Agnieszka Serafinowicz

Ruszył największy drogowy transport w historii kraju. Elementy maszyny TBM jadą przez Polskę. Jakie utrudnienia czekają kierowców?

W nocy z 11 na 12 listopada 2022 roku ruszył transport maszyny TBM (Tunnel Boring Machine), która wydrąży tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica (woj. podkarpackie). Przedstawiamy plan przejazdu na pierwsze kilka dni wraz z utrudnieniami, jakie będą czekać kierowców na trasie tego wyjątkowego transportu, który będzie podróżować wyłącznie nocą.

Kolumna pojazdów ruszyła z Portu Famet pod Opolem w piątek (11 listopada) o godz. 22:00 i poruszać się będzie ul. Berylową i Oświęcimską. Kolejno drogą wojewódzką nr 423 (DW423) konwój przejedzie przez miejscowości Przywory i Chorula oraz dalej DW424 w kierunku wjazdu na autostradę A4 w okolicach węzła Krapkowice. Dzienny postój zaplanowano na tymczasowej drodze dojazdowej.

Noc z 12 na 13 listopada – zamknięcie autostrady A4

W sobotę 12 listopada o 22:00 kolumna pojazdów wjedzie na autostradę A4 na wysokości węzła Krapkowice. W tym czasie autostrada A4 (km 249) zostanie zamknięta pomiędzy węzłami Opole Południe i Krapkowice w obu kierunkach na ok. godzinę. Bieżące informacje o utrudnieniach będą wyświetlane na tablicach zmiennej treści ze wskazaniem węzłów, na których można będzie zjechać na drogi alternatywne.

Od godzin popołudniowych, w sobotę (12 listopada), wystąpią na tym odcinku (km 249) utrudnienia związane z demontażem barier ochronnych w pasie rozdziału. W kierunku Katowic i Wrocławia nastąpi zwężenie lewego pasa ruchu – kierowcy będą mogli się poruszać prawym pasem. Taka zmiana organizacji ruchu będzie obowiązywała do wczesnych godzin porannych w niedzielę (13 listopada).

Na wysokości Góry św. Anny (około godz. 00:30) zaplanowano 45-minutowy postój konwoju. Około godziny 3:00 (13 listopada) konwój z elementami maszyny TBM wjedzie na teren województwa śląskiego, gdzie postój dzienny zaplanowano na parkingu za PPO Żernica.

Na odcinku woj. opolskiego w ciągu autostrady A4 transport będzie się poruszał między godziną 22:00 a 3:00 rano z maksymalną prędkością 10 km/h, całą szerokością jezdni. GDDKiA w oficjalnym komunikacie apeluje do kierowców, by w danym rejonie w czasie przejazdu korzystali z tras alternatywnych.

Noc z 13 na 14 listopada – wyłączenie łącznicy węzła Sośnica Gliwice między A4, a A1

W niedzielę (13 listopada) około godziny 22:00 transport rusza dalej i będzie trwał aż do dotarcia do następnego miejsca postoju wyznaczonego na MOP Woźniki, co planowane jest w godzinach porannych 14 listopada (poniedziałek). Z przejazdem po tym odcinku wiążą się największe utrudnienia w województwie śląskim. Kolumna transportowa bowiem przejedzie przez największy w Polsce węzeł autostradowy na połączeniu A4 i A1 w Gliwicach.

Już 10 listopada (czwartek) została wyłączona z ruchu łącznica węzła Sośnica Gliwice na relacji A4 z kierunku Wrocławia w kierunku A1 do Łodzi. Jej wyłączenie z ruchu spowodowane było koniecznością demontażu kolidującej z transportem infrastruktury autostrady, między innymi jej oświetlenia. Objazd wyznaczono łącznicami węzła w kierunku Gliwice a dalej w kierunku Łodzi. Usunięcie tej zmiany organizacji ruchu nastąpi 16 listopada (środa).

Przejazd TBM mapka

Bezprecedensowy gigant na drodze

Do przewozu największych elementów wykorzystane zostaną zestawy o wymiarach jeszcze nie notowanych na polskich drogach. Szerokość 9 metrów, długość 74 metry, waga ok. 260 ton, co łącznie z ładunkiem wyniesie ok. 500 ton! Największy zestaw składa się z ciągnika balastowego ciągnącego zestaw, dwóch platform z ładunkiem oraz drugiego ciągnika balastowego pchającego zestaw. Maksymalna prędkość, z jaką będzie się poruszać ten transport do 10 km/h. Przejazd do docelowego miejsca wykorzystania maszyny TBM potrwa ok. 20 – 25 dni. Trasę przejazdu pokazuje powyższa mapka.

GDDKiA ogłosiła konkurs na nazwę dla maszyny TBM – musi to być imię żeńskie

GDDKiA na propozycje czeka do 23 listopada 2022 roku. Aby wziąć udział w Konkursie „Nazwij maszynę TBM”, należy przesłać propozycję nazwy (wraz z imieniem i nazwiskiem osoby zgłaszającej) na adres nazwijTBM@gddkia.gov.pl. Co ważne, zgodnie z tradycją, imię powinno być żeńskie. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 21 grudnia 2022 r. Szczegóły oraz regulamin konkursu znajdziecie na specjalnej stronie internetowej

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze