Top 10 wybitnych zawodniczek motocyklowych

02 października 2014
Przedstawiamy sylwetki dziesięciu zawodniczek, które zapisały się na kartach historii wyścigów motocyklowych i motocyklowych rajdów terenowych.
Beryl Swain

Beryl Swain - to pierwsza kobieta, która wzięła udział w wyścigu na wyspie Man (Isle of Man TT). Był to rok 1962, a zawodniczka wystartowała motocyklem Itom 50 cm3, kończąc wyścig na 22 miejscu. Niestety, pod pozorem dbania o bezpieczeństwo kobiet, potem zakazano im startów, aż do roku 1978.

 

 

Patsy Quick

Patsy Quick - pierwsza Brytyjka, która wystartowała podczas Rajdu Dakar w 2003 roku. Niestety doznała poważnego wypadku i została przewieziona helikopterem do szpitala w Kairze, gdzie lekarze walczyli o jej życie. Uparcie wystartowała jeszcze w edycji 2004, ale pogoda uniemożliwiła jej ukończenie rajdu, następnie w 2005 nie ukończyła z powodu problemów technicznych i w końcu osiągnęła, upragnioną metę w 2006 roku. W 2012 wróciła na trasy Dakaru na KTM 690RR w rajdzie „Heroes Legend Rally”, gdzie wygrała. Obecnie prowadzi szkołę jazdy enduro i ma sklep z antykami.

Michelle Duff

Michelle Duff - urodziła się w 1939 roku jako Mike Duff. To uzdolniony zawodnik, startujący w latach 60-tych i wygrywający podczas Grand Prix 250 cc. W 1965 doznał, niemal śmiertelnego wypadku i spędził pół roku w szpitalu, by po dwóch latach wrócić na tor. Był dwukrotnie żonaty, pracował jako dziennikarz motocyklowy i napisał książkę o swoich latach startów (Make Haste, Slowly: The Mike Duff story). A od 1984 roku jest kobietą czyli Michelle Duff. W wieku 60 lat wzięła udział w wyścigu klasyków i uległa wypadkowi, teraz mieszka w Ontario, nadal pisze.

Katja Poensgen

Katja Poensgen - niemiecka zawodniczka, która pierwszy raz jeździła motocyklem w wieku 5 lat, a w wyścigach startuje od lat 16-stu. Pierwsze podium osiągnęła rok później w ME Supermoto, co pomogło jej w dostaniu się do GP. W 2001 roku osiągnęła swój najlepszy wynik - 14. miejsce w GP Włoch (Aprilia RS250). Wycofała się z wyścigów w 2004 roku i urodziła córkę. Bierze jeszcze sporadycznie udział w różnych motocyklowych imprezach, promuje odzież motocyklową, występuje w roli eksperta.

 

 

Laia Sanz

Laia Sanz - urodzona w Hiszpanii zawodniczka offroadowa, jeździła motocyklem od 3-go roku życia, a ścigała się mając 7 lat. Zdobyła: 13 razy Trialowe Mistrzostwo Świata Kobiet i 10 razy ten sam tytuł, ale w Mistrzostwach Europy. W 2011, w wieku 25 lat wzięła udział w Rajdzie Dakar i ukończyła go na 39. miejscu, była najlepsza wśród kobiet. Była także na Dakarze 2012 - ukończyła go (mimo wypadku) na 39. miejscu, w 2013 ukończyła z kłopotami technicznymi na 93. miejscu, a w 2014 - osiągnęła rewelacyjne 16. miejsce! W każdej edycji rajdu była też najlepszą kobietą. Została odznaczona królewskim, złotym orderem za zasługi dla sportu w Hiszpanii (2013).

Maria Costello

Maria Costello - to zawodniczka, która zrobiła więcej, niż ktokolwiek inny w celu promowania udziału kobiet w sporcie motocyklowym. Od swojego debiutu w 1997 w Honda CB500 Cup, ścigała się w wielu seriach (min. World Endurance, European Superstock) i jak sama mówi - złamała już 20 kości, ale nie potrafi znaleźć sobie innego, satysfakcjonującego zajęcia. Koncentruje się na wyścigach szosowych w Irlandii, a szczególnie TT, gdzie prowadziła ze swoim żeńskim rekordem okrążenia przez wiele lat. Napisała i promuje swoją autobiografię, jest rzecznikiem prasowym i spikerem.

María Herrera Muñoz

María Herrera Muñoz - 17-letnia zawodniczka z Toledo w Hiszpanii, rywalizuje od 8. roku życia i jest obecnie wiodącą hiszpańską zawodniczką CEV Moto3 Championship (konkurencyjna klasa MotoGP Moto3). Trzy razy wygrała wyścig i dwa razy zajęła drugą lokatę, w sezonie 2013 była 4-ta w rocznej klasyfikacji. Ma bardzo duży potencjał, a ściga się Hondą NSF250.

 

 

Jenny Tinmouth

Jenny Tinmouth - pierwsza i jedyna kobieta w brytyjskich wyścigach Superbike (dzięki temu wpisana do Ksiegi Rekordów Guinnesa), która często zostawia bardziej doświadczonych zawodników w tyle. Debiutowała w 2000 roku w 125 GP, a w 2009 i 2010 ustanowiła najszybsze, żeńskie okrążenie w TT (jednocześnie bijąc dwa Rekordy Guinnessa). Wygrała także pierwszy, brytyjski wyścig motocykli elektrycznych.

Jane Daniels

 

Jane Daniels - najlepsza, brytyjska zawodniczka enduro. Zajęła 2. miejsce w Enduro World Cup kobiet w 2013 roku, pokonując w finałowej rundzie Laia’ę Sanz. Startuje na Husaberg TE125 w Enduro World Championship.

 

Ana Carrasco Gabarron

 

Ana Carrasco Gabarron - to młodziutka zawodniczka MotoGP. Urodziła się w Hiszpanii, zaczęła jeździć na motocyklu w wieku trzech lat, startowała w serii MiniGP, a następnie w hiszpańskim 125 Championship. Debiutowała w zespole Calvo KTM na początku 2013 w wieku 16 lat i była pierwszą w historii zawodniczką klasy Moto3. Swoje pierwsze punkty mistrzostw świata zdobyła podczas GP Malezji.

 

Oczywiście ranking nie wyczerpuje wszystkich zasłużonych nazwisk, takich jak np. Jutta Kleinschmidt, Elena Myers, Ilse Thourat, Lillian La France, Mary McGee, Nina Prinz, Melissa Paris, czy Ashley Fiolek - bedziemy sukcesywnie opisywać kolejne zawodniczki, które zasłynęły swoimi osiagnięciami.

Więcej o ciekawych kobietach, które zapisały się na kartach historii czytaj tu.

Więcej o kobietach w sporcie motorowym czytaj tu.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!