Katarzyna Frendl

Powstanie kolejne 9 km trasy S7 na Mazowszu – jest umowa na odcinek Czosnów-Kiełpin na przedmieściu Łomianek

Kolejny odcinek S7-ki Czosnów-Kiełpin ma swojego wykonawcę. Kiedy możemy spodziewać się realizacji umowy?

Trasa S7 Czosnów-Kiełpin to fragment drogi krajowej Warszawa-Gdańsk. Droga przebiega przez tereny zurbanizowane, na których zlokalizowanych jest wiele przedsiębiorstw, hal produkcyjnych, zakładów pracy. Przebudowa drogi w znacznym stopniu ułatwi komunikację mieszkańców z Warszawą (aglomeracją miejską), a także usprawni i przyspieszy działanie przedsiębiorstw zlokalizowanych w okolicy.

Wartość kontraktu brutto to 536 313 784,41 zł.

Firma specjalizująca się w budowie i modernizacji infrastruktury drogowej na terenie całej Polski, podpisała umowę (jako lider konsorcjum) z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych
i Autostrad (GDDKiA) na projekt i budowę drogi ekspresowej S7 na odcinku od węzła Czosnów (z węzłem) do miejscowości Kiełpin. Kiedy możemy spodziewać się realizacji i co dokładnie zostanie wybudowane?

Podpisanie umowy z FABE - fot. GDDKiA Oddział Warszwa
Podpisanie umowy z FABE – fot. GDDKiA Oddział Warszwa

Trasa S7 Czosnów-Kiełpin – węzły drogowe, wiadukty, kładki

Zadaniem firmy FABE, która wygrała przetarg jako lider konsorcjum, oraz firm SP Sine Midas Stroy (Kazachstan) i Yörük Yapi İnşaat (Turcja), jest zaprojektowanie i wybudowanie około 9 km trasy głównej drogi ekspresowej S7, która przebiega pomiędzy miejscowościami Czosnów i Kiełpin. W ramach kontraktu wybudowane zostaną trzy węzły drogowe:

  • Czosnów,
  • Palmiry
  • Sadowa

Powstanie także Obwód Utrzymania Drogi (OD) z budynkiem administracyjno-socjalnym i budynkami towarzyszącymi.

Trasa S7 Czosnów-Kiełpin
Trasa S7 Czosnów-Kiełpin

Ponadto, firma wykona nowe obiekty inżynierskie w ciągu drogi ekspresowej i dróg krzyżujących się z drogą ekspresową, pozwalające na komunikację poprzez ruch samochodowy i pieszy. Powstanie:

  • 5 wiaduktów drogowych,
  • 4 kładki dla pieszych
  • 2 przejścia dla zwierząt.

Firma zajmie się również przebudową istniejącej infrastruktury podziemnej i naziemnej, a trasy dróg istniejących zostaną dostosowane do nowo projektowanej infrastruktury drogowej.

Co to dokładnie oznacza? To, że w miejscu obecnej dwujezdniowej i dwupasowej DK7 powstanie dwujezdniowa ekspresówka z trzema pasami ruchu. Ponadto powstaną drogi równoległe do obsługi ruchu lokalnego, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

trasa S7 Czosnów-Kiełpin
Trasa S7 Czosnów-Kiełpin

Trasa S7 Czosnów-Kiełpin – kiedy powstanie?

Umowę między FABE i GDDKiA podpisano 16.11.2023 r. Etap planowania potrwa około 17 miesięcy. Następnym krokiem będzie uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Czas realizacji umowy to 36 miesięcy od daty jej zawarcia. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (od 16 grudnia do 15 marca). Przy sprawnym przebiegu procesu projektowania (uzyskiwania niezbędnych uzgodnień i decyzji), jak i realizacji kierowcy z nowej trasy będą mogli skorzystać wiosną 2027 r. 

 „Jesteśmy dumni, że możemy realizować tak ważny i prestiżowy projekt dla rozwoju infrastruktury drogowej w Polsce. Nasza firma ma bogate doświadczenie i kompetencje w tej dziedzinie, a także dysponuje nowoczesnym sprzętem i technologiami. Jesteśmy przekonani, że sprostamy wszystkim wymaganiom i wyzwaniom związanym z budową drogi ekspresowej S7. To dla nas kolejny dowód, że nasza firma w ostatnich latach prężnie rozwija się na polskim rynku i cieszy się uznaniem i zaufaniem naszych zleceniodawców” – powiedział Fatih Budan, prezes FABE.
Trasa S7 Czosnów-Kiełpin

Aktualnie FABE prowadzi prace na odcinku Tychów Stary – Starachowice (droga wojewódzka nr 744) wraz z budową obwodnicy Starachowic, na obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego – droga krajowa nr 9, przy budowie drogi ekspresowej S7 na odcinku Miechów – Szczepanowice. Jedną z najbardziej złożonych inwestycji jest budowa obwodnicy Morawicy i Woli Morawskiej w ciągu drogi krajowej nr 73. W ramach prac powstanie estakada o rozpiętości przęsła ok. 110 metrów i długości 456 m, która budowana jest w technologii betonowania nawisowego. Ukończenie inwestycji zaplanowano na 2026 r.

W 2023 roku FABE podpisała również umowy na budowę południowej obwodnicy Morawicy (w ciągu drogi wojewódzkiej nr 766 od skrzyżowania z projektowaną obwodnicą drogi krajowej nr 73) oraz na wykonanie infrastruktury w Parku Technologicznym w Książu Wielkim.

Trasa S7 Czosnów-Kiełpin
Trasa S7 Czosnów-Kiełpin

Trasa S7 – kiedy wjedziemy nią do Warszawy?

Kierowcy mają już do dyspozycji 275 km drogi ekspresowej od węzła Gdańsk Południe do Płońska. Z dalszych 57 km trasy do Warszawy w realizacji jest odcinek Płońsk – Czosnów. Ten 35-kilometrowy fragment S7 zostanie udostępniony w 2025 r.

Natomiast w październiku 2023 r. GDDKiA ogłosiło przetarg na zaprojektowanie ostatniego odcinka północnego wlotu do stolicy, ok. 12,9 km nowego przebiegu drogi ekspresowej, pomiędzy Kiełpinem a Trasą Armii Krajowej (S8) w Warszawie.

Tu dowiesz się więcej o S7 na odcinku Warszawa-Tarczyn.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze