Time Attack – rywalizacja na Autodromie Słomczyn

Automobilklub Rzemieślnik zaprasza 21 stycznia na nową imprezę typu rallysprint dla kierowców amatorów o nazwie Time Attack.

Uczestnicy będą walczyć na czas, na próbie na Autodromie Słomczyn, pomiar czasu będzie realizowany za pomocą fotokomórek. Zawodnicy będą podzieleni wg pojemności skokowej na 5 klas, dodatkowo przewidziana jest osobna klasyfikacja dla zawodników  z licencjami („gość”). Odcinek będzie wykorzystywał najdłuższą konfigurację toru oraz fragment parku maszyn. Jeśli dopisze pogoda będą panowały warunki zimowe, ale nawet w przypadku odwilży nawierzchnia toru będzie równa i bezpieczna dla uczestników oraz pojazdów.

Przewidzianych jest, 6 przejazdów z pomiarem czasu. Wyniki będą dostępna na żywo przez internet. Duża ilość przejazdów powinna zaspokoić głód ścigania. Zapraszamy do wizyty ze znajomymi oraz rodziną. Do dyspozycji będzie cała infrastruktura obiektu. Będzie można oglądać rywalizację z wałów oraz dużej trybuny.

Udział w imprezie może wziąć każdy posiadacz zarejestrowanego i ubezpieczonego pojazdu. Wystarczy tylko kask i wola walki. Pilot nie jest obowiązkowy. Odcinek wytyczony jest na asfaltowych alejkach parku maszyn oraz na głównej nitce samochodowej i kartingowej. Dzięki temu trasa jest zróżnicowana i bardzo techniczna.

Zapraszamy do rywalizacji. Zgłoszenia przyjmowane będą drogą elektroniczną na stronie Automobilklubu Rzemieślnik oraz stronie Autodromu Słomczyn.

Więcej informacji i regulamin na stronach: www.ak-rzemieslnik.pl  i  www.autodromslomczyn.pl

Najnowsze

Nowe BMW serii 4: Coupe, Cabrio, Gran Coupe oraz M4

O takim samochodzie marzy niejeden fan motoryzacji i klasycznego napędu. Właśnie na rynek wjeżdża najnowsza seria 4.

Czwórka zadebiutowała w 2013 roku modelem BMW serii 4 Coupé i do końca 2016 r. na całym świecie sprzedano niemal 400 tys. egzemplarzy tej serii.

Nowe BMW serii 4 właśnie wjeżdza na rynek. Miejsce reflektorów ksenonowych zajęły odświeżone stylistycznie reflektory diodowe, w standardzie można się także spodziewać diodowych przednich świateł przeciwmgłowych oraz także diodowych lamp tylnych. Do tego zmodyfikowane wloty powietrza, wykończenia zaprojektowane dla poszczególnych linii oraz całkiem nowy pas tylny.Wewnątrz znajdziemy galwanizowane detale, elementy chromowane oraz konsolę środkową wykończoną w błyszczącej czerni. Kolejnym akcentem jest podwójne stebnowanie na desce rozdzielczej, a trzy nowe kolory tapicerki oraz trzy nowe listwy zdobne uzupełniają paletę personalizowanych dodatków do wnętrza.

Pojawią się także dwa nowe kolory lakieru, niebieski Snapper Rocks oraz pomarańczowy zachód słońca – są dostępne wyłącznie w nowych modelach BMW serii 4. Zaprojektowano również po jednym nowym wzorze obręczy kół dla każdej linii stylistycznej (Advantage, Sport Line, Luxury Line i M Sport).

Udoskonalono dynamikę wzdłużną i poprzeczną niezależnie od obciążenia pojazdu. Dotyczy to nie tylko zawieszenia standardowego, ale sportowego zawieszenia M oraz zawieszenia adaptacyjnego. We wszystkich modelach od BMW 430d i BMW 430i wzwyż wyposażenie fabryczne obejmuje sportowe opony.

Wszystkie silniki benzynowe oraz czterocylindrowe silniki wysokoprężne zamontowane w nowych BMW serii 4 pochodzą z najnowszej rodziny silników BMW EfficientDynamics i są wyposażone w technologię BMW TwinPower Turbo. W nowych modelach BMW serii 4 dostępne są trzy silniki benzynowe (BMW 420i, BMW 430i oraz BMW 440i) i trzy silniki wysokoprężne (BMW 420d, BMW 430d, BMW 435d xDrive).

Moc modeli BMW serii 4 z silnikami benzynowymi wynosi od 184 KM w BMW 420i do 326 KM w BMW 440i. W silnikach wysokoprężnych zakres mocy rozciąga się od 190 KM w BMW 420d do 313 KM w BMW 435d xDrive.

Dodatkowy wariant silnika wysokoprężnego przewidziano do BMW serii 4 Gran Coupé – BMW 418d ma moc 150 KM.

Łącznie na rynku pojawi się dwanaście wariantów modeli dostępnych jest z napędem BMW xDrive w wyposażeniu opcjonalnym, a w BMW 435d xDrive system napędu na cztery koła oferowany jest w wyposażeniu standardowym – w nadwoziach Coupé, Cabrio i Gran Coupé.

Wkrótce pojawią sie także modele BMW M4 w wersji coupe i cabrio.

Samochody produkowane są w Monachium (BMW serii 4 Coupé), Ratyzbonie (BMW serii 4 Cabrio) oraz Dingolfing (BMW serii 4 Gran Coupé).

Najnowsze

Cena, marka, model… Jak kupić najrozsądniej samochód?

Polscy kierowcy kupując nowy samochód kierują się przede wszystkim ceną, nie poświęcając zbyt wielkiej uwagi kosztom eksploatacji. A takie podejście może mocno nadwyrężyć domowy budżet. Z drugiej strony większość ankietowanych uważa, że są marki tańsze w użytkowaniu.

Powyższe wnioski wynikają z badania Instytutu Millward Brown, przeprowadzonego w październiku 2016 r. na zlecenie marki Volkswagen. Jakie są więc najważniejsze czynniki, jakie bierzemy pod uwagę, kiedy kupujemy nowy samochód? Cena, marka i model oraz parametry techniczne – na nie wskazało odpowiednio 77, 65 i 64 proc. badanych. Kwestie bezpośrednio związane z kosztami eksploatacji są mniej istotne. Jednak respondenci zapytani wprost o ich znaczenie deklarują relatywnie wysoką wagę tego elementu – aż 87 proc. uważa je za ważne.

Patrząc na wyniki badania można odnieść wrażenie, że Polak, który myśli o nabyciu nowego auta i ten, który je kupuje to dwie różne osoby. Pierwszy zdaje sobie sprawę z tego, że tak naprawdę to nie cena decyduje o tym, który samochód będzie w ogólnym rozrachunku kosztować go więcej i jest zainteresowany obniżeniem kosztów eksploatacji. Drugi daje się ponieść emocjom, znacznie ważniejszy jest dla niego wygląd i osiągi, a przy tym chciałby ten wymarzony samochód kupić jak najtaniej. Rzecz w tym, by pogodzić jedno z drugim. I wybrać świadomie.

Świadomy wybór oznacza analizę całkowitych kosztów użytkowania. Co się na nie składa? Utrata wartości, koszty paliwa, przeglądy, ubezpieczenie, koszty napraw i wymiana opon. Dopiero po zsumowaniu wszystkich składowych będzie można obiektywnie porównać ze sobą kilka samochodów. Różnice przy czteroletniej eksploatacji mogą sięgnąć kilkunastu tysięcy złotych.

Gdzie szukać informacji o kosztach użytkowania? – Pomóc mogą importerzy, dostarczając swoim dealerom takich danych. Coraz więcej informacji o kosztach użytkowania można znaleźć w mediach tradycyjnych oraz w internecie. Często podczas testów nowych modeli podawane są ceny części eksploatacyjnych i koszt ich wymiany” – twierdzi Paweł Grabarczyk, dyrektor handlowy Eurotaxu. Kupujący może sam dokonać porównania. Wystarczy w salonie zapytać o koszty eksploatacji.

Największy i najważniejszy element w kosztach utrzymania samochodu to utrata wartości. Oznacza nie tylko najwyższy koszt dla użytkownika, lecz także determinuje wartość rezydualną, czyli to, za ile można sprzedać samochód po kilku latach eksploatacji. Co drugi badany byłby gotowy zapłacić więcej za nowy samochód w salonie wiedząc, że marka „trzyma wartość” i w przyszłości będzie można odsprzedać ten samochód za bardziej atrakcyjną cenę niż inne. Tymczasem, jak pokazało badanie, w rankingu elementów, branych pod uwagę przy zakupie auta, utrata wartości jest na ostatnim, jedenastym miejscu.

Badanie jednoznacznie pokazało, że chcemy oszczędzać. By to się udało, trzeba podejść do kupna nowego auta świadomie, podejmując decyzję nie tylko w oparciu o cenę. Bo przecież zwracanie uwagi na koszty użytkowania samochodu to wymierne korzyści, które da się wyraźnie odczuć w domowym budżecie.

Według 94 proc. ankietowanych największym kosztem w trakcie eksploatacji jest paliwo. To prawda – na stacjach paliwowych zostawiamy ok. 25 proc. łącznych wydatków na utrzymanie samochodu.

Sporą część kosztów użytkowania stanowią te, ponoszone na serwisowanie samochodu. Koszty serwisu można obniżyć decydując się na pakiety przeglądów. Owszem, samochód będzie nieco droższy w momencie zakupu, ale ta inwestycja zwróci się i to z nawiązką podczas kilkuletniej eksploatacji, a przy tym zapewni nam spokój. Np. pakiet przeglądów w ofercie VW, dla Golfa i Passata (jednym z najczęściej wyszukiwanych aut w serwisie otomoto), obejmujący wizyty w autoryzowanym serwisie przez cztery lata i 120 tys. km, kosztuje 2450 zł.

Warto zwrócić uwagę także na ochronę pogwarancyjną, która pozwoli uniknąć nieprzewidzianych kosztów napraw nawet przez trzy lata po zakończeniu standardowej gwarancji. Z pewnością samochód, który jest objęty taką ochroną będzie łatwiej sprzedać i to za wyższą cenę niż podobne auto, ale bez gwarancji. „Z analiz Eurotaxu wynika, że samochody serwisowane w ASO, z łatwą do zweryfikowania historią, osiągają wyższe ceny niż te, które nie jeździły do równie zaufanego warsztatu. Korzystanie z ASO chroni naszą inwestycję” – mówi Paweł Grabarczyk, dyrektor handlowy Eurotaxu.

Kupując nowy samochód najczęściej dopłacamy za dodatkowe wyposażenie (56 proc.), ochrona pogwarancyjna wybierana była przez co czwartego respondenta, a pakiet przeglądów – przez co szóstego.

Nieco więcej niż połowa ankietowanych deklarowała, że kupiła samochód za gotówkę. To oznacza, że systematycznie rośnie popularność innych form finansowania – coraz chętniej decydujemy się na kredyt czy leasing, wzrasta także udział wynajmu długoterminowego. Kredyt jako sposób na nowe auto wybrała niemal jedna trzecia ankietowanych, a co czwarty deklaruje, że skorzystał z leasingu. Jeden proc. zdecydował się na wynajem długoterminowy, ale aż połowa badanych jest zainteresowanych tym sposobem finansowania w przyszłości.

Pamiętajmy, że koszty utrzymania samochodu są różne w zależności od producenta i konkretnego modelu oraz że poszczególne marki i modele tracą na wartości w różnym stopniu.

Najnowsze

Lexus zbudował sportową łódź

Japoński producent luksusowych samochodów postanowił sprawdzić się na wodzie. Inżynierowie Lexusa zaprojektowali koncepcyjną łódź motorową wyposażoną w dwa silniki V8.

Lexus Sport Yacht to najnowszy koncept japońskiego producenta przeznaczony do relaksu na wodzie. Sportowa łódź o długości 12,8 metra i szerokości 3,7 metra pomieści od 6 do 8 osób. Całość wykonano z lekkich i wytrzymałych żywic poliuretanowo epoksydowych, włókna węglowego oraz innych kompozytów.

Na pokładzie znajduje się sofa dla sześciu osób, stół, a także klimatyzowane pomieszczenie. W kambuzie umieszczono kuchenkę z dwoma palnikami, zlew i lodówkę podblatową, a baterię wyposażono w prysznic. Nie zabrakło multimediów zaprojektowanych przez włoską firmę Videoworks. Za dźwięk podobnie jak w samochodach odpowiada cyfrowy wzmacniacz Mark Levinson, który emituje dźwięk przez głośniki Revolution Acoustics umieszczone pod panelami sufitowymi.

Za napęd odpowiadają dwa silniki wolnossące V8 o pojemności pięciu litrów. Łączna moc takiego zestawu to 964 KM, a ich konstrukcja wywodzi się od jednostki pracującej na co dzień w Lexusie RC F i GS F. Każdy silnik oferuje 446 KM i jest wyposażony w napęd typu Z ze sterowaniem hydrostatycznym. Sportowa łódź rozpędzi się do prędkości 43 węzłów, czyli ok. 80 km/h. Podczas manewrowania w porcie może się przydać silnik strumieniowy sterowany przy pomocy joysticka.

Niestety nowa łódź motorowa Lexusa jest tylko jednorazowym projektem i nie trafi do produkcji. Jedyny egzemplarz zaprojektowany przez Toyota Marine wyprodukowała firma  Marquis-Carver Yacht Group of Pulaski ze stanu Wisconsin w USA.

 

Najnowsze

Lego zbudowało z Chevroletem prawdziwy Batmobil

Kolejna część przygód Batmana wchodzi do kin w połowie lutego, a tymczasem na potrzeby targów motoryzacyjnych w Detroit powstał pełnowymiarowy Batmobil wykonany z kilkuset tysięcy klocków Lego.

Tym razem Chevrolet i Lego zaskoczyli wszystkich. Zbudowano pojazd Batmana mierzący 2,1 metra wysokości, 5,1 metra długości oraz 2,81 metra szerokości, a to wszystko z klocków Lego. Wykorzystano ponad 344 tys. elementów, a całość waży łącznie 768 kg. 

Ekipa projektowała ten samochód przez 222 godziny, a następne 1833 godzin mozolnie składano klocek po klocku, żeby przeistoczył się w imponujące dzieło. Całość oparto na specjalnej ramie z aluminium ważącej prawie 130 kg. Dla przykładu jedna opona wykonana z klocków Lego waży 45 kg. 

Oprócz klocków na pokładzie pojawiła się prawdziwa elektronika. Batmobil wyposażono w system bezprzewodowej łączności obsługujący Apple CarPlay i Android Auto z wbudowanym modelem 4G LTE oraz Wi-Fi.

Samochód można obejrzeć na targach w Detroit, a po zakończeniu imprezy trafi na specjalną wystawę. Niestety, nie będzie można go kupić.

https://www.youtube.com/watch?v=Ezm-VUI4PpA

Najnowsze