Ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę – co warto wiedzieć?

Planujesz podróż samochodem do innego kraju? Pamiętaj o bezpieczeństwie! Oprócz zakupu polisy turystycznej i EKUZ warto rozważyć także dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd autem za granicę. Choć Twoja obecna polisa OC zadziała na terenie niemal całej Unii Europejskiej, to o odpowiedni zakres holowania czy pomocy w razie problemów w trasie zadba jedynie właściwa ochrona assistance. Ważne informacje dotyczące ubezpieczenia auta na wyjazd na granicę znajdziesz w tym artykule. Przeczytaj i poznaj szczegóły zagadnienia!

Czy dodatkowe ubezpieczenie auta za granicę jest potrzebne?

Podróżując samochodem do wielu krajów, nie potrzebujemy dodatkowego ubezpieczenia pojazdu na czas podróży. Jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem posiadacza auta na wyjazd za granicę jest ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej), które i tak jesteśmy zobowiązani posiadać w Polsce. Jest ono ważne we wszystkich państwach UE i kilku innych krajach. 

Warto jednak rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia auta na wyjazd za granicę. Przyda się ono na przykład podczas przejazdu przez państwa nieuznające polskiej polisy. Można również rozszerzyć usługi assistance o zakres terytorium, do którego podróżujemy, by zyskać pewność otrzymania wsparcia w wybranym obszarze. 

Ponadto do niektórych krajów będziemy potrzebować również Zielonej Karty, czyli Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Jest to dowód posiadania obowiązkowego ubezpieczenia auta w: Albanii, Azerbejdżanie, Rosji, Białorusi, Iranie, Izraelu, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Rosji, Tunezji oraz Turcji. 

Co daje dodatkowe ubezpieczyć auta na wyjazd za granicę?

Ubezpieczenie na wyjazd autem za granicę to nie tylko sprawdzenie ważności obowiązkowej polisy OC. Zakup dodatkowej kompleksowej ochrony w postaci OC + AC + assistance daje nam gwarancję pełnego bezpieczeństwa w czasie każdej podróży samochodem. Jakie korzyści może zapewnić dodatkowe ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę? Oto najważniejsze plusy zakupu pełnego pakietu polisowego: 

  • brak dodatkowych kosztów w przypadku udziału w zdarzeniu drogowym;
  • zwrot kosztów w obliczu uszkodzenia auta (również na skutek wandalizmu czy ekstremalnych zjawisk pogodowych);
  • zwrot kosztów w przypadku kradzieży pojazdu;
  • opieka medyczna lub prawna w sytuacji uczestniczenia w zdarzeniu drogowym;
  • pomoc w dopełnieniu formalności w obcym państwie;
  • świadomość kompleksowej ochrony podczas całego wyjazdu;
  • możliwość cieszenia się urlopem i odpoczynkiem, nawet jeśli dojdzie do nieprzewidzianych zdarzeń.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie auta za granicę warto mieć?

Wybór ubezpieczenia na wyjazd autem za granicę powinien być uzależniony od potrzeb podróży oraz kraju docelowego. Kupno wybranych polis może okazać się przydatne także w dalszej perspektywie ochrony pojazdu w kraju. Dlatego warto zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia i rozważyć następujące polisy: 

Autocasco

Autocasco (AC) to dobrowolna polisa komunikacyjna. Choć nie jest obowiązkowa ani w kraju, ani za granicą, to często okazuje się przydatna podczas wyjazdów. Pokrywa bowiem koszty związane z naprawą szkód wyrządzonych z winy właściciela pojazdu lub powstałych w wyniku okoliczności losowych (np. zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny lub zjawisk atmosferycznych). 

Jeśli to Ty spowodujesz kolizję, w której ucierpi także Twoje auto, będziesz chroniony finansowo właśnie polisą autocasco. To ona pokryje koszty związane z naprawą pojazdu. Z taką ochroną nie trzeba martwić się o dodatkowe wydatki, które przywrócą auto do stanu sprzed stłuczki! AC zapewnia też (w zależności od warunków towarzystwa i zakresu ubezpieczenia) ochronę na wypadek kradzieży, ekstremalnych zjawisk pogodowych, kataklizmów oraz aktów wandalizmu. Dzięki temu będziesz spokojniejszy o swój pojazd, podróżując w nieznane rejony! 

To ważne! 

Wybierając dodatkowe ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę, upewnij się, że działa ona także poza obszarem naszego kraju. Ponieważ nie można kupić krótkoterminowej polisy autocasco, postaw na takie AC, które obejmie większy zasięg terytorialny (np. kraje UE lub cały kontynent), jeśli planujesz wyjeżdżać autem za granicę. Koniecznie sprawdź, jakie warunki AC za granicą ma w swojej ofercie ubezpieczyciel, by bezpiecznie podróżować poza obszar naszego kraju. 

Assistance

Wyjątkowo przydatnym rozszerzeniem ubezpieczenia auta na wyjazd za granicę może okazać się assistance. Zapewnia ono wsparcie w razie trudnych sytuacji na drodze, do których dojdzie podczas zagranicznych podróży. To szczególnie ważne, gdy jesteśmy w obcym kraju i zmagamy się z barierą językową. Ubezpieczenie ASS zapewnia profesjonalne wsparcie we wszystkich formalnościach, organizacji pomocy w obliczu nieprzewidzianych zdarzeń podczas podróży – pokrywa też związane z tym koszty. 

Assistance przydaje się zwłaszcza w takich sytuacjach, jak przebita opona lub awaria pojazdu na drodze. Zyskujemy wtedy gwarancję udzielenia nam pomocy mechanika, holowania, wypożyczenia auta zastępczego, a nawet noclegu w trasie. W zależności od wariantu towarzystwo zapewni też wsparcie medyczne lub prawne. Wybierając assistance za granicę, upewnij się, że działa ono we wszystkich krajach, przez które będziesz przejeżdżać. Towarzystwa proponują polisy o różnym zasięgu terytorialnym. 

Gdzie kupić ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę?

Obowiązkowe lub dodatkowe ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę możesz wykupić na przykład na stronie multiagencji CUK Ubezpieczenia. Dzięki znajdującym się tam nowoczesnym narzędziom sprzedażowym zyskasz dostęp do wielu aktualnych ofert znanych towarzystw w jednym miejscu – porównasz i kupisz je w kilka minut bez wychodzenia z domu! Więcej informacji o ubezpieczeniu auta za granicę znajdziesz w tym artykule: https://cuk.pl/porady/ubezpieczenie-samochodu-na-wyjazd-za-granice

Artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze