Agnieszka Serafinowicz

Toyota Corolla 2023 odświeżona – co zmieniono?

Toyota Corolla 2023 otrzymała nowe jednostki hybrydowe, są mocniejsze i mają być jeszcze bardziej oszczędne, co jeszcze zmieniono w odświeżonej gamie tego kompaktu?

Spis treści

Toyota zaprezentowała odświeżony model najnowszej, 12. generacji popularnego modelu Toyota Corolla. Ta generacja obecna jest na rynku od 2019 roku. Co zmienia tegoroczna modernizacja, która trafi do sprzedaży jeszcze w pierwszym kwartale 2023 roku? Sprawdzamy.

Toyota Corolla 2023

Toyota Corolla 2023 – dwa nowe napędy hybrydowe

Dotychczasowa gama dwóch zelektryfikowanych napędów hybrydowych Toyoty Corolli została zmodernizowana. Pod maską najnowszych, hybrydowych wariantów popularnego kompaktu znajdują się dwa warianty układu hybrydowego piątej generacji. Pojemność jednostek spalinowych stanowiących część układu hybrydowego się nie zmieniła, dalej do wyboru są dwa warianty silników benzynowych o pojemności 1,8 oraz 2,0 l. Producent chwali się zmianami w jednostce sterującej PCU, udoskonalono również przekładnię elektryczną, a komponent elektryczny wyposażono w mocniejszy akumulator litowo-jonowy.

W efekcie moc hybrydowego układu napędowego opartego na silniku 1.8 wzrosła do 103 kW (z 90 kW przed zmianami), czyli 140 KM (122 KM przed zmianami). Producent podaje, że nowa Corolla z tym układem napędowym rozpędza się do 100 km/h w czasie 9,1 s, to rezultat o 1,8 s lepszy od wersji sprzed liftingu. W przypadku dwulitrowej odmiany hybrydowej moc wzrosła do 144 kW/196 KM (135 kW/184 KM przed zmianami) co pozwala na sprint od 0 do 100 km/h w czasie 7,4 s, o pół sekundy krótszym niż w dwulitrowej hybrydzie przed zmianami.

Toyota Corolla 2023

Toyota Corolla 2023 – nowe multimedia

W kokpicie unowocześnionej, 12. generacji Toyoty Corolli bazowo otrzymamy nowy system Toyota Smart Connect z 8-calowym wyświetlaczem dotykowym, Apple CarPlay jest już bezprzewodowy, ale Android Auto wciąż po kabelku. Standardem we wszystkich wersjach nowej Corolli jest nowy cyfrowy kokpit z ekranem 12,3″. W wyższych wersjach wyposażenia można zamówić multimedia Toyota Smart Connect z większym, centralnym wyświetlaczem dotykowym o przekątnej 10,5″.

Toyota Corolla 2023

Toyota Corolla 2023 – szerszy zakres wsparcia kierowcy

W najnowszej Toyocie Corolli debiutuje również najnowszy zestaw systemów bezpieczeństwa, parkowania i wsparcia kierowcy Toyota T-MATE. Nowy system może być aktualizowany zdalnie, bez konieczności odwiedzania serwisu producenta. Toyota T-MATE obejmuje następujące rozwiązania:

 • układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS),
 • układ zapobiegania kolizjom na skrzyżowaniach,
 • inteligentny tempomat adaptacyjny (IACC), który zyskał niezbyt przydany w Polsce system zapobiegania wyprzedzania z prawej strony (w Polsce wyprzedzanie z prawej strony jest legalne),
 • asystent utrzymania pasa ruchu (LTA),
 • układ awaryjnego zatrzymania pojazdu (EDSS), który np. w razie zasłabnięcia kierowcy jadącego przy aktywnym tempomacie samodzielnie zatrzyma pojazd i włączy światła awaryjne,
 • układ rozpoznawania znaków drogowych (RSA), który teraz współpracuje z aktywnym tempomatem (możliwość automatycznego dostosowania tempomatu do wykrytych na znakach ograniczeń prędkości),
 • proactive driving assist (PDA) – system wspierający kierowcę podczas jazdy w strefach niskiej prędkości,
 • asystent przewidywania przeszkód (OAA) – wykrywa m.in. zaparkowane pojazdy, pieszych, rowerzystów,
 • asystent zwalniania – gdy pedał przyśpieszenia nie jest wciśnięty auto samodzielnie zwolni np. przed ostrzejszym zakrętem lub gdy wykryje wolniejszy pojazd z przodu,
 • system monitorowania martwego pola w lusterkach (w wyższych wersjach wyposażenia),
 • system ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu (w wyższych wersjach wyposażenia)
 • system monitorujący tylne fotele przed opuszczeniem pojazdu (w wyższych wersjach wyposażenia).
Toyota Corolla 2023

Toyota Corolla 2023 – dane techniczne

Toyota Corolla 2023

Toyota Corolla 2023 – ceny

Ceny najnowszej Toyoty Corolli 2023 w wersji hatchback startują od 116 900 zł (wyłącznie hybrydy), tańsza jest Toyota Corolla 2023 w wersji sedan, za bazowego benzyniaka z manualem zapłacimy od 98 900 zł. Toyota Corolla TS Kombi również oferowana jest wyłącznie z układami hybrydowymi, ceny w tym przypadku startują od 120 900 zł.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze