona w dwóch identycznych egzemplarzach. Do jej wypisania należy przygotować dokumenty tożsamości i dowód rejestracyjny pojazdu będącego przedmiotem umowy. Spisać trzeba także stan licznika. Warto jednocześnie sprawdzić aktualność ubezpieczenia OC oraz datę badań technicznych.

Jakie informacje powinna zawierać umowa kupna sprzedaży? Będą to:

  • data spisania umowy,
  • dane osobowe każdej ze stron umowy (imię i nazwisko, numer PESEL, adres zameldowania, seria i numer dokumentu tożsamości),
  • dane dotyczące przedmiotu sprzedaży (marka i model pojazdu wraz z numerem nadwozia oraz rokiem produkcji samochodu, ew. stan licznika),
    cena pojazdu.

Umowa musi zostać podpisana odręcznie zarówno przez kupującego, jak i sprzedającego. W dokumencie można zawrzeć także informacje odnoszące się do stanu technicznego auta.

Ważne!

Jeśli kupujesz auto od firmy, to sporządzenie umowy kupna sprzedaży nie jest w tym przypadku obowiązkowe. Wystarczająca będzie bowiem faktura VAT. Warto się jednak odpowiednio zabezpieczyć i taką umowę przygotować. Wówczas miejsce numeru PESEL zajmie NIP.

Zakup pojazdu a ubezpieczenie

Kupiony samochód najprawdopodobniej będzie już ubezpieczony. Dotyczy to w przypadku gdy decydujemy się na pojazd używany. Co zatem dzieje się z polisą w chwili, gdy auto zmienia właściciela? Czy jej ważność wygasa? Ma to miejsce tylko w przypadku ubezpieczenia AC. Nowy właściciel nie może z niego korzystać. Zupełnie inaczej wygląda kwestia ubezpieczenia OC. Niezależnie, czy umowa dotyczy samochodu, czy motocykla – polisa przechodzi na nabywcę pojazdu. Kiedy jej termin ważności się skończy, nabywca może przedłużyć umowę w tej samej firmie bądź zmienić ubezpieczyciela – decyzja należy już do niego.

Pamiętaj, aby wszystko dokładnie sprawdzić!

Zanim podpiszesz umowę kupna sprzedaży samochodu sprawdź, czy wszystkie informacje się zgadzają – to bardzo ważne. Zwróć uwagę także na wszystkie zapisy. Umowę najlepiej przeczytać na spokojnie. Często znajdują się w niej również zapisy o ewentualnym ograniczeniu odpowiedzialności sprzedawcy za wady pojazdu. Zweryfikuj również zgodność numeru VIN w dowodzie rejestracyjnym z numerem na tabliczce znamionowej.

Formalności nie należy realizować zbyt szybko i pochopnie, chodzi w końcu o Twoje pieniądze. Umowa kupna sprzedaży zabezpieczać ma przede wszystkim kupującego, dlatego to właśnie jemu powinno zależeć na sporządzeniu tego rodzaju dokumentu.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze