TOP 10 najsłynniejszych tras Świata

TOP 10 najsłynniejszych tras Świata

26 listopada 2016
1
12
Niektóre sięgają chmur, prowadzą przez tysiące kilometrów, owijają się wokół górskich szczytów, biegną przez parki i doliny. Inne z kolei wiodą przez tajemnicze zakątki, odkrywane podczas drogi. Wszystkie są wyjątkowe.

Droga Transfogaraska, Rumunia
To jedna z z najpiękniejszych dróg Starego Kontynentu. 90-kilometrowa trasa serpentyn oplatających skaliste wzgórza południowych Karpat prowadzi do tajemniczej fortecy Poenari. Tajemnicze zamczysko i sekretne lochy interesują wielu turystów, warto jednak pamiętać, aby wcześniej zaplanować swoją podróż. Rumuńska trasa od końca października do czerwca pokryta jest warstwą śniegu – z tego powodu bywa całkowicie nieprzejezdna.

Furkapass, Szwajcaria
Kiedy w 1964 r. do kin weszła kolejna część przygód agenta 007 Goldfinger, szwajcarska trasa wzdłuż drogi nr 19 zwróciła na siebie uwagę całego świata. Dziś to jedna z 30 najwyższych dróg górskich w Europie. Położona w sercu Alp szwajcarskich dostarcza widoków zapierających dech w piersiach – wśród nich można podziwiać niezapomniany lodowiec Rodanu.

Stelvio Pass, Włochy
To najwyższa przejezdna przełęcz we włoskich Alpach Wschodnich – biegnie na wysokości 2757 metrów! Kierowcy wybierający się w ten rejon poza bajecznymi krajobrazami mogą wjechać na słynny 24-kilometrowy odcinek trasy z aż 48 zakrętami. Ich średnie nachylenie sięga 7,6%. Stelvio Pass to także najtrudniejszy etap wyścigu kolarskiego Giro d’Italia – twardy orzech do zgryzienia dla zawodników i widowisko dla fanów kolarstwa.

Route Napoléon, Francja
325-kilometrowa trasa jest częścią drogi N85, która prowadzi do francuskiej stolicy. Ciągnie się od Golfe-Juan na Riwierze aż do Grenoble, przecinając region Prowansji, Alp, Lazurowego Wybrzeża i Rodanu. Jej nazwa pochodzi od generała Napoleona, który pokonał podobną drogę, aby wrócić na tron po roku spędzonym na emigracji. Malowniczy szlak poza przecinaniem głównych dróg prowadzi przez urokliwe miasteczka.

Romantic Road, Niemcy
Szlak dla rozmarzonych romantyków. Miłośnicy piękna mogą podziwiać na tej trasie zabytkowe kościoły, zamki oraz katedry. Na 400 km od Würzburga do Füssen przejedziemy przez około 60 bawarskich miasteczek. Poza średniowiecznymi wioskami i klasztorami można oglądać tu także liczne winnice.

Desfiladero de la Hermida, Hiszpania
Ta malownicza trasa prowadzi przez najdłuższy wąwóz w Hiszpanii. Podczas jazdy warto zwrócić uwagę na kilka punktów widokowych. Można z nich podziwiać fantastyczne krajobrazy stromych, wapiennych skał. Część z nich sięga nawet 600 metrów.

Atlanterhavsveien, Norwegia
Norweska trasa to zaledwie 8,72 km i 8 mostów łączących kilka małych wysp. Tym niemniej brytyjski „The Guardian” uznał ją za najlepszą na świecie trasę na samochodową przejażdżkę.

Ruta 40, Argentyna
Argentyńska Ruta na przełęczy Abra del Acay jest jedną z najwyższych dróg na świecie – to trasa na wysokości aż 5000 m n.p.m. Biegnie równolegle do Andów, rozciąga się z południa na północ, a jej długość sięga 5200 km. Trasa przecina aż 21 parków narodowych i 18 rzek. To gratka dla samotników – po przekroczeniu południowej granicy Patagonii staje się jedną z najbardziej odludnych dróg świata.

Great Ocean Road, Australia
243-kilometrowy odcinek autostrady rozciąga się wzdłuż wybrzeża Australii w stanie Wiktoria. Turyści, którzy wybierają się w tę trasę, mogą podziwiać London Arch czy kolumnę Dwunastu Apostołów. To naturalne wapiennie i piaskowe skały, które powstały w wyniku erozji klifu. Dziś jedna z największych atrakcji tego kontynentu.

Route 66, USA
Mother Road – jedna z najbardziej znanych dróg świata. Zainspirowała twórców wielu filmów, w tym takich jak: Easy Rider, Duel czy Grease. To ponad 4000 km łączące Chicago z Kalifornią.

Źródło: SEAT

    Komentarze

    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!