Top 10 motocyklowych prezentów na święta

Święta zmierzają wielkimi krokami. Prezenty zakupione? Jeśli masz w rodzinie czy wśród znajomych osobę jeżdżącą na motocyklu, to zapewniamy, że najbardziej ucieszy się z motoprezentu. Brak pomysłu? Może coś wpadnie Ci w oko z naszej wytypowanej Top dziesiątki.

Nowy Mercedes-AMG GT Black Series - stworzony do ostrej jazdy po torze
Zimową porą motocykle z reguły odpoczywają w garażu. Ale czy na pewno jest im tam przytulnie? Można im ciepłą atmosferę zapewnić świątecznym pokrowcem. Kto wie? Może pojazd się odwdzięczy i przemówi w wigilijną noc? Do kupienia tu.
 

 

 

 

Nowy Mercedes-AMG GT Black Series - stworzony do ostrej jazdy po torze
W tym szczególnym okresie nie może obyć się bez pachnących pierniczków. Świątecznego klimatu dodać może kształt ciasteczek. Gwarantujemy używanie foremek nie tylko do świątecznych wypieków, ale przy każdej ciasteczkowej okazji. Do kupienia tu.

 

 

Nie można zapomnieć o stylizacji! Idealnym połączeniem będzie pasja i magia świąt. A zapewnić może to proponowany przez nas T-shirt. Do kupienia tu.

 

 

 

A może stylizacja domu elementami motocyklowymi? Wystrzałową dekoracją będzie na pewno motolampa. Ostrzegamy tylko, że każda osoba, która będzie obok niej przechodziła, na pewno nie zapomni chwycić za manetkę gazu. Do kupienia tu.

 

 

 

Nowy Mercedes-AMG GT Black Series - stworzony do ostrej jazdy po torze
Nie ważne czy kask wciąż wystawiany jest na zimową aurę czy odpoczywa już na półce, warto go świątecznie podkręcić. Może mikołajowo-pluszowy pokrowiec? Do kupienia tu.

 

 

Nowy Mercedes-AMG GT Black Series - stworzony do ostrej jazdy po torze
Dobra dobra. Ale gdzie postawić te pierogi i karpia? Nigdzie indziej niż na stoliku wykonanym przy pomocy części motocyklowych. Do kupienia tu.

 

 

 

 

 

Kierowcy z Niemiec „rozrabiają” na polskich drogach
A teraz coś typowo dla płci pięknej. Kolczyki ze zmotoryzowanym grubaskiem z brodą. Do kupienia tu.

 

 

 

 

Nowy Mercedes-AMG GT Black Series - stworzony do ostrej jazdy po torze
Aby przyjemniej było odliczać czas do nadchodzącego sezonu, można podarować motozegar. Może okazać się, że obdarowanego uratuje w krytycznej sytuacji, bo części będą na miejscu. Do kupienia tu.

 

 

 

A sam motocykl? Motocykl też musi wyglądać jak choinka. Co jest charakterystycznego dla choinki? Oczywiście światełka! Do kupienia tu.

 

 

Nowy Mercedes-AMG GT Black Series - stworzony do ostrej jazdy po torze
Zadbaj o to, by nie tylko motocykl był świąteczny, ale i choinka motocyklowa. Polecamy ubrać ją w świece, śruby i nakrętki. Mamy tak ubraną choinkę i wygląda czadowo!

Najnowsze

Ewa Pertyńska

Top 10 samochodowych pomysłów na święta

Święta za pasem, chociaż pogoda za oknem skutecznie rozprasza naszą czujność. Lada moment wigilia, Boże Narodzenie, pierwsza gwiazdka... No i oczywiście Święty Mikołaj z prezentami. Oto nasz zestaw pomysłów świątecznych związanych z samochodami.

Samochód-renifer

Renifery należą do znanych symboli związanych z pierwszą gwiazdką i saniami Świętego Mikołaja, które przecinają niebo. Teraz szybko i łatwo twoje auto może się zmienić w takiego renifera – koszt takiego zestawu wynosi jedynie ok. 20 złotych.

 

Nissan Ariya w końcu zaprezentowany. W pełni elektryczny crossover coupé wyjeżdża na drogi!
Święty Mikołaj

Może już planujesz trasę świątecznego konwoju? Samochód zamykający kolumnę „przebrany” za brodacza, poganiający zgraję reniferów, wyglądałby naprawdę niesamowicie! Obydwa „stroje” można znaleźć na Allegro.

 

 

Nissan Ariya w końcu zaprezentowany. W pełni elektryczny crossover coupé wyjeżdża na drogi!
Lampki

Szczególnie w USA znanym zwyczajem jest dekorowanie swoich domów. Przyjacielska rywalizacja między sąsiadami o piękniej przystrojony lampkami budynek nadaje wszystkiemu smaku. Niektórzy posuwają się nieco dalej w swej kreatywności, rozświetlając swój samochód.

 

Cicha noc, święta noc…

Takie zakłócanie ciszy nocnej możemy wybaczyć. Wiele osób pewnie przyznałoby, że bardziej je ujmuje Mustang śpiewający kolędy, aniżeli grupka dzieci chodząca od drzwi do drzwi. Jeśli masz dobry słuch muzyczny, bardzo dobre wyczucie pedału gazu, no i Forda Mustanga, bądź innego muscle car’a, który równie pięknie wymruczy świąteczny nastrój, zabieraj się do prób!

https://www.youtube.com/watch?v=D998lux95ns

 

Nissan Ariya w końcu zaprezentowany. W pełni elektryczny crossover coupé wyjeżdża na drogi!
Szczęśliwi czasu nie liczą

No chyba, że z takim zegarkiem. Bardzo fajny pomysł na prezent, w dodatku w niesamowitym stylu – godzina wyświetlana jest za pomocą prędkościomierzy, obrotomierzy… Wszystko za około 200 złotych. Do kupienia na Allegro.

 

 

 

Nissan Ariya w końcu zaprezentowany. W pełni elektryczny crossover coupé wyjeżdża na drogi!
Choinka

Masz dużo niepotrzebnych części samochodowych? Pewnie w planach było ich pozbycie się? Nie musisz ich wyrzucać! Jeśli odpowiednio je poukładasz i zespolisz, mogą stworzyć najbardziej niepowtarzalne drzewko świąteczne w twoim życiu.

 

 

 

 

 

Nissan Ariya w końcu zaprezentowany. W pełni elektryczny crossover coupé wyjeżdża na drogi!
Ozdoby choinkowe

Skoro przy choince jesteśmy, to tradycją jest jej udekorowanie. Dlaczego by nie odejść nieco od przestarzałego, krągłego kształtu bombek i nie zaszaleć wieszając na drzewku silnik? Ano tak. Trochę ciężki… Proponujemy zamiennik!

 

 

 

Nissan Ariya w końcu zaprezentowany. W pełni elektryczny crossover coupé wyjeżdża na drogi!
Rejestrator trasy DOD LS400

Kierowcy najczęściej kupują kamerki samochodowe, by zabezpieczyć się na okoliczność stłuczki. Najlepszym rozwiązaniem dla nich będzie sprzęt o szerokim kącie widzenia i z funkcją zabezpieczania nagrań przed skasowaniem w momencie wypadku. Kamera rejestruje nie tylko to, co dzieje się przed samochodem, ale również po bokach jezdni. Do kupienia tu.

 

 

 

Kochamy nudne kolory samochodów i badania to potwierdzają
Lokalizator

Ci, którzy zawsze chcą znać dokładną lokalizację samochodu, mogą skorzystać z nowoczesnych metod lokalizacji GPS. Lokalizatory GPS, takie jak Guardian II, same wykrywają ruch pojazdu, alarmują o jego zatrzymaniu, informują o przekroczeniu dopuszczalnej prędkości. Wbudowany akumulator takiego gadżetu działa bez przerwy nawet przez 90 godzin, a w trybie czuwania jeszcze dłużej. Możliwe jest też podłączenie lokalizatora do układów elektronicznych pojazdu i np. zdalne odcięcie pompy paliwa. Do kupienia tu.

 

 

 

Nissan Ariya w końcu zaprezentowany. W pełni elektryczny crossover coupé wyjeżdża na drogi!
Alkomat

Jeśli rodzinne święta będą zakrapiane, warto się upewnić, czy możemy prowadzić. Alkomat AL-7000 z sensorem półprzewodnikowym, to jedna z najskuteczniejszych metod pomiaru trzeźwości kierowców. Czas pomiaru wynosi zwykle ok. 3-5 sekund, a czułość alkomatu z sensorem elektrochemicznym jest zbliżona do tej, jaką osiągają profesjonalne urządzenia policyjne. Zakres pomiaru może wynosić od 0 do 4 promili. Wystarcza na upewnienie się, czy echa całonocnej posiadówki wciąż szumią w głowie kierowcy. Do kupienia tu.

 

Najnowsze

Porsche on track 2014 – jazdy w Estonii. Galeria i film

Coś, co dla jednych może się wydawać zwykłym szkoleniem w samochodach Porsche, dla innych może być marzeniem życia - dzień na torze z najmocniejszymi modelami Porsche.

Porsche on track to wydarzenie, organizowane co roku przez niemiecką markę, jako trening doskonalący umiejętności za kierownicą, ale też możliwość poznania różnych modeli Porsche. Impreza kierowana jest zarówno do lojalnych klientów marki, jak i tych, którzy zastanawiają się nad kupnem danego modelu. Można go przetestować i to w najlepszych możliwych warunkach, czyli na torze wyścigowym, pod czujnym okiem fachowców. W tym roku wybór padł na obiekt znajdujący się w Estonii, auto24ring pod Parnawą, gdzie zabrano również grupę dziennikarzy. Co takiego tam się stało, że zapadło mi aż tak głęboko w pamięć?

Cóż, większość interesujących się motoryzacją osób wie, że Porsche to coś więcej niż tylko samochód. To styl życia, legenda i ulotne „coś” – niczym w potencjalnym partnerze na życie. Te samochody albo się kocha, albo… nigdy się nimi nie jechało. Dlatego co roku Porsche organizuje dla chętnych możliwość  prowadzenia kilku modeli, dając namiastkę poczucia niepowtarzalności i charakteru udostępnionych aut. Wydając na nowy model Porsche średnio 500 tysięcy złotych można oczekiwać tylko najlepszych własności trakcyjnych. I organizatorzy Porsche on track dokładnie to wiedzą. Nie mają wątpliwości, czy wydać kluczyki (oczywiście po krótkim wprowadzeniu teoretycznym) podnieconym do granic możliwości kierowcom, którzy w dużej większości nie mieli jeszcze do czynienia z najszybszymi modelami. Wiedzą, że te samochody wytrzymają prawie wszystko. Prawie, bo opony zmieniać trzeba. Ale tylko opony.

Szkolenie zaczyna się od krótkiego briefingu, mającego uświadomić zgromadzonym, że nie przyjechali tu się ścigać, a podnieść umiejętności jazdy, zrozumieć pracę silnika, zawieszenia i systemów w samochodzie. Podzieleni na grupy oddelegowujemy się na poszczególne zajęcia, z których każde – pod wodzą dedykowanego instruktora – otwiera oczy na możliwości poszczególnych modeli.

Piękna, sportowa Toyota 2000GT z 1967 roku wystawiona sprzedaż. Czy osiągnie cenę miliona dolarów?
Na dobry początek, dla przywyknięcia do obcowania z Porsche, zasiadam za sterami Macana S (3 litry pojemności silnika i 340 KM mocy) i wyruszam na podbój okolicznych miejscowości. Samochód zachwyca na każdym kilometrze. Ma się wrażenie, że jest jak otwarta księga, która odkrywa swoje tajemnice kartka po kartce. O tym modelu napiszemy niebawem w naszym teście.

Tymczasem, nie mogę się doczekać do poznania ciekawej umiejętności Porsche Cayenne, które zrobiło karierę w Polsce jako luksusowy, uniwersalny samochód do wszystkiego, czyli zarówno do wożenia towaru, wyjazdu w góry, czy uroczystego podjazdu pod operę. Przez myśl by raczej nikomu w naszym kraju nie przeszło, aby wjeżdżać tym cackiem w naprawdę wymagający teren, czy pokonywać wodne przeszkody, trawersy, czy zbocza. Bo choć większość nabywców Cayenna już w salonie dowiaduje się o centralnym mechanizmie różnicowym z blokadą, zawieszeniu pneumatycznym oraz systemach wspomagających kierowcę w offroadzie, a w danych technicznych mogą wyczytać o kątach natarcia czy zejścia, to wykorzystują z auta jedynie moc silnika w jeździe na wprost – zwykle w mieście. Okazuje się, że próba terenowa w Estonii wypadła lepiej niż doskonale, a wjechanie pod prawie pionowy, specjalnie przygotowany do tego stelaż, był dla Cayenne na niskoprofilowych oponach i pięknych alufegach, prosty niczym spalanie paliwa. Gorzej z kierowcą, który musiał się nieźle napocić, żeby – mimo braku widoczności – nie zjechać kilku centymetrów w bok. To naprawę robiło wrażenie.

Najbardziej wyczekiwany moment miał właśnie nadejść. Poradzieckie lotnisko. Porsche 911 Turbo S Cabriolet (560 KM, 750 Nm, 200 km/h w 10,8 s, koszt 230 tysięcy euro). Launch control. Ustawiasz tryb sport, trzymasz nieco dłużej przycisk i zapala się upragniona kontrolka – tak, auto jest gotowe go wystrzału. Teraz tylko lewą nogą trzymasz hamulec, a prawą naciskasz pedał gazu do oporu. Gdyby można było, startowałabym z tym systemem kilkukrotnie, co – niewykluczone – mogłoby spowodować wariacje mojego błędnika. Niestety – dane mi było tylko raz. Puszczam pedał hamulca: sprint do setki w trzy sekundy, po kolejnych siedmiu na liczniku mam 200 km/h. Przyspieszenie wgniata w fotel i ma się przez chwilę wrażenie, jakby krew na chwilę odpływała w tylne rejony organizmu. Wszystko wraca na swoje miejsce albo gdy lekko odpuszczam pedał gazu, albo gdy na szafie mam 220 km/h i trzeba hamować… Ceramiczne hamulce zatrzymują to pędzące cacko z 200-stu w… 5 sekud! Co ciekawe, egzemplarz, który był poddawany tym drastycznym przyspieszeniom, miał za sobą ponoć kilkaset takich procedur launch control; jego poprzednik przeszedł ich ponad 5 tysięcy bez żadnej awarii. Warto w tym miejscu wspomnieć, że instrukcja Nissana GTR przypomina jego nabywcy, że może takich procedur wykonać jedynie… 20.

Po przesyconych spalinami z wolnossącego boksera emocjach, aby podtrzymać adrenalinę w żyłach, przesiadam się do Porsche Boxster S i – na czas – pokonuję slalom między pachołkami. Jednym z elementów rywalizacji jest jazda po płycie poślizgowej. Ile przejazdów tyle testów i możliwości sprawdzenia na jakich trybach, z włączoną, czy wyłączoną trakcją, auto zachowa się lepiej. Wspaniałe doświadczenie, które pozwala porównać prowadzenie auta w ciasnych, szybko pokonywanych zakrętach oraz na mokrej, śliskiej nawierzchni w różnych wariantach ustawień. A jest ich naprawdę sporo: z włączonymi systemami lub bez, na automatycznej skrzyni, lub ze sterowaniem manetkami i… długo by jeszcze wymieniać.

Stopniowanie napięcia było dokładnie zaplanowane – teraz należało zapoznać się torem, ale na razie podstawiono Porsche Panamera, Boxster S i Cayenne GTS. Niby to auta nie do końca stworzone do ścigania, ale na dynamicznych ustawieniach każde z nich było o niebo lepsze niż wiele dostępnych na rynku samochodów, których producenci nazywają sportowymi.

Eco Driving, czyli jak jeździć ekologicznie?
Na koniec jazdy po torze, na którym podstawiono m.in. 911 Carrera S, 911 Carrera 4S, 911 Turbo S. Każdy miał okazję jazdy kilku okrążeń toru każdym z modeli, a peletonem zawiadywał instruktor w Caymanie. Przejazdy mogły być rejestrowane zarówno za pomocą kamery gopro umieszczonej w samochodzie, jak i monitoringu danych telemetrycznych, które później skrupulatnie można było przeanalizować z instruktorem. Pod lupę brana była głównie siła hamowania i przyspieszania, które – nie łudźmy się – zdecydowanie odbiegają od wyników zawodników występujących tym razem w roli instruktorów Porsche on track .

Po jazdach za sterami 911-stek można było doświadczyć jazdy na prawym fotelu z instruktorem, który potrafił przewieźć delikwenta w sposób balansujący na granicy przyczepności.

Na torze pojawiły się – co było wyjątkowo miłe dla oka i obiektywów naszych kamer oraz aparatów – 911-stki w historycznych malowaniach. Porsche startuje z powodzeniem w Le Mans i hołduje sportowej tradycji, stąd barwy Gulf, Martini i Rothmans – dawnych partnerów wyścigowych i rajdowych występów Porsche.

Gwiazdami Porsche on track były modele:

 • Porsche Boxster / Boxster S
 • Porsche Cayman / Cayman S
 • Porsche 911 Carrera Coupé / S Coupé / 4S Coupé
 • Porsche 911 Carrera Cabrio / 4S Cabrio
 • Porsche 911 Turbo S Cabrio
 • Porsche 911 GTS
 • Porsche 911 GT3
 • Porsche Panamera S E – Hybrid / 4S
 • Porsche Cayenne / Diesel / GTS
 • Porsche Macan / Macan S / Macan S Diesel

Najnowsze

Test Honda CTX700 – plastikowy wojażer

CTX to skrót od Comfort, Technology, eXperience. Czy Hondzie doprawdy udało się wdrożyć w życie te chwytliwe i wzniosłe hasła? Bez wątpienia jest to motocykl, który przyjemnie się prowadzi i przymykając oko na niektóre mankamenty sprawia, że jadąc nim czujesz wolność i luz. Jest on przyjazny dla tych, którym nigdy się nie śpieszy.

W CTX dużo jest skrajności i niejednoznaczności. W niektórych kwestiach pozytywnie zaskakuje, w innych aspektach zupełnie się nie sprawdza i zniechęca. Nawet dostępne malowania motocykla są dwubiegunowe; motocykl jest biały albo czarny. Takie rozdwojenie jaźni można też przekuć w walor – Honda zrobiła się ostatnimi laty bardzo odważna. Odnoszę nieodparte wrażenie, że przy projektowaniu nowych maszyn producent wszedł na nowe tory, zrzucając przy tym jednocześnie kajdany konserwatyzmu i tradycjonalizmu. Jeszcze nie tak dawno zachowawczy w formie, ostatnio szokuje modelami o nieszablonowym wyglądzie i stylu (np. nasz test NM4 Vultus tutaj, czy Gold Wing F6B). To właśnie sylwetka jest tym, co szczególnie wyróżnia nowy model. CTX jest trochę połączeniem nowoczesnego cruisera i taniego turystyka. Kształt motocykla jest przysadzisty, dzięki czemu wygląda on godnie.

CTX jest niski, długi i dość szeroki. Plastikowe opakowanie o nowoczesnych kształtach osadzone jest na bazie sprawdzonego nakeda NC 700 (nasz test tu). Z cruisera zaczerpnął niskie siodło, wysunięte do przodu podnóżki i szeroką kierownicę. Z turystyka przede wszystkim przednią szybę, mającą chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wszystko to daje wybuchową mieszankę, za którą na szczęście trzeba załacić nie wzbudzająca sensacji cenę. W wyprzedaży rocznika spadła ona o ponad 5 tysięcy złotych do 28 tysięcy. W zamian za niską cenę i ekonomiczną jazdę jest niestety także mocno plastikowo.

Nissan Ariya w końcu zaprezentowany. W pełni elektryczny crossover coupé wyjeżdża na drogi!

Plastic is fantastic?!
Podkreślam, że naprawdę jestem wyrozumiała, a do tego zawsze bliżej mi było do modeli sportowych opakowanych w wykonane z tego tworzywa owiewki aniżeli do motocykli pokrytych chromem. No ale litości! Designerzy Hondy przesadzili, a ilość i jakość plastiku w CTX pozostawia wiele do życzenia. Zwłaszcza przy kierownicy jest dużo jakościowych niedociągnięć. Nadmiernie obudowany kokpit składa się z niespójnych ze sobą elementów czarnego plastiku, co nie jest ani estetyczne ani fantastyczne. Wszystko to widoczne jest dopiero z bliska, bo model ten z odległości kilku metrów broni się, wygląda dużo lepiej i nie bije w oczy plastikową tandetą. Z zalet należy wymienić typowo hondowskie przełączniki, umożliwiające szybkie połapanie się we wszystkich funkcjach. Zestaw wskaźników jest taki sam, jak w pozostałych maszynach serii NC, czyli prosty, przejrzysty i dostarczających wszystkich niezbędnych informacji.

Wnętrzności
W modelu Honda CTX nie przeszkadza niewielka moc silnika, wynosząca 48 KM. Mimo sporej pojemności skokowej jednostki – 670 cm³ – maksymalna prędkość maszyny wynosi niespełna 160 km/h. W górnym zakresie obrotowym silnik łapie zadyszkę. Nie jest to bynajmniej równoznaczne z tym, że CTX nie reaguje żywiołowo. Połączenie nisko osiąganego maksymalnego momentu obrotowego, który wynosi 60 Nm przy 4750 obr/min, z automatyczną skrzynią biegów, pozwala na bardzo sprawne poruszanie się w prędkościach poniżej 80 km/h. Motocykl wyposażony jest w dwusprzęgłową skrzynię (Dual Clutch Transmission), która sterowana jest elektronicznie i może pracować w trzech trybach: automat, sport-automat oraz sekwencja ze zmianą biegów przyciskami na kierownicy. Tryb S (sportowy) pozwala dłużej jechać na niższych biegach, wcześniej redukuje i stara się wykrzesać więcej energii z jednostki napędowej. Skrzynia DCT ma jeszcze jedną ważną zaletę: jest w stanie utrzymywać obroty silnika w takim zakresie, aby najefektywniej wykorzystać wysoki moment obrotowy jednostki napędowej. Odpalasz, wybierasz tryb, odkręcasz i odjeżdżasz. Nieco gorzej jest przy redukcjach, bo motocykl często zostaje na za wysokim biegu i nieraz odczuwalne jest lekkie szarpnięcie. Przy zrzucaniu przełożenia moment zmiany biegu mógłby być lepiej dobrany. Przy dojeżdżaniu do świateł, gdy zwalniamy i nagle nie zatrzymując się dodajemy gazu, skrzynia biegów lekko się gubi i chwilę trwa, aby odnalazła właściwie przełożenie. Innymi słowy, CTX potrafi za długo zostać na za wysokim biegu, co jest niepożądane. Jednak by wyeliminować takie niuanse możemy stosować tryb manualny i od początku do końca zmieniać biegi samodzielnie. Automat nie ma więc nic wspólnego z odbieraniem kierowcy kontroli i przyjemności z jazdy.

Nissan Ariya w końcu zaprezentowany. W pełni elektryczny crossover coupé wyjeżdża na drogi!

Pełen relaks
Po doznaniu pierwszego szoku, jak już się człowiek przyzwyczai i nie szuka nerwowo podstawek pod stopy tam, gdzie ich nie ma, szybko okazuje się, że pozycja jest bardzo wygodna. Tak jak na cruiserze, siedzisz nisko i na pełnym luzie, a pozycja kierowcy jest wyprostowana. Na komfort składają się obszerne siodło, szeroka kierownica i wyciągnięte dosyć mocno do przodu nogi, ale nie na tyle mocno, aby było niewygodne przy prowadzeniu. Widoczność w lusterkach jest bardzo dobra.

Podczas jazdy jest królewsko i dostojnie, a taka atmosfera nie nastraja do ostrych wybryków. Niski środek ciężkości ma wpływ na przyjemność prowadzenia. Również pasażer ma na swój użytek spore siodło. Kierowca ma do dyspozycji mały schowek wbudowany w atrapę baku.

Na poczucie bezpieczeństwa wpływa też dobra praca układu hamulcowego. Na przedniej osi pracuje solidna tarcza wave o średnicy 320 mm z 2-tłoczkowym zaciskiem. Z tyłu też jest tarcza wave, ale o średnicy 240 mm i z 1-tłoczkowym zaciskiem. Na pokładzie nie zabrakło oczywiście 2-kanałowego ABS. Tylna opona o imponującej szerokości 200 mm pomaga w pewnym prowadzeniu i stabilności nawet na śliskiej nawierzchni.

Wszechstronny kompan w podróży
Wbrew zapewnieniom producenta, jakoby CTX poza długimi trasami, jako miejski criuser, świetnie radził sobie w wymagającym środowisku miejskim, to ja tej tezie stanowczo zaprzeczam. Jest mnóstwo innych motocykli, które wybrałabym na miejskie przejażdżki po bułki, czy codzienne dojazdy do pracy. O wiele więcej dobrego powiedzieć można o wybraniu się CTX’em w trasę. A takową odbyłam autostradą A2 z Warszawy do Poznania i z powrotem. Na marginesie nadmienię, że niebagatelnym plusem, który znacznie poprawił mi komfort, były przymocowane po bokach pojemne kufry, dzięki czemu bez problemu mogłam zabrać z sobą sporą ilość rzeczy. Na trasie dotkliwie przekonałam się o tym, że szyba, która ma zapewnić osłonę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jest zdecydowanie za niska. Jest ona usytuowana w taki sposób, że zawirowania powietrza generują nieprzyjemny szum wokół głowy kierowcy. Dla motocyklistów mojego wzrostu (powyżej 170 cm) powinna być ona wyższa, aby pęd powietrza przy większych prędkościach nie był tak męczący i nadwyrężający szyję. Również przednia część nóg i kolana narażone są na chłód. Nisko położony środek ciężkości i spory rozstaw osi nie sprzyjają zwrotności, za to CTX lubi długie łuki, w których pozostaje stabilny, a w winklach daje możliwość dość głębokich jak na tak niską maszynę złożeń.

W kwestii innych zalet, które 700-tka zaprezentowała mi w podróży niebagatelne znaczenie ma fakt, że jest ona w stanie zadowolić się bardzo małymi ilościami paliwa. Podczas spokojnej jazdy zużywa 3,5 litra benzyny na setkę. Jednak ja nie okazałam jej zbytniej litości, bo do Poznania mi się śpieszyło, a w dodatku padał deszcz, któremu towarzyszył silny, wiejący od przodu wiatr. W skutek tego na 100 kilometrów CTX spalił mi średnio nieco ponad 4 litry. Z uwagi na stosunkowo niewielki zbiornik paliwa, liczący niecałe 12 litrów, musiałam stale uważać na poziom benzyny, bo na autostradzie stacje benzynowe występują dość rzadko.

Na co dzień czy od święta?
Moim zdaniem hasła Comfort, Technology, eXperience całkiem nieźle pasują do tego modelu. Czy to wystarczy, żeby wygodny i niezły technologicznie CTX mógł być uniwersalnym kompanem na co dzień? Według mnie nie bardzo. Podobnie jak jego większy brat CTX 1300, nadaje się bardziej na okazjonalne, weekendowe przejażdżki. Znajdowało to potwierdzenie wśród grupy motocyklistów, którzy zaciekawieni podchodzili do mnie, by wymienić swoje spostrzeżenia i zapytać o wrażenia z jazdy. Przeważali wśród nich starsi miłośnicy cruiserów, tudzież fani dalekosiężnej turystyki.

Jeśli szukacie motocykla, który będzie kompanem podróży, a nie narzędziem do rozwiązywania codziennych problemów logistycznych, to ma on szansę powodzenia. Ze względu na niewielką moc silnika, CTX jest świetną propozycją dla kierowców z prawkiem kategorii A2. Bez problemu powinny poradzić sobie z nim też początkujące motocyklistki.

Honda CTX dane techniczne:

 • Silnik  

Średnica x skok tłoka (mm)

73 x 80

Dawkowanie paliwa

Elektroniczny wtrysk paliwa PGM-FI

Stopień sprężania

10,7:1

Pojemność skokowa (cm³)

670

Typ silnika

Chłodzony cieczą, 2-cylindrowy, rzędowy, 4-suwowy, 8-zaworowy, SOHC

Moc maksymalna (KM)

47,6 KM (35 kW) przy 6250 obr/min

Maks. moment obrotowy (Nm)

60 Nm przy 4750 obr/min

Rozrusznik

Elektryczny

 • Koła  

Hamulec przedni

320 mm pojedynczy tarczowy typu wave, 2-tłoczkowy zacisk, ABS

Hamulec tylny

240 mm pojedynczy tarczowy typu wave, 1-tłoczkowy zacisk, ABS

Zawieszenie przednie

41 mm widelec teleskopowy

Zawieszenie tylne

Wahacz stalowy, Pro-Link, pojedynczy amortyzator HMAS

Opona przednia

120/70-ZR17M/C (58W)

Opona tylna

160/60-ZR17M/C (69W)

Koło przednie

5-ramienne z odlewu aluminium

Koło tylne

5-ramienne z odlewu aluminium

 • Wymiary i Waga  

Pojemność akumulatora (VAh)

12 V / 11 Ah

Kąt pochylenia główki ramy

27°40′

Wymiary (dł. x szer. x wys.) (mm)

2255 x 840 x 1165

Typ ramy

Grzbietowa, kratownicowa, z rur stalowych

Pojemność zbiornika paliwa (litry)

12.4

Zużycie paliwa (l / 100 km)

3.6

Prześwit (mm)

130

Masa własna pojazdu (kg)

234

Wysokość siedzenia (mm)

720

Wyprzedzenie (mm)

114

Rozstaw osi (mm)

1530

 • Skrzynia Biegów  

Sprzęgło

Mokre, wielotarczowe, podwójne

Przełożenie końcowe

łańcuch O-ring

Skrzynia biegów

6-stopniowa o elektronicznym doborze przełożeń z wyborem trybu: automat, sport-automat, sekwencja ze zmianą przełożeń przyciskami na kierownicy

Najnowsze

Dwie kobiety wystartują w Moto3 w sezonie 2015!

Wygląda na to, że w sezonie 2015 będziemy mogli kibicować dwóm zawodniczkom w czasie wyścigów Moto3. Ana Carrasco i Maria Herrera potwierdziły swoje kontrakty na przyszły rok.

Rolls-Royce jadący przez pustynne bezdroża. Brzmi jak science fiction, ale to prawda
Ana wystartuje w teamie Boe41 RBA na motocyklu KTM, a Maria w teamie Calvo na nowej Husqvarnie (czyli także maszynie ze stajni KTM). Dwie młodziutkie Hiszpanki (Maria ma 18 lat, a Ana skończy 18 lat w marcu 2015 roku) już zapisały się w historii motocyklizmu. W 2013 roku na torze w Sepang Ana Carrasco była pierwszą od ponad dekady kobietą, która zdobyła punkty na Mistrzostwach Świata. Poprawiła swój wynik w tym samym roku w Walencji, zajmując 8 miejsce w tamtejszym Grand Prix.

Ferrari Monza po tuningu jest szybkie niczym rakieta SpaceX i do
Maria Herrera w poprzednich sezonach jeździła na KTM (2013) oraz na Hondzie (2014). W maju 2013 jako pierwsza kobieta wygrała wyścig Repsol CEV (Campeonato de España de Velocidad). 

Miniony sezon nie był dla dziewcząt zbyt udany, wystarczył jednak, by zabezpieczyć im kontrakt na starty w 2015 roku. Trzymamy kciuki, by rozwijały swoje umiejętności i poprawiały osiągi.

Najnowsze