Quantcast
Karolina Chojnacka

Tym elektrykiem jeździli najważniejsi ludzie na świecie! Lider elektromobilności obchodzi w tym roku swoje 50-lecie!

Tym elektrykiem jeździły najważniejsze i najbardziej znane osoby ze świata polityki, sportu czy kultury jak były prezydent USA Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron, projektant mody Giorgio Armani, Diego Maradona czy amerykańska aktorka Sharon Stone.

We wrześniu tego roku jeden z najdłużej działających na świecie producentów pojazdów elektrycznych, firma Melex, obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Produkowane przez pół wieku Meleksy zdążyły zyskać ogromną  popularność. Można spotkać pod niemal każdą szerokością geograficzną, od Argentyny po Australię, nawet w tak egzotycznych krajach jak Papua-Nowa Gwinea czy Gwadelupa.

Melex - sukces „made in Poland”
Melex – sukces „made in Poland”, fot. materiały prasowe / Melex

Melex – sukces „made in Poland”

Wszystko zaczęło się od zamówienia amerykańskiego dealera, który przyjechał do Polski w poszukiwaniu firmy z doświadczeniem w projektowaniu i posiadającej odpowiednią infrastrukturę do produkcji. Jego wybór padł na mielecką fabrykę samolotów, WSK PZL Mielec. Wysłane wcześniej prototypy, wykonane w specjalnie utworzonym wydziale spodobały się odbiorcom i już w 1971 roku ruszyła produkcja seryjna. Wysokiej jakości, a jednocześnie niedrogi w porównaniu do konkurencji Melex, bardzo szybko podbił amerykańskie pola golfowe.

Melex - sukces „made in Poland”
Melex – sukces „made in Poland”, fot. materiały prasowe / Melex

Nazwa Melex powstała z połączenia słów „Mielec” i „eksport”. Niestety już w latach 80-tych plany firmy pokrzyżowało wprowadzone przez prezydenta USA embargo na produkty z bloku wschodniego, w związku z czym firma musiała poszukać nowych rynków zbytu i odejść od flagowego produktu jakim przez wiele lat była golfówka. Pojazdy pasażerskie i bagażowe szybko zawojowały Amerykę Południową, kraje Europy Zachodniej i Skandynawię. W 1993 roku w wyniku procesu restrukturyzacji w Polsce Melex został wyodrębniony jako osobna spółka, a udziały przejął inwestor z Warszawy.

W wyniku niegospodarności, mimo świetnego produktu w portfolio, firma w 2003 roku ogłosiła upadłość. Masę upadłościową przejął syndyk, jednak na szczęście nie zaprzestano produkcji. We wrześniu 2004 roku firmę kupił były dyrektor FSO, Andrzej Tyszkiewicz i jego małżonka Dorota. Nowi właściciele wprowadzili wiele potrzebnych zmian, które szybko przyniosły spodziewane efekty. Ofertę rozszerzono o pojazdy specjalne, a do stale powiększającej się sieci dealerów dołączyły kolejne kraje, tym razem z Europy Południowej i Bliskiego Wschodu.

Melex - sukces „made in Poland”
Melex – sukces „made in Poland”, fot. materiały prasowe / Melex

W chwili obecnej polska firma oferuje ponad 100 różnych modeli, które mogą przewozić od 4-ch do 8-miu osób oraz ładunki od 250 do 1250 kilogramów. Modele pasażerskie, bagażowe i specjalne są dostępne w dwóch liniach modelowych, N.CAR i N.CLASSIC, w wersji homologowanej w kategorii L7e i bez homologacji. Niewątpliwym atutem firmy jest Customizing co oznacza, że każdy z zamówionych modeli jest dostosowywany do indywidualnych wymagań klienta.

Melex – N.TRUCK, czyli pojazd elektryczny dla każdego

W 2017 roku rozpoczęto prace nad elektryczną ciężarówką DMC 3,5 tony o nazwie N.TRUCK. Firma twierdzi, że pojazd oprócz dowiezienia towaru będzie świetnie służył również do poruszania się po mieście w celu załatwienia codziennych spraw, takich jak np. odwiezienie dziecka do szkoły, odebranie paczki, załatwienia spraw w banku czy zrobienie zakupów. Wg statystyk dystans jaki pokonujemy w powyższym celu to maksimum 40 kilometrów dziennie, więc bez problemu jest go w stanie zapewnić każdy Melex. W tym momencie gotowy prototyp N.TRUCK poddawany jest testom i procesowi homologacji w kategorii N1. W przyszłym roku ma ruszyć produkcja i sprzedaż tego modelu.

Firma Melex jest w 100% polską firmą. Pół wieku ciężkiej pracy przyniosło spodziewane efekty. Ponieważ w ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie elektromobilnością, firma przewiduje jeszcze większe niż do tej pory zainteresowanie swoimi pojazdami i zapewnia, że dołoży wszelkich starań by przez następne 50 lat utrzymać pozycję jednego ze światowych liderów wśród producentów pojazdów elektrycznych.

Melex - sukces „made in Poland”
Melex – sukces „made in Poland”, fot. materiały prasowe / Melex

Źródło informacji: Melex, opracowanie własne

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze