Edyta Klim

Tworzy motocykle z tektury w skali 1:1 (film)

19-letni Henry Goncalves z Sao Paolo od 15 lat pasjonuje się motocyklami. Do tej pory nie mógł sobie pozwolić na zakup motocykla, więc w ramach hobby szkicował je i budował małe modele. Pewnego dnia wpadł na pomysł, że zrobi model motocykla w realnym rozmiarze.

Pierwszym modelem 1:1 została Honda CB 600 F Hornet, którą Henry budował przez 10 miesięcy. Druga replika, odtwarzająca BMW R 1200, została zbudowana w znacznie krótszym czasie, pomimo większej złożoności projektu. Amortyzatory i kilka innych elementów wykonane jest z rur PVC, ale większość wykorzystanego do budowy materiału to tektura.

Henry zaczął dzielić się swoją pasją w internecie i w krótkim czasie stał się na tyle znany, że na swoim budowaniu modeli i rysunkach zaczął zarabiać. Być może wkrótce uzbiera na ten wymarzony, prawdziwy motocykl.

Najnowsze

Edyta Klim

Indyjski kask motocyklowy tylko dla kobiet

W Indiach coraz więcej kobiet korzysta z motocykli i skuterów – dostrzegli to także producenci kasków i stworzyli model specjalnie dla kobiet.

Indyjska marka Steelbird Hi-Tech India po raz pierwszy w historii wypuściła model kasku dedykowany kobietom. Model SBH-26 BELLA zaprojektowany został we Włoszech, a jego wygląd zainspirowany jest kwiatami, więc otwory wentylacyjne mają kształt liści, a kolory są soczyste.

https://www.youtube.com/watch?v=_lH9lX8t4os

W procesie projektowania kobiecego kasku wzięto pod uwagę opinię ok. 100 motocyklistek w specjalnie stworzonej ankiecie. Dlatego tak stworzony kask damski, według producenta, jest lżejszy od męskiego, bardziej zwarty, elegancki i zdecydowanie wygodniej się go nosi. 

Kask do sprzedaży trafi na początku 2021 roku, w kilku kolorach do wyboru i możliwością dokupienia wzoru w postaci kalkomanii. SBH-26 BELLA ma spełniać kryteria norm ISI, jak i europejskich.

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Formuła 1 zmienia godziny wyścigów!

W sezonie 2021 europejskie wyścigi będą rozpoczynać się o 14:00.

Przed sezon 2018 wyścigi europejskie startowały o godzinie 14:00. Od sezonu 2018 europejskie wyścigi rozpoczynały się o 15:10. Była to dość znacząca zmiana, którą wymusiły stacje telewizyjne, które liczyły, że dzięki nowej godzinie startów uda im się przyciągnąć większą liczbę widzów przed telewizory i lepiej zaplanować wcześniejszy program.

Przeczytaj też: Nowy sezon F1 wystartuje później niż planowano? Wszystko na to wskazuje

I chociaż późniejsza godzina przyniosła pewne korzyści, to nie znalazła poparcia w padoku. Personel zajmujący się pakowaniem sprzętu nierzadko pracował do późnych godzin nocnych, a czas przed wyścigiem był niewykorzystany. Niepełna godzina skomplikowała czasy wyjazdów z alei serwisowej i ceremonie poprzedzające główne wydarzenie weekendu.

Jak dowiedział się portal Motorsport.com Formuła 1 zaproponowała zespołom, aby wszystkie wyścigi ponownie ruszały o pełnej godzinie. W przypadku europejskich Grand Prix standardową porą miałaby być ponownie 14:00, a godziny rozpoczęcia wyścigów pozaeuropejskich będą dopasowane tak, aby zapewnić jak największą widownię.

Propozycje zmian prawdopodobnie zostaną zaakceptowane przez zespoły.

Przeczytaj też: Kierowcy Formuły 1 wybrali najlepszego spośród siebie w sezonie 2020! Zgadniecie na kogo głosowali?

Najnowsze

Edyta Klim

Motocyklistki w kampanii przeciw przemocy domowej wobec kobiet w Afganistanie

10 młodych motocyklistek dołączyło do kampanii, która ma zwrócić uwagę na kwestię praw kobiet w Afganistanie.

Afgańskie kobiety zorganizowały 16-dniową kampanię uświadamiającą, mającą na celu zwalczanie wszelkich form przemocy domowej. Start kampanii przypadł na 25 listopada, który jest Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. W tym patriarchalnym kraju, w przeciągu ostatnich 10 miesięcy, zgłoszono 3888 przypadków przemocy domowej, a jest to tylko ułamek faktycznej ich liczby, która wciąż rośnie.

Według urzędników AIHRC (Niezależna Komisja Praw Człowieka w Afganistanie) przestępstwa stają się też coraz bardziej brutalne, a 35 % zarejestrowanych przypadków obejmuje fizyczne znęcanie się, takie jak: morderstwo, napaść, okaleczenie lub zmuszanie do pracy.

Około 60 lat temu ONZ ogłosiła 25 listopada Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Co roku organizowane są akcje, mające na celu tworzenie lepszego świata dla kobiet, które zwykle trwają przez kolejne 16 „Dni Praw Człowieka”. Te skoordynowane kampanie koncentrują się na rozwiązywaniu min. takich problemów, jak przemoc w rodzinie.

Do ostatniej edycji kampanii w Afganistanie dołączyły motocyklistki, które nadal w większości kraju postrzegane są negatywnie. Kobiety na skuterach i motocyklach akceptowane są jedynie tam, gdzie trudno dotrzeć, czyli w górskich i odludnych częściach Afganistanu.

Dlatego motocyklistki z prowincji Daykundi zaapelowały do innych rodzin o umożliwienie matkom i córkom korzystania na co dzień z motocykli i skuterów. Zdecydowanie miałoby to pozytywny wpływ na ich możliwości przemieszczania się, podjęcia nauki i pracy:

– To wydarzenie zostało zorganizowane, aby pokazać, że jazda motocyklem to normalna czynność, a kobiety mają prawo do codziennego życia otwartego, bezpiecznego i w lepszym środowisku – mówi Marzieh Hamdard, dyrektor Biura ds. Kobiet w prowincji Daykundi.

 

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Luty będzie przełomowym miesiącem dla Astona Martina

Po ponad 60 latach bolidy Astona Martina ponownie znajdą się w stawce Formuły 1.

Aston Martin wraca do Formuły 1 jako zespół fabryczny dzięki inwestycji kanadyjskiego miliardera Lawrence’a Strolla, który przekształcił zespół Racing Point w Aston Martin F1 Team.

Transformacja powoli nabiera tempa. Już dokonała się w mediach społecznościowych, a teraz zespół poinformował, że w lutym zaprezentuje światu swój nowy samochód oraz barwy. W wydarzeniu wezmą udział kierowcy zespołu – czterokrotny mistrz świata Sebastian Vettel i Lance Stroll.

Przeczytaj też: Aston Martin ma nowego współwłaściciela… to kierowca Formuły 1!

Szef ekipy, Otmar Szafnauer, wyznał:

Minął rok od początku przygotowań i nie możemy doczekać się reakcji na ujawnienie naszej nowej tożsamości w Formule 1. Reprezentowanie tak kultowej marki to ogromny przywilej dla każdego członka zespołu.

Aston Martin wraca do Formuły 1

Przeczytaj też: Nowy sezon F1 wystartuje później niż planowano? Wszystko na to wskazuje

Na razie wiadomo, że kolorystyczna koncepcja samochodu będzie oparta na klasycznej, wyścigowej zieleni Astona Martina. Data premiery bolidu nie jest znana.

Najnowsze