TOP 10 najsłynniejszych tras Świata

Niektóre sięgają chmur, prowadzą przez tysiące kilometrów, owijają się wokół górskich szczytów, biegną przez parki i doliny. Inne z kolei wiodą przez tajemnicze zakątki, odkrywane podczas drogi. Wszystkie są wyjątkowe.

Droga Transfogaraska, Rumunia
To jedna z z najpiękniejszych dróg Starego Kontynentu. 90-kilometrowa trasa serpentyn oplatających skaliste wzgórza południowych Karpat prowadzi do tajemniczej fortecy Poenari. Tajemnicze zamczysko i sekretne lochy interesują wielu turystów, warto jednak pamiętać, aby wcześniej zaplanować swoją podróż. Rumuńska trasa od końca października do czerwca pokryta jest warstwą śniegu – z tego powodu bywa całkowicie nieprzejezdna.

Furkapass, Szwajcaria
Kiedy w 1964 r. do kin weszła kolejna część przygód agenta 007 Goldfinger, szwajcarska trasa wzdłuż drogi nr 19 zwróciła na siebie uwagę całego świata. Dziś to jedna z 30 najwyższych dróg górskich w Europie. Położona w sercu Alp szwajcarskich dostarcza widoków zapierających dech w piersiach – wśród nich można podziwiać niezapomniany lodowiec Rodanu.

Stelvio Pass, Włochy
To najwyższa przejezdna przełęcz we włoskich Alpach Wschodnich – biegnie na wysokości 2757 metrów! Kierowcy wybierający się w ten rejon poza bajecznymi krajobrazami mogą wjechać na słynny 24-kilometrowy odcinek trasy z aż 48 zakrętami. Ich średnie nachylenie sięga 7,6%. Stelvio Pass to także najtrudniejszy etap wyścigu kolarskiego Giro d’Italia – twardy orzech do zgryzienia dla zawodników i widowisko dla fanów kolarstwa.

Route Napoléon, Francja
325-kilometrowa trasa jest częścią drogi N85, która prowadzi do francuskiej stolicy. Ciągnie się od Golfe-Juan na Riwierze aż do Grenoble, przecinając region Prowansji, Alp, Lazurowego Wybrzeża i Rodanu. Jej nazwa pochodzi od generała Napoleona, który pokonał podobną drogę, aby wrócić na tron po roku spędzonym na emigracji. Malowniczy szlak poza przecinaniem głównych dróg prowadzi przez urokliwe miasteczka.

Romantic Road, Niemcy
Szlak dla rozmarzonych romantyków. Miłośnicy piękna mogą podziwiać na tej trasie zabytkowe kościoły, zamki oraz katedry. Na 400 km od Würzburga do Füssen przejedziemy przez około 60 bawarskich miasteczek. Poza średniowiecznymi wioskami i klasztorami można oglądać tu także liczne winnice.

Desfiladero de la Hermida, Hiszpania
Ta malownicza trasa prowadzi przez najdłuższy wąwóz w Hiszpanii. Podczas jazdy warto zwrócić uwagę na kilka punktów widokowych. Można z nich podziwiać fantastyczne krajobrazy stromych, wapiennych skał. Część z nich sięga nawet 600 metrów.

Atlanterhavsveien, Norwegia
Norweska trasa to zaledwie 8,72 km i 8 mostów łączących kilka małych wysp. Tym niemniej brytyjski „The Guardian” uznał ją za najlepszą na świecie trasę na samochodową przejażdżkę.

Ruta 40, Argentyna
Argentyńska Ruta na przełęczy Abra del Acay jest jedną z najwyższych dróg na świecie – to trasa na wysokości aż 5000 m n.p.m. Biegnie równolegle do Andów, rozciąga się z południa na północ, a jej długość sięga 5200 km. Trasa przecina aż 21 parków narodowych i 18 rzek. To gratka dla samotników – po przekroczeniu południowej granicy Patagonii staje się jedną z najbardziej odludnych dróg świata.

Great Ocean Road, Australia
243-kilometrowy odcinek autostrady rozciąga się wzdłuż wybrzeża Australii w stanie Wiktoria. Turyści, którzy wybierają się w tę trasę, mogą podziwiać London Arch czy kolumnę Dwunastu Apostołów. To naturalne wapiennie i piaskowe skały, które powstały w wyniku erozji klifu. Dziś jedna z największych atrakcji tego kontynentu.

Route 66, USA
Mother Road – jedna z najbardziej znanych dróg świata. Zainspirowała twórców wielu filmów, w tym takich jak: Easy Rider, Duel czy Grease. To ponad 4000 km łączące Chicago z Kalifornią.

Źródło: SEAT

Najnowsze

Gosia Rdest wystartuje w TCR Portugal

Gosia Rdest już w najbliższy weekend wystartuje w serii TCR Portugal. Polka zadebiutuje za kierownicą Hondy Civic w zespole Target Competition. Będzie to drugi występ Polki w serii TCR.

Gosia Rdest nie na długo odwiesiła kask po zakończeniu sezonu Audi Sport TT Cup. Już w najbliższy weekend Polka wystartuje gościnnie w rundzie TCR Portugal na torze Estoril w zespole Target Competition. Gosia nie kryje radości z powrotu na tor, być może po raz ostatni przed zimową przerwą:

„Przerwa od ścigania trwała krócej niż się spodziewałam. Mam przyjemność wystartować w najbliższy weekend w serii TCR Portugal w zespole Target Competition. Nie ukrywam, że będzie to sprawdzenie siebie samej przed nadchodzącym sezonem. Będę debiutować za kierownicą Hondy Civic, która w sezonie 2016 we wszystkich seriach TCR była najszybszym samochodem”.

Honda Civic TYPE R TCR to samochód o mocy 330 koni mechanicznych, momencie obrotowym 400 Nm i wadze ok. 1200 kg. W serii TCR startuje kilka marek samochodów, m.in. Seat Leon, Volkswagen Golf czy wspomniana Honda Civic. W tym roku do grona marek oferujących samochód z myślą o kategorii TCR dołączyło Audi, lansując nowy model RS3 LMS.

Gosia opowiada o nadchodzącym weekendzie: „Nigdy nie byłam na torze Estoril. Będę miała jedną sesję treningową, żeby zapoznać się z tym obiektem. Wyścig będzie na tyle specyficzny, że będę dzielić samochód z innym zawodnikiem. Każdy z nas będzie miał do przejechania dwa osobne 25-minutowe wyścigi. Drugim kierowcą będzie Jurgen Schmarl, który w tym sezonie startował w serii TCR germany właśnie za kierownicą Civica. Zespół Target Competition jest znakomicie przygotowany, w pełni profesjonalny, dlatego liczę na owocną współpracę”.

Gosia już wcześniej miała do czynienia z serią TCR. We wrześniu tego roku wystartowała gościnnie w ostatniej rundzie TCR Germany, gdzie osiągnęła bardzo dobry wynik, zwracając uwagę swoimi umiejętnościami. TCR to z pewnością seria godna uwagi, rozwijająca się w bardzo szybkim tempie.

Najnowsze

Nowy film Volvo Trucks „The Flying Passenger”

Film pokazuje pierwszy na świecie popis kaskaderski z udziałem samochodu ciężarowego i paralotniarza.

W nowym filmie z cyklu „Live Test” paralotniarz i Volvo FH odbywają zapierającą dech w piersiach podróż. Zadaniem pojazdu jest utrzymanie paralotni w powietrzu, holując ją pod górę po krętej drodze. Warunkiem powodzenia jest utrzymywanie przez samochód ciężarowy stałej prędkości. Premiera „The Flying Passenger” będzie miała miejsce 29 listopada na platformach cyfrowych Volvo Trucks.

Obejrzyj zwiastun „The Flying Passenger”

Unikatowy układ napędowy Volvo Trucks ze skrzynią biegów I-Shift Dual Clutch stanowi obietnicę doskonałych właściwości jezdnych przy niskim zużyciu paliwa. W swoim najnowszym teście na żywo Volvo Trucks wystawia osiągi układu napędu na próbę, podczepiając paralotniarza do Volvo FH. Test ten to pierwszy na historii „numer” kaskaderski z wykorzystaniem samochodu ciężarowego i paralotni.

– Każdy kierowca samochodu ciężarowego wie, jak trudno jest utrzymać stałą prędkość jazdy w terenie górzystym. Potrzebny jest silnik i skrzynia biegów zapewniające ponadprzeciętne właściwości jezdne. I właśnie te wyjątkowe osiągi i efektywność naszego udoskonalonego układu napędowego ilustruje film „The Flying Passenger” – mówi Claes Nilsson, prezes Volvo Trucks.

W teście wykorzystano pojazd Volvo FH wyposażony w zmodernizowany silnik D13 Euro 6 i skrzynię biegów I-Shift Dual Clutch. Podwójne sprzęgło umożliwia zmianę biegów pod obciążeniem, dzięki czemu samochód ciężarowy nie traci prędkości w chwili zmiany przełożenia.

– Jazda na wysokich biegach i płynna ich zmiana mają istotny wpływ na ekonomikę paliwową. I właśnie to gwarantuje I-Shift Dual Clutch: płynną jazdę z niską prędkością obrotową silnika – mówi Staffan Wendeberg, menedżer produktu ds. Volvo FH i segmentu transportu długodystansowego.

Oczekiwany film to najnowszy odcinek cyklu „Live Test”, prezentującego cechy samochodu ciężarowego w niecodzienny sposób. Wcześniej ogromną popularność na całym świecie zdobyły produkcje, takie jak „The Epic Split”, „Look Who’s Driving” czy „The Hamster Stunt”.

Premiera filmu odbędzie się 29 listopada na platformach cyfrowych Volvo Trucks.

Najnowsze

BMW po dachowaniu – jak powstaje bezwypadkowe auto?

Odpowiedź na pytanie zna pewien rosyjski specjalista od rzeczy niemożliwych. W normalnych warunkach taki samochód nadawałby się wyłącznie na złom. W tym przypadku wraca na ulice. Zapewne jako "bezwypadkowy".

Rosjanin pokazuje na filmie, że nawet najbardziej uszkodzone egzemplarze można w dość krótkim czasie doprowadzić do stanu niemalże idealnego. Kilkuminutowa produkcja wideo pokazuje cały proces naprawy.

Co więcej, okazuje się, że do takich napraw nie potrzeba nowoczesnych technologii. Wystarczy młotek, miarka, spawarka i podnośnik hydrauliczny, którym ustawimy geometrię karoserii. Potem pozostaje już tylko dopasowanie i wspawanie nowego dachu. 

Kilka miesięcy wcześniej ten sam człowiek wstawił do internetu film, na którym możemy zobaczyć BMW Serii 7 ze skasowanym tyłem. Jak możecie się domyślić, samochód doprowadzono do stanu wyglądającego na idealny.

 

 

Najnowsze

Matt Damon i Liam Nesson w filmie o TT

W czerwcu przyszłego roku ruszą zdjęcia do produkcji filmowej poświęconej wyścigom na wyspie Man. Znamy już pierwszych aktorów, którzy zagrają główne role.

Matta Damona i Liama Nessona przedstawiać nie trzeba. Tych dwóch przystojniaków wystąpi w filmie, którego twórcą jest Ben Younger. Reżyser jest twórcą wielu hitów, takich jak m.in. „Boiler Room”.

Pomysł na film jest dość prosty. Podstarzały motocyklista postanowił przerwać spokojną emeryturę i zamienić wygodną kanapę na twarde siedzisko w motocyklu. Główną rolę w produkcji zagra Matt Damon, który z jednośladami miał już sporo do czynienia w swojej filmowej karierze. W filmach o Jasonie Bournie bardzo często podejmował motocykl jako narzędzie do ucieczki. Jego dublerem będzie Cameron Donald. Drugim gwiazdorem w filmie będzie Liam Nesson, ale jego rola nie jest jeszcze znana. 

Zdjęcia na Wyspie Man rozpoczną się w czerwcu przyszłego roku, naturalnie podczas wyścigu Tourist Trophy. Zagraniczne źródła donoszą, że głównym motocyklem w produkcji będzie Honda CBR1000RR Fireblade. 

Data premiery „Isle of Man” nie jest jeszcze znana.

Najnowsze