Tłok w aucie ryzykowny dla nastoletnich kierowców

Wedle najnowszych badań, zagrożenie wypadkiem dla młodych kierowców znacząco wzrasta, jeżeli w samochodzie towarzyszą im inni młodzi ludzie.

Badanie zostało przeprowadzone przez AAA Foundation for Traffic Safety. Wynika z niego, że ryzyko śmierci w wypadku dla kierowców poniżej 18 roku życia wzrasta z każdym kolejnym rówieśnikiem w aucie. Niebezpieczeństwo, jak twierdzą statystyki, może wzrosnąć nawet czterokrotnie.

Nastolatek za kółkiem potrzebuje wsparcia doświadczonego kierowcy
fot. tispol.org

Zagrożenie znacząco spada, jeżeli w samochodzie, oprócz młodocianego kierowcy, znajduje się któreś z rodziców bądź przynajmniej osoba powyżej 35 roku życia. Autorzy badania zwracają uwagę na czytelny sygnał, jaki wypływa z tego dla rodzin młodych kierowców. Sugerują, by rodzice zniechęcali nastolatka do jeżdżenia w zatłoczonym aucie, rozmawiali o tym z rodzicami jego kolegów i zadbali o wyrobienie w swojej latorośli właściwych nawyków i odpowiedzialności na drodze.

Najnowsze

Samochodowy chłopak czy dziewczyna, czyli płeć auta

Nie wszyscy kierowcy mają tendencję do nazywania swoich samochodów czułymi imionami. Zazwyczaj jednak ci, którzy tak czynią, doskonale wiedzą, jakiej ich pojazd jest płci. Co czyni samochód kobietą, a co mężczyzną...?

Mój osobisty Opel jest Płotką, na cześć wierzchowca wiedźmina Geralta, i niewątpliwie jest kobietą. Kokieteryjną i samodzielną, ponieważ marudzi przy drobiazgach, ale jednak w razie potrzeby przebije się przez każdą zaspę i leśne ostępy. W rodzinie przewinęły się też dwa Fordy, przy czym Fiesta była subtelną damą w średnim wieku, a Scorpio – potężnym, zwalistym i ciężkim agresorem. Trzeba go było nakłaniać do działania, ale kiedy już ruszył, taranował wszystko na swojej drodze.

Płotka – stuprocentowa kobieta
fot. Karolina Chymkowska

Co determinuje płeć auta? Czasami oczywiste skojarzenia, jak nazwa modelu (choć niekoniecznie marki) albo tablica rejestracyjna. Użytkowniczka ruthtooth, której wypowiedź znalazłam na jednej ze stron internetowych, nazwała swojego Nissana Maxima po prostu „Max”. Inna, identyfikująca się jako Amelia7410, kierowała się rejestracją: numer zaczynał się od WGG, więc nazwała swój samochód Gi-Gi. Wiadomo, że Max jest facetem, a Gi-Gi kobietą. I żadna z użytkowniczek nie ma co do tego wątpliwości.

Ale czasami to nie jest wcale tak przejrzyste. Użytkownik megadriver swojego Mercedesa C class nazwał Merry. Merry jednak, nieco wbrew imieniu, w opinii właściciela jest stuprocentową kobietą:

„Delikatną, elegancką, zwinną, czasami trochę bezradną… zwłaszcza na śniegu” – pisze megadriver.

ThomasC twierdzi, że nie dostrzega w swoim samochodzie wystarczająco wielu cech macho, by uznać go za mężczyznę. Z kolei dla ShirlW jej Ford Explorer o imieniu Buddy jest najlepszym przyjacielem – lojalnym i łatwym w obsłudze. Najbardziej zaskakująca była chyba jednak wypowiedź niejakiego ToTheBrimm. Jego Harley Sportster jest dziewczynką. Co prawda o chłopięcym sposobie bycia, ale zawsze.

Większość pytanych w temacie ma pewien problem z uzasadnieniem swojej opinii. Odpowiedź wydaje im się po prostu oczywista. Ich samochód to kobieta/mężczyzna i już. Tak po prostu jest, a z faktami się nie dyskutuje…

Najnowsze

„Piekło Dakaru”, czyli o obsesji Krzysztofa Hołowczyca

Dakar to najcięższy rajd samochodowy na świecie. Krzysztof Hołowczyc w książce „Piekło Dakaru” pisze, jak bardzo momentami go nienawidził. I jak bardzo w gruncie rzeczy kochał.

fot. biuro prasowe Krzysztofa Hołowczyca

„Piekło Dakaru” to opowieść o zmaganiach – z techniką, z pustynią, z własnymi emocjami i słabościami. Historia o tym, jak boli, jak jest trudno i ciężko, i jak bardzo chce się zwyciężyć. Krzysztof Hołowczyc dobrze o tym wie – na starcie stawał już ośmiokrotnie, a jego życiową ambicją jest zwycięstwo.

Wysłuchania tej historii podjął się Julian Obrocki, dziennikarz motoryzacyjny, który sam jest również pilotem rajdowym. W 1988 stanął na mecie Dakaru w ciężarówce Star.

Dakar to potężna impreza i wielki biznes. Przebieg rajdu śledzą w mediach miliony widzów. O prestiż i pieniądze rywalizują teamy fabryczne największych marek motoryzacyjnych. A kierowcy? Co roku jest ich blisko tysiąc. Tracą zdrowie, nerwy i marzenia, mierząc się, tak jak niegdyś z Saharą, z pustynią Atacama i Andami. Większość odpada, pokonana przez zmęczenie albo usterki pojazdu. Zazwyczaj jednak za rok wracają znowu. Miłość i szaleństwo często idą w parze.

Fragment książki:

Za kolejną górką nowość w tym Dakarze i niechybny koniec Sahary – przejazd przez całkiem poważną rzekę. Tu nie ma żartów, bo sprzęt mamy saharyjski, a nie błotno-przeprawowy. Przed rzeką stoimy chwileczkę, starannie wybierając miejsce, schładzamy hamulce, bo tarcze mogą w wodzie popękać i powolutku, żeby nie zrobić fali i nie zalać filtra powietrza, wjeżdżamy w wodę. Bacznie wypatruję krokodyli, chociaż duża ilość motocyklistów w rzece raczej wskazuje, że to niepotrzebna obawa. Nigdy tym autem nie jechałem przez wodę i nie znam jego talentów pływackich. Na szczęście dno jest w miarę twarde, nie grzęźniemy i bez sensacji osiągamy drugi brzeg. Radość, gaz do dechy i ciężkie ratowanie na najbliższym zakręcie. Mokre hamulce zupełnie nie zadziałały. Wstyd, w tej euforii o tym zapomniałem. Wreszcie meta odcinka – mamy 12. Czas.

Najnowsze

Schuberth Modular C3W: kask z kobiecą duszą

Masz problem ze znalezieniem dla siebie kasku? Większość jest za duża, za ciężka, nie pasuje do twojej głowy? Marka Schuberth stworzyła wyjątkowy kask. Model Modular C3W został zaprojektowany specjalnie dla kobiet.

Niemiecka marka kasków Schuberth po wnikliwych badaniach wykonała przystosowany do kobiecej głowy model C3W. Jest zdecydowanie mniejszy niż większość tego typu skorup, gdyż – jak podkreśla sam producent – kobiece głowy są mniejsze i węższe. Wnętrze kasku wypełnia pianka, która dostosowuje się do kształtu czaszki, zapamiętując najmniejsze różnice konturu głowy. Środek wykonany jest z miękkich materiałów, podszewki z mikrofibry, która jest antybakteryjna, antyalergiczna i przystosowana do łatwego czyszczenia m.in. z pudru.

fot. Schuberth

Schubert pełni również funkcję kasku szczękowego, dzięki czemu stojąc w korkach możemy zapewnić sobie doskonałą wentylację, a na szybkim postoju np. pomalować sobie usta.

Po zamknięciu „szczęki” kask jest cichy niczym klasyczny „integral”, co z pewnością okaże się przydatne w dalszych podróżach. Dzięki badaniom, jakie zastosował producent w tunelu aerodynamicznym, otrzymujemy kask, który spełnia najwyższe standardy. Podczas jazdy nie odczuwamy przeciążeń, mamy poczucie stabilności przy wyższych prędkościach. Projekt kasku jest na tyle funkcjonalny, że otrzymujemy mały deflektor, który znajduje się pod brodą. Ma kształt kołnierza i eliminuje szum spowodowany pędem wiatru.

fot. Schuberth

Twórcy tego kasku nie zapomnieli również o osłonie przeciwsłonecznej, dzięki której nie musimy zakładać okularów, aby uchronić się przed promieniami UV. Jest ona odporna na parowanie. Modular spełnia normy bezpieczeństwa ECE 22.05, ma także zapięcie zapadkowe, które jest łatwe w użyciu.

Model C3W jest najlżejszy w swoje klasie, co przy blisko 14 producentach wykonujących kaski szczękowe trzeba uznać za duży sukces. Waga 1,542 gramów jest wynikiem godnym pozazdroszczenia.

Kask z pewnością będzie się cieszył dużym zainteresowaniem kobiet, które dużo podróżują i na pierwszym miejscu stawiają komfort oraz bezpieczeństwo.

Najnowsze

Szybka i wściekła Rihanna?

Charyzmatyczny mięśniak o głębokim głosie, czyli Vin Diesel, zdradził na Facebooku, że preprodukcja szóstej części „Szybkich i wściekłych” idzie pełną parą, a akcja będzie się dziać w Europie. Inne źródła zaś donoszą, że główną antybohaterkę zagra Rihanna.

„Zawsze chcieliśmy nakręcić któryś z filmów serii w Europie. Wreszcie się udało” – entuzjazmuje się Diesel. Brytyjski tabloid „The Sun” uzupełnia te informacje: w rolę złego charakteru ma się wcielić piosenkarka Rihanna, która ma już za sobą debiut kinowy w „Battleship: Bitwie o Ziemię” i ponoć dalej chce realizować swoje aktorskie ambicje.

Rihanna w grzecznej wersji. Ale kto wie, co się tam w niej kryje…
fot. fashionfame.com

„The Sun” powołuje się jednak na bezimienne źródło, co czyni plotkę mało wiarygodną. Oficjalna premiera jest zapowiedziana na 24 maja 2013 roku.

Polskim dystrybutorom zabraknie w końcu pomysłów na kolejną wariację tytułu…

Najnowsze