Toyota napędzana… lemoniadą

Japoński koncern prezentuje kolejny film z cyklu "napędzany czymkolwiek". Porusza on kwestię marnowania produktów, które można byłoby wykorzystać do zasilania samochodu.

Toyota w swojej najnowszej produkcji znów porusza temat marnowania zasobów. Tym razem chodzi o jedzenie. Bardzo często latem w Stanach Zjednoczonych dzieci ustawiają stoiska z ręcznie robioną lemoniadą, którą próbują sprzedawać. Jednak pod koniec dnia młodociani biznesmeni wylewają swój produkt do śmieci. Identyczny problem dotyka dużych producentów, sklepów i supermarketów na całym świecie, które marnują tony jedzenia.

Dlatego Toyota postanowiła zaprosić do udziału w filmie amerykańską satyryczkę Nikki Galsser, która pokazała dużo lepsze rozwiązanie. 

Nieprzydatne produkty można wykorzystać do produkcji wodoru, który po połączeniu z tlenem w ogniwach paliwowych uwalnia energię. Tą z powodzeniem można wykorzystywać do zasilania nie tylko samochodu, ale także domów, biur lub innych urządzeń.

Seria „napędzany czymkolwiek” to projekt Toyoty, który towarzyszy wprowadzeniu na rynek modelu Mirai. Samochód napędzany wodorem zadebiutował w grudniu zeszłego roku w Japonii, gdzie w ciągu miesiąca sprzedał się w liczbie 1500 egzemplarzy.  Pierwszym nabywca był premier Japonii, Shinzo Abe. Auto bardzo dobrze sprzedaje się w Kalifornii, gdzie zebrano już 1100 zamówień.

https://www.youtube.com/watch?v=aYYT7LEBFYo

Najnowsze

Kolejarze chcą zabierać prawo jazdy

Zgodnie z nowymi przepisami policja zabiera już prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. Kolejarze apelują, żeby stosować podobną karę za łamanie przepisów na przejazdach kolejowych.

Temat bezpiecznych przejazdów kolejowych powraca jak bumerang. Na całym świecie realizowane są kampanie mające włączyć myślenie u kierowców w tym newralgicznym miejscu. W starciu z pędzącym pociągiem nie mamy szans, nawet w najbezpieczniejszym samochodzie na świecie.

Od początku tego roku na przejazdach kolejowych doszło w Polsce do 89 wypadków i kolizji. W 98 procentach przypadków powodem takiego zdarzenia była nieuwaga kierowców. 

Aktualne przepisy przewidują, że osoby ignorujące nakaz zatrzymania się przed torami kolejowymi będą karane mandatem w wysokości 100 złotych oraz dwoma punktami karnymi. Kolejarze proponują zaostrzenie tych przepisów. Drugie przewinienie tego typu powinno być karane automatycznym zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące. Policja podchodzi na razie do tego bardzo sceptycznie, tłumaczące, że jest to zbyt surowa kara. Przedstawiciele PKP zamierzają walczyć o zmianę przepisów.

Najnowsze

„Zostawcie szminkę w domu” – apel do kobiet

Strażnicy miejscy w Rzymie stracili cierpliwość do kobiet za kółkiem. Grożą surowymi karami kobietom, które używają szminki podczas jazdy.

Apel o pozostawieniu szminki w domu to część akcji o nazwie „Ręce na kierownicy”. Straż miejska w Rzymie apeluje do kobiet, które notorycznie malują się za kierownicą lub podczas postoju na światłach.

To jednak nie wszystko, bowiem jest jeszcze kilka innych czynników, które wpływają na rozproszenie uwagi kierowców. Funkcjonariusze zwracają też uwagę na rozmowy telefoniczne, pisanie sms-ów oraz jedzenie w trakcie prowadzenia samochodu. 

Za te wszystkie czynności, które uniemożliwiają bezpieczne trzymanie rąk na kierownicy przewidziany jest dość wysoki mandat. Straż miejska i policja będą karać w Rzymie mandatami w wysokości 169 euro. Za takie wykroczenie przypisanych również 5 punktów karnych.

Najnowsze

Dlaczego Jodie Kidd odpuściła Top Gear?

Przez ostatnie tygodnie przewijały się nieustające spekulacje na temat tego, kto poprowadzi nową odsłonę Top Gear wraz z Chrisem Evansem. W ekipie na pewno nie pojawi się typowana Jodie Kidd. Dlaczego podjęła taką decyzję?

Okazuje się, że w tej ekipie nie pojawi się Jodie Kidd, która tłumaczyła się z tej decyzji na łamach jednego z brytyjskich magazynów. „Codziennie ktoś zadaje mi pytanie, czy to zrobię? Nie, nie zrobię tego. Jednak czuję się zaszczycona, że ludzie myślą, iż mogłabym wejść w te buty, szczególnie jako kobieta”.

Z jednej strony chciałaby być częścią nowego programu, ale podczas wywiadu zwróciła uwagę, że jako samotna matka, jest już dość zajęta i ma na głowie kilka projektów, w które jest bardzo zaangażowana. Takie przedsięwzięcie musiałoby ją pochłonąć całkowicie. Kidd podkreśliła też, że na świecie jest coraz więcej nie tylko kobiet za kierownicą, ale także kobiet kochających samochody. Dodała, że byłoby wspaniale, gdyby w Top Gear pojawił się kobiecy punkt widzenia. 

Fani Jodie Kidd będą mogli ją nadal oglądać w programie The Classic Car Show na Channel 5 w Wielkiej Brytanii.

Najnowsze

Po 44 latach Klasa S znów jako kabriolet

Już za kilka tygodni ruszają targi motoryzacyjne we Frankfurcie. Nie zabraknie tam nowości, a wśród nich na pożegnanie lata, pojawi się Mercedes Klasy S z otwieranym dachem.

Producent określa go mianem „najbardziej komfortowego kabrioleta na świecie”. Mercedes Klasy S Cabrio bazuje na modelu S Coupe, dlatego nie powinno w nim zabraknąć luksusowych materiałów takich jak drewno, skóra czy metale szlachetne.

Nowy model będzie wyposażony w podgrzewane siedzenia, inteligentną klimatyzację oraz system Airscarf, ogrzewający okolice szyi, a także Aircap odpowiadający za ochronę przed wiatrem.

To na razie wszystko na temat nowego modelu. Szef Mercedesa podkreślił, że po 44 latach niemiecki producent znów będzie oferował Klasę S w wariancie z otwieranym dachem.

Najnowsze