Ubezpiecz auto na wakacje

O czym warto pamiętać zanim wybierzemy się na wakacje własnym pojazdem? Czy wystarczy nam standardowe OC wybierając się do innego kraju Unii Europejskiej? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przeglądając aktualną polisę ubezpieczeniową? Co potrzebujemy, kiedy wyjeżdżamy do kraju spoza UE?

Osoby wybierające się na wakacje często pomijają problematykę ubezpieczeń swojego pojazdu, twierdząc, że przecież im to nie jest potrzebne. Jednak dobre ubezpieczenie komunikacyjne to podstawa bezpiecznego wyjazdu.

fot. Peugeot

Kiedy podróżujemy na terytorium Polski sprawa jest dość oczywista. Niezbędna jest polisa OC (ubezpieczenie obowiązkowe), oraz dla chętnych AC i NNW. Autocasco pokryje koszt naprawy, gdy spowodujemy stłuczkę, samochód zostanie uszkodzony przez czynniki zewnętrzne lub nastąpi jego kradzież. Polisa NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) pozwoli na wypłatę odszkodowania w przypadku poniesionych obrażeń fizycznych kierowcy i pasażerów. 

Wyjeżdżamy poza granice Polski
Na szczęście dla kierowców i właścicieli pojazdów weszły w życie ujednolicone rozwiązania ubezpieczeniowe na terytorium państw, których Biura Narodowe są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego, czyli krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy) oraz w Szwajcarii, Chorwacji i Andorze. Dzięki wprowadzonym zmianom, podróżujący własnym samochodem do któregoś z tych krajów, nie muszą posiadać Zielonej Karty.
– Jest to bardzo ważne gdy spowodujemy stłuczkę za granicą. Mamy wtedy ten komfort, że OC uprawniające do podróżowania po Polsce, pokryje także szkody wyrządzone obywatelowi lub obywatelom innego państwa. Zwalnia nas także z konieczności zakupu Zielonej Karty, która coraz częściej jest płatna – mówi Krzysztof Wiliński, specjalista ds. ubezpieczeń portalu ubezpieczenie.pl. 

fot. ubezpieczenie.pl

Poza Unią Europejską
Jeśli wybieramy się w podróż poza kraje należące do UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, niezbędna jest Zielona Karta –  czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. Jego cena jest zależna głównie od pojemności silnika i okresu, na jaki będzie wykupiona (od 15 dni do 1 roku). Posiadanie Zielonej Karty oznacza dla kierującego, że jego odpowiedzialność jest ubezpieczona zgodnie z wymogami prawa ubezpieczeniowego  odwiedzanego kraju. 

Niezależnie od tego gdzie jesteś
Ale co w sytuacji, gdy sprawca wypadku zbiegnie z miejsca zdarzenia lub musimy naprawić swój samochód? W razie problemów z ustaleniem sprawcy wypadku lub poważnej awarii naszego auta jedynym naszym ratunkiem jest polisa Autocasco. To ona stanowi główne źródło finansowania naprawy samochodu. Nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe, jednak jest bardzo pomocne i zaoszczędzi nam bardzo wielu problemów. Drobne usterki, jak spalona żarówka czy przebita opona, nie będą pokrywane przez któregokolwiek z ubezpieczycieli, dlatego też w razie pojawienia się drobnych problemów z samochodem musimy być przygotowani na ich opłacenie z własnych środków.

Warto się także zastanowić nad zakupem Car Assistance (CA), które zafunduje nam zakwaterowanie na czas likwidacji uszkodzeń, powrotu do miejsca zamieszkania lub wynajęcia samochodu zastępczego na czas, kiedy nasz pojazd będzie w warsztacie. Przy jej zakupie warto dokładanie sprawdzić na terenie jakich państw będzie mogła nam pomóc, gdyż nie wszyscy ubezpieczyciele w ofercie CA pokrywają wszystkie kraje.

Najnowsze

IV runda Pucharu Kobiet Motocaina.pl – relacja

W ubiegłą niedzielę na wrocławskim torze Niskie Łąki została rozegrana kolejna runda cyklu Niskie Łąki Cup i jednocześnie czwarta runda Pucharu Kobiet Motocaina.pl.

Liderka klasyfikacji pań Magdalena Becella
fot. niskielaki.com.pl

W zawodach wzięły udział trzy Panie: Magdalena Becella, Magda Jurek i Aleksandra Czuryło i właśnie im należą się duże brawa.

Startująca Hondą Civic Magda Becella była bezkonkurencyjna w klasie drugiej i pokonała zawodnika z drugiej pozycji (Tomka Jarosińskiego) o ponad 16 sekund, co na tym torze jest naprawdę dużym sukcesem.

Kolejna z pań, Magdalena Jurek, startująca BMW 323, zajęła drugie miejsce w najliczniej obsadzonej klasie – RWD. Rywalizację przegrała jedynie ze swoim mężem – Jakubem Jurkiem, ale na uwagę zasługuje fakt, że różnica czasowa sumy przejazdów między małżonkami wynosiła niespełna sekundę. Magda w pierwszej próbie miała lepszy czas od Jakuba, ale w drugiej to on okazał się szybszy.

Magda Jurek zajęła drugą lokatę.
fot. niskielaki.com.pl

Trzecia ze startujących Pań – Aleksandra Czuryło zajęła czwarte miejsce w klasie drugiej, zaznaczyć należy jednak, że to jest pierwszy sezon startów Oli w tego rodzaju imprezach i od początku roku zrobiła ogromne postępy. Liczymy więc, że w kolejnych zawodach będzie osiągać coraz wyższe lokaty.

Podsumowując tę eliminację Pucharu Kobiet Motocaina.pl, pierwsze miejsce zajęła Magdalena Becella, drugie Magda Jurek, a trzecie Aleksandra Czuryło. Panie zdobyły odpowiednio 10, 8 i 6 punktów w klasyfikacji rocznej i to właśnie one prowadzą w cyklu. W myśl regulamiu pod uwagę brane są wyniki z pięciu najlepszych eliminacji sezonu, więc każda z Pań (nawet tych, które jeszcze nie wystartowały w naszym cyklu) ma szansę na zwycięstwo w Pucharze.

Aleksandra Czuryło zadowolona z trzeciego miejsca.
fot. niskielaki.com.pl

W imieniu Organizatorów pragnę serdecznie zaprosić wszystkie Panie, które chcą sprawdzić swoje umiejętności kierowcy, do udziału w piątkowych treningach, gdzie bez presji czasowej i rywalizacji, można poćwiczyć jazdę samochodem po naszym torze. Na treningach są także osoby, które chętnie pojadą na prawym fotelu i udzielą cennych wskazówek co do specyfikacji i charakterystyki toru oraz techniki jazdy, co z całą pewnością zaprocentuje na samych zawodach.
Więcej szczegółów na stronie www.niskielaki.com.pl.

Najbliższa eliminacja Pucharu Kobiet Motocaina.pl odbędzie się 18. lipca. Serdecznie zapraszam wszystkie Panie, w tym dniu na zabraknie pozytywnych emocji i dużej dawki adrenaliny.

 

Najnowsze

SuperTest Ekonomii

320 kilometrów do pokonania na trasie Warszawa-Poznań, 20 samochodów i pytanie, kto pojedzie najekonomicznej, najekologiczniej i najbezpieczniej?

Czy nowe Polo zwycięży w SuperTeście?
fot. Volkswagen

20 najprzeróżniejszych aut ustawi się już wkrótce na starcie organizowanego przez Auto Klub Dziennikarzy Polskich VII Supertestu Ekonomii. Uczestnicy na trasie Warszawa-Poznań (od stacji Statoil do stacji Statoil – sponsora imprezy) sprawdzą, kto jeździ ekonomicznie, ekologicznie i bezpiecznie i jak sprawują się dostnępne na pokskim rynku samochody. Zwieńczeniem trasy będzie organizowany w Poznaniu Dzień Eco-Drivingu.

Wśród zawodników aż siedem załóg siądzie za kierownicą samochodów zasilanych gazem ziemnym. Będą to dwa minivany: Opel Zafira 1.6 CNG i Volkswagen Touran EcoFuel 2.0, samochody dostawcze: VW Caddy EcoFuel 2.0 i Iveco Daily 50C14G oraz Tedom – autobus.

Kompaktowa Honda Insight oraz debiutująca Honda CR-Z GT, a także były zwycięcza Supertestu z 2007 roku Toyota Prius reprezentować będą auta hybrydowe.

Nie zabraknie też aut tradycyjnych, napędzanych silnikiem spalinowym: Skody Fabii i Octavii, Volkswagena Polo Blue Motion, Citroena C3 1.6 HDi, Chevroleta Spark 1.2 i Fiata 500 z lubianym silnikiem 1.3 JTD MultiJet. Obok niewielkich gabarytowo aut na pewno wyróżniać będzie się też debiutujący w ekologicznych testach Infiniti FX – luksusowy SUV, który patrząc na jego parametry zwycięża raczej w kategoriach „największy”.

Na ciekawy test zapowiada się też przejazd Opla Astry. Dwa samochody trzeciej generacji zostaną wystawiane przez firmę Michelin i wyposażone w różne ogumienie. Czy Michelin Energy Saver po raz kolejny udowodni swoją przewagę nad mało ekonomiczną konkurencją?

Najnowsze

Charytatywna inicjatywa Mini

Motoryzacja i działalność charytatywna z sukcesem mogą iść w parze. Udowadnia to Mini już po raz kolejny przedstawiając nam niezwykłe samochody stworzone w szczytnym celu.

fot. BMW Group

Wszystko zaczęło się w 2003 roku, to właśnie wtedy niemiecki BMW Group poważanie zaangażował się w walkę z wirusem HIV i AIDS. Jak na wielki i znany koncern organizujący wiele nietypowych akcji marketingowych przystało, działania firmy miały dość nietypowy charakter i tak zostało już do dziś.

Co rok stworzone przez nanych projektantów lub domy mody, Mini, trafiają na aukcje i loterie, z któych dochód w całości przekazywany jest na cele charytatywne wspierające właśnie walkę z HIV. W tym roku coroczny bal odbędzie się 17 lipca i do sprzedaży wystawione zostaną na nim aż trzy dzieła sztuki – niepowtarzalne Mini o trzech różnych typach nadwozia: hatchback, county icabrio i trzech zupełnie innych image’ach.

fot. BMW Group

Do zeszłego roku całkowity dochód z aukcji wyniósł prawie pół miliona euro, czy w tym roku bogaci filantropi z Europy zadbają by się znacznie powiększył? Oby tak. Na zdjąciach trzy
samochody, które symbolicznie wspomogą potrzebujących.

 

fot. BMW Group

Najnowsze

Prace kobiet w konkursie Mazda Design

W konkursie Zoom-Zoom Mazda Design zakwalifikowanych zostało 480 prac, 10% z nich zostało zgłoszonych przez kobiety. Panie zgłaszały zarówno prace w kategorii samochód, jak i element użytkowy do samochodu. Oto najciekawsze z nich: odkurzacz, wazon, wózek do auta oraz specjalna strefa dziecka.

Projekt: Strefa dziecka

Autor: Marta Stec

fot. Marta Stec
fot. Marta Stec
fot. Mazda

Opis projektu: Projekt strefa „Świat Twojego dziecka” polega na stworzeniu domowej dziecięcej przestrzeni we wnętrzu tyłu samochodu. Poprzez zastosowanie różnego rodzaju pokrowców, nakładek na elementy tapicerki, pokrowce na pasy dzieci mogą poczuć się jak w domu. Elementy te mogą być modułowe przyczepiane na bezpieczne zaciski, rzepy itp. Wykonane powinny być z bezpiecznych materiałów, tłumiących uderzenia itp. Modułowość tych elementów może sprawić że rodzice mogą w dowolny sposób układać te elementy. Założenie jest takie, żeby wypełnić każdą wolną i możliwą do zaadaptowania powierzchnię. 

Projekt: Wazon

Autor: Magda Zygmuntowska

fot. Magda Zygmuntowska

Opis pracy: TRAVEL BAG/VASE FOR FLOWERS jedziemy na imieniny do cioci, babci,.. trzeba kupić kwiaty; zazwyczaj w samochodzie nie mamy co z nimi zrobić-  niektórzy chowają kwiaty do bagażnika dusząc je tym samym, inni kładą je na tylnym siedzeniu, albo nawet skłonni są wozić wiadro z wodą aby je uratować a co Ty robisz? podróżny wazon/ torba sprawi, że Twoje kwiaty dojadą w całości. wazon jest praktyczny (mocowany do zagłówka fotela) i składany niczym papierowa torba, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca; w podstawie ma zamykany otwór, aby łatwiej można było z niego wylać wodę 

fot. Dominika Drezner

Projekt: Odkurzacz

Autor: Dominika Drezner

Opis pracy: Projekt odkurzacza, jako gadżet dodawany przy zakupie samochodu. Jego linia stylistyczna jest ściśle związana z modelem auta. Jest częścią wyposażenia, formą użytecznego prezentu. 

Projekt: Wózek

Autor: Natalia Masełkowska

fot. Natalia Masełkowska

Opis pracy: Przedstawiam pomysł na wózek- torbę na zakupy. Każdy kto robi zakupy w hipermarketach wie ile czasu i wysiłku kosztuje wielokrotne przepakowywanie towarów. Ja proponuję dopasowany do wymiarów bagażnika – składany wózek, który na stałe będzięmy wozić w samochodzie. Wózek na „podwozie” zbudowane na zasadzie noszy karetkowych, czyli po podjechaniu do bagażnika – samo się chowa. Ma to działać tak: wyciągamy wózek z bagażnika, jedziemy po zakupy, które z taśmy pakujemy z powrotem do naszego wózka, wjeżdżamy wózkiem do bagażnika i voila!! Potem wyjeżdżamy z zakupami i wciągamy do domu.

Także panowie zabłysneli przydatnymi dla kobiet rozwiązaniami. Pan Miłosz Wróblewski przesłał projekt torby podręcznej nawiązujący do stylistyki marki „Mazda”, dodawany do każdego auta jako gratis z którym może utożsamiać się jego właściciel. Pisałyśmy o tym wcześniej tu.

Najnowsze